Oryginalna i kolorowa niczym kwiatowe bukiety i ludowe wycinanki, a może w odcieniach ziemi, zainspirowana indiańskimi motywami rodem z Dzikiego Zachodu? Moda na biżuterię w stylach etno, boho, retro, folk i country wraca regularnie. Nic dziwnego, to niezwykle kobiece i uniwersalne dodatki. Jeśli zastanawiacie się, jak połączyć ten styl z elegancją - polecamy unikalną biżuterię Magdaleny Ziółkowskiej.
Motywy kwiatowe hitem wiosny 2015
Moda wiosenna jest w tym roku zdominowana przez motywy kwiatowe. Znajdziemy je wśród kreacji znanych projektantów, m.in. Givenchy, Fendi, Valentino, Diane Von Furstenberg, Nina Ricci, Alexander Mc Queen, Rochas czy Thakoon. Kwiaty mogą być zarówno duże, asymetryczne, w nieoczywistych kompozycjach, jak i delikatne, nadrukowane na zwiewne materiały. Pojawiają się na sukienkach, bluzkach, chustach i kapeluszach, zawsze bardzo kobiece i kolorowe. Idealnie łączą się z koronką, tiulem, motywami etnicznymi, stylem boho oraz delikatnymi nawiązaniami do stylu country, jak frędzle, duże kieszenie czy krata, które także są w modzie (np. Oscar de la Renta i Michael Kors).
Polska moda na wiosnę
Wśród polskich projektantów Mariusz Przybylski zaprezentował intensywną i mieniącą się żywymi kolorami kolekcję "Wild at heart", w której sięgnął po wzory azteckie. Z kolei Łukasz Jemioł zainspirował się nurtem hipissowskim, ale nadał mu zdecydowanie elegancki wygląd. Marka Bynamesakke poleca na tę wiosnę ziemiste akcenty i geometryczne printy, które mają w sobie coś z kory drzewa, a Mohito printy z ważkami i ptakami. Na polskich wybiegach królują także kwiaty, zobaczymy je w kreacjach takich marek jak Simple CP, Sylwia Majdan czy Lidia Kalita. Ciekawostką, dla wszystkich fanów folkowych wzorów, mogą być zaś projekty Anety Larysy Knap, która poleca je nie tylko na wiosnę, ale i na ślub lub... do alkowy. Artystyka projektuje bowiem między innymi folkową, kwiecistą i koronkową bieliznę.
Biżuteria w stylu folk i country
Biżuterię, która do takich strojów będzie pasować możemy podzielić na dwa rodzaje - bardzo delikatną, podkreślającą jedynie w subtelny sposób strój lub wyraźną, widoczną i kolorową, obowiązkowo z kwiatowym lub zwierzęcym motywem. Dla tych z nas, które preferują stonowane kolory, pierścionek lub wisiorek z kwiatowym motywem może być idealnym pomysłem na pogodzenie obowiązujących trendów z wygodą i elegancją.
Wyjątkowa biżuteria Magdaleny Ziółkowskiej
Biżuteria Magdaleny Ziółkowskiej to idealny dodatek na wiosnę i lato. Jej projekty charakteryzuje wesołość, duża malarskość i wiosenne kolory. O ich wyjątkowości stanowi jednak autorska technika wykonania, polegająca na wykorzystaniu fragmentów starej porcelany. Projektantka wyszukuje oryginalne kawałki stłuczonych talerzy czy kubków i nadaje im nowoczesny kształt oraz funkcję biżuterii. Wykorzystuje najróżniejsze wzory: od stołówkowych logo Społem, czy GS, przez ludowy Włocławek i Bolesławiec, po szlachetny Rosenthal, Villeroy. Naczynia pozyskiwane są różnymi drogami. Autorka kupuje je na bazarach, targach staroci, wyprzedażach garażowych i aukcjach internetowych. Czasem materiał podrzucają znajomi, którym stłukło się coś podczas zmywania lub właśnie remontują mieszkanie. Tego rodzaju upcykling sprawia, że każdy wyrób ma swoją historię. Na przykład kolczyki z niebieskim wzorem roślinnym, wykonane są z talerza kupionego na bazarze za kilka złotych. Po rozeznaniu w internecie okazało się, że to wzór secesyjny z 1905 roku, a identyczna porcelana znajduje się w kolekcji Muzeum Wzornictwa w Goteborgu! Z kolei biżuteria w intensywnych kolorach pomarańczy to efekt wykorzystania fragmentów miseczki do picia herbaty przywiezionej z Uzbekistanu. Innym razem autorka wzbogaciła się o materiał, kiedy znajomi przywieźli jej w prezencie urodzinowym karton pełen naczyń z Włocławka - były to przedmioty wycofane z produkcji ze względu na wady fabryczne.
Jak powstaje biżuteria z talerzy?
Po etapie zdobycia materiału można przystąpić do pracy. Autorka selekcjonuje materiał, wybiera najciekawsze fragmenty i podejmuje decyzje, co z nich powstanie - kolczyki, broszki, naszyjniki, spinki do mankietów. Specjalnymi obcęgami nadaje wstępny kształt i szlifuje go, by wszystkie krawędzie były gładkie. Ostatni etap to oprawa lub przyklejenie odpowiednich elementów: spinek, zapięć, sztyftów oraz lakierowanie powierzchni po szlifowaniu. Wszystkie elementy stosowane do tworzenia kolczyków są wykonane ze srebra. Technika jest na prawdę pracochłonna, szlifowanie wymaga zastosowania odzieży ochronnej - maski przeciwpyłowej, specjalnych okularów. Efekt jednak rekompensuje wszystko, a osoby noszące taką biżuterię mogą być przekonani o jej wyjątkowości. Prace Magdaleny Ziółkowskiej to ozdoby unikatowe, wykonane z pasją i ogromną dbałością o szczegół, bez dwa razy powtarzającego się w ten sam sposób wzoru. Każdy kolczyk czy wisiorek wychodzący z pracowni artystki ma swoją duszę i historię.
Magdalena Ziółkowska zapewnia, że chętnie przyjmie nowe materiały do pracy i przygotuje z nich oryginalne ozdoby, także na zamówienie. Jej prace możecie zobaczyć w naszej galerii zdjęć i na www.mybaze.com/pl/bizuteriaztalerzy.
Tekst: Katarzyna Kujac