Piękne polskie zwierzęta - gdzie możesz spotkać łosia, a gdzie wilka, czy bobra? Odkrywamy tajemnice natury!
Zwierzęta w naturzeOdwiedził mnie przyjaciel z Nepalu. Chciał, żebym zabrał go w miejsca dające nieco pojęcia o naszym kraju, a zwłaszcza o przyrodzie. Kilka dni na poznanie Polski to niewiele. Co wybrać?
Gdzie pojechać w Polsce oglądać dzikie zwierzęta?
Po krótkim namyśle ułożyłem jednak program wizyty. Pierwszego dnia warszawska Starówka i restauracja Babalu na Pradze, gdzie Nepalczycy robią cudowne dania z woka. Miałem na sobie koszulkę z napisem „I ♥ Nepal”, co wzbudziło entuzjazm u przyjaciół z dachu świata.
Następnego dnia, po zwiedzeniu zoo, ruszyliśmy na krańce świata, czyli ku granicy Unii Europejskiej, gdzie u zbiegu Polski, Białorusi i Ukrainy leży moja ekologiczna farma. Cisza, spokój, nieprawdopodobnie wygwieżdżone niebo, jajka od szczęśliwych kur, warzywa wyhodowane na końskim nawozie, konie, kaczki, króliki, kot i rozbrykane psy. Wieczorem ognisko i grill. A w sąsiedztwie Bug, zbiorniki retencyjne w Mostach i Zahajkach oraz Poleski Park Narodowy. Przyrody bez liku!
Zobacz też: Odkryj dziką naturę: Najlepsze miejsca do obserwacji dzikich zwierząt w Polsce
Biebrza, Białowieża, a może jednak polskie góry?
Nad Biebrzę i Narew przyjaciela nie ciągnąłem, bo tam latem tylko bezmiar traw i trzcin, rzeki płyną kanałami z zarośli, do tego gzy, muchy i meszki. A ptaki poukrywane. W Białowieży teraz dominują korniki, a nad Siemianówką turyści. Wiosną byłby w tych miejscach ptasi gwar. Latem niekoniecznie. W góry Nepalczyka ciągnąć nie ma co. Wprawdzie tylko tam spotkać można orły przednie, niedźwiedzie, świstaki i kozice, ale turystów jest więcej niż zwierząt (bo np. niedźwiedzi tylko setka).
Jakie zwierzęta można zobaczyć nad morzem, a jakie na wschodzie kraju?
Nad morzem też byłoby cudownie wiosną – stada ptaków leciałyby właśnie na Wschód, ale teraz zamiast nich są plażowicze. Słowiński Park Narodowy, który wyjątkowo lubię, to latem istny deptak. Puszcze Augustowską i Knyszyńską, które kocham całym sercem, również musiałem zostawić na inny termin. Gdyby przyjaciela interesowały grzyby albo rykowisko jeleni, to co innego. Ale jego interesowały ptaki, ssaki i robaki. Tak jak mnie.
Zobacz też: Foka, meduza, ale też... wieloryb, rekinek, a nawet mors – te stwory spotkacie w Bałtyku.
Na wschodzie Polski mamy jelenie i łosie, orliki krzykliwe i orły bieliki, można spotkać gadożera, rybołowa i obie kanie (chociaż ruda jest pospolitsza na zachodzie i północy kraju, a czarna właśnie na wschodzie). To tutaj najliczniej występują czaple białe i tylko tutaj jest w miarę dużożółwi błotnych.
Jakie zwierzęta czekają na nas w Bieszczadach?
Gdybyśmy szukali wilków, to zabrałbym kumpla w Bieszczady, gdyby interesowały nas rysie, pojechalibyśmy do Puszczy Knyszyńskiej, jeśli gęsi – to w Dolinę Warty i Baryczy.
Łosie najłatwiej można spotkać nad Biebrzą i w Puszczy Knyszyńskiej, głuszce w górach i w Puszczy Augustowskiej, cietrzewie nad Biebrzą, a wydry nad Narwią.
Aby zobaczyć susły, trzeba pojechać na pola pod Zamość, a żeby się przekonać, jak duże są europejskie chomiki, to na pola środkowej Lubelszczyzny.
W całej Polsce mamy mnóstwo możliwości do obserwowania dzikich zwierząt
Polska to duży kraj i bardzo urozmaicony. Na zachodzie mamy słowika rdzawego, a na wschodzie szarego, na zachodzie muchołówkę żałobną, a na wschodzie białoszyją, na wschodzie gniazduje pełzacz leśny, a na zachodzie ogrodowy, mamy wschodniego i zachodniego jeża, wschodnią i zachodnią kawkę, dzięcioły zielonosiwe jedynie na wschodzie, tak jak orliki grubodziobe.
Wodniczki, dubelty i bekasiki gniazdują głównie na wschodzie (chociaż bekasiki zimują tylko na zachodzie), a ohary spotyka się jedynie na zachodzie. Mozaika możliwości! Trzeba wiedzieć, co wybrać, i w zależności od potrzeb udać się na wschód, zachód, północ lub południe.
Zobacz też: Jakie ptaki przylatują na wiosnę? Czy wiedziałeś, że bociany ani jaskółki wcale nie są pierwsze?
A może Poleski Park Narodowy?
Ja staram się jeździć w kierunkach przeciwnych niż większość urlopowiczów. Dlatego pojechaliśmy na wschód. Poleski Park Narodowy to miejsce wyjątkowe.
Trudno w to uwierzyć, ale na wieżach obserwacyjnych byliśmy jedynymi obserwatorami, a na cudownej ścieżce przyrodniczej Perehod jedynymi turystami.
Widzieliśmy kilka gatunków kaczek, gęsi i łabędziez młodymi, czaple siwe i białe, orły i orliki, bobry i wydry, łosie i jelenie, zaskrońce i żmije, żółwie błotne i wiele ptasiego drobiazgu.
W ciszy i spokoju.
Polska to piękny kraj
W pobliskich Lasach Sobiborskich gniazdują jedyne w Polsce puszczyki mszarne, w Lasach Janowskich niezwykłe bogactwo sów, nieco na południe są najstarsze w Polsce kolonie ślicznych żołn. I wszystko to dostępne z osi drogi 816, o której powstała nawet książka (Michał Książek, „Droga 816”, Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2015) i wzdłuż której zbudowano ścieżkę rowerową znaną w kraju i za granicą.
Mój przyjaciel wrócił do siebie zauroczony przyrodą Polesia. Nauczyłem go zdania: „Polska to taki piękny kraj”. A więc ruszajmy w Polskę! Każda pora roku jest dobra.
dr Andrzej G. Kruszewicz
Lekarz weterynarii, ornitolog, znawca ptasich obyczajów, autor wielu książek, dyrektor warszawskiego zoo
zdjęcia SHUTTERSTOCK