Dokarmianie ptaków zimą
1. Gdzie umieścić karmnik?
Karmnik najlepiej umieścić na okiennym parapecie lub obok budynku,w miejscu osłoniętym od wiatru, na wysokości 1,5 - 2 m nad ziemią. Najbliższe krzewy nie powinny znajdować się bliżej niż 2 m (by nie stanowiły ukrycia dla polujących kotów), a jednocześnie nie za daleko (by ptaki mogły się w nich schować w razie ataku krogulca).
W przypadku postawienia karmnika na parapecie w budynku wielorodzinnym, prosimy poinformować o tym sąsiadów z niższych pięter, aby nie zostać zmuszonym do zaprzestania pomocy ptakom w okresie najsilniejszych mrozów.
2. Kiedy dokarmiać ptaki?
Dokarmianie można rozpocząć późną jesienią od wykładania małych ilości pokarmu, w celu stopniowego przyzwyczajania ptaków do danego miejsca. Należy pamiętać, że decydując się na karmnik, ponosimy odpowiedzialność za ptaki przez cały okres zimowy, czyli mniej więcej do drugiej połowy marca.
W czasie mrozów i zalegającej pokrywy śnieżnej trzeba dopilnować, aby rano ptaki zawsze znajdowały w karmniku pokarm. Po długiej i zimnej nocy mają niskie zapasy energii i bez szybkiego znalezienia pożywienia mogą nie mieć wystarczająco dużo siły do dalszych poszukiwań!
W czasie mrozów i zalegającej pokrywy śnieżnej trzeba dopilnować, aby rano ptaki zawsze znajdowały w karmniku pokarm. Po długiej i zimnej nocy mają niskie zapasy energii i bez szybkiego znalezienia pożywienia mogą nie mieć wystarczająco dużo siły do dalszych poszukiwań!
reklama
3. Jak dbać o karmnik?
Z karmnika należy regularnie usuwać resztki pożywienia, aby uniknąć pojawienia się groźnych dla ptaków chorób. Dla uniknięcia wystąpienia wśród ptaków ptasiej ospy (niegroźnej dla ludzi choroby wirusowej), warto dezynfekować karmnik 10-procentowym roztworem pirosiarczynu sodu lub środka wybielającego.
4. Czym dokarmiać ptaki?
Większość ptaków odwiedzających karmniki chętnie żywi się nasionami, wśród których najpopularniejsze to słonecznik (zwłaszcza pastewny, choć w tym przypadku problemem może być duża ilość pozostawianych przez ptaki łupin, zalegających w okolicy karmnika) i konopie. Drobne proso to przysmak wróbli, mazurków i dzwońców, a większe nasiona pszenicy przyciągają m.in. gołębie, sierpówki oraz ptaki krukowate.
Do powieszonej słoniny, koniecznie niewędzonej i niesolonej, przylatują sikory i dzięcioły – należy pamiętać, aby kawałki słoniny wymieniać co 2 tygodnie, a w czasie odwilży zdejmować (szybko wtedy jełczeje i staje się szkodliwa dla ptaków). Sikory i dzięcioły lubią również pokruszone orzechy (głównie włoskie i laskowe). Pokrojone w kawałki jabłka warto wykładać tam, gdzie pojawiają się drozdy (kos, kwiczoł).
Wbrew powszechnemu przekonaniu pieczywo nie jest wskazanym pokarmem dla zimujących ptaków – często prowadzi do zaburzeń układu pokarmowego. Może stanowić jedynie uzupełniające pożywienie i w takich przypadkach powinno być pokrojone w 1-centymetrową kostkę. Z dokarmiania pieczywem korzystają głównie gołębie i ptaki kruk owate, które najczęściej odpędzają wróble i mazurki.
Opracowane przez OTOP
Tekst: www.sypnij-ziarnem.idealia.pl