14 marca obchodzimy Dzień Motyli. Poznaj 7 rzeczy, których napewno o nich nie wiesz!
Zwierzęta w naturzeMyślisz, że są po to, żebyśmy mogli je podziwiać, a ich rola na Ziemi polega wyłącznie na lataniu z kwiatka na kwiatek? Nic bardziej mylnego! Oto fakty, których o nich nie wiesz.
1. Dobre plony dzięki motylom
Motyle to bardzo pożyteczne owady, podobnie jak pszczoły zapylają warzywa i owoce, a więc im jest ich więcej, tym mamy lepsze plony. Niektóre kwiaty na łące, na przykład wiesiołek dwuletni czy lepnicę rozdętą, zapylają tylko one.
2. Ile gatunków motyli żyje w Polsce?
W Polsce mamy 3156 gatunków motyli, najbardziej rozpowszechnione są rusałkowate. Tylko niespełna 164 to owady dzienne.
3. Nasz największy motyl
Największymi u nas są zmierzchnica trupia główka (większa i grubsza od szerszenia, najcięższa w Europie, smakoszka miodu, która lubi żerować w ulach) i pawica gruszówka, której przednie skrzydła mają po 7 cm długości (gąsienica odstrasza intruzów, cykając jak świerszcz, a gdy to nie skutkuje – na jej włoskach pojawia się śmierdząca ciecz). To jednak nic w porównaniu z Ornithoptera alexandrae, która ma 28 cm rozpiętości skrzydeł.
4. Polski koliber
Z kolei fruczak gołąbek najszybciej macha skrzydłami – 5000 uderzeń na minutę; nazywany jest polskim kolibrem.
5. Motyle mają łuski
Za kolor motylich skrzydeł odpowiadają pokryte pigmentem, ułożone jak dachówki łuski. Częstym wzorem są wielkie „oczy” – dzięki nim owad robi się podobny do jakiegoś znacznie większego zwierzęcia.
6. Giną przez nas
Niestety, z roku na rok motyli jest coraz mniej. Winę ponosimy my, bo naszym dziełem jest zanieczyszczanie ich naturalnych siedlisk, opryskiwanie chemicznymi preparatami ogrodów i pól i likwidowanie roślin, którymi się żywią.
7. Dlaczego warto je chronić?
Dzień motyli wymyślono po to, żeby nam uświadomić, że każdy może coś zrobić dla nich i innych dzikich zapylaczy. Najlepiej przygotuj specjalną grządkę, na której będą się panoszyć dzika marchew i pokrzywa, posadź miododajne krzewy oraz zioła i pozwól im zakwitnąć (wiciokrzew, budleję, szałwię, macierzankę, koper, czosnek).
TEKST: JOANNA HALENA, ZDJĘCIA: ShutterstocK