Jak i czym wyczesać psa? Poznaj sposoby na piękną sierść swojego pupila
Zwierzęta domoweRegularne szczotkowanie sierści psa jest najważniejszym elementem pielęgnacji. Czyści podszerstek, pomaga pozbyć się kołtunów, usuwa martwe włosy i przyspiesza wzrost nowych. Ponadto ułatwia wentylację skóry i pobudza krążenie, dzięki czemu nasz pupil lepiej się czuje. Podpowiadamy, jaką szczotkę wybrać i jak często czesać psa dla najlepszego efektu.
Pielęgnacja sierści psa - jak czesać skutecznie?
Po co czesać psa? Nie chodzi tylko o to, żeby w domu nie fruwało futro. Jeśli go nie wyczesujemy, może mieć problemy. W sierści zostaje cała masa martwego włosa, który się filcuje. Szczotka nie przebije się przez zbity kołtun i go nie rozczesze. Konsekwencją są odparzenia, a nawet stany zapalne. Dlatego zwierzęta trzeba czesać: te z krótką sierścią raz lub dwa razy w tygodniu, a długowłose co najmniej co drugi dzień. Wiosną i jesienią, kiedy psy i koty silnie linieją, koniecznością jest codzienne szczotkowanie.
Zobacz też: Jak ocenić wiek psa po uzębieniu?
Jak przyzwyczajać psa do codziennej pielęgnacji?
W większości sklepów zoologicznych znajdziemy odpowiednie przybory do dbania o sierść. Powinniśmy jednak pamiętać, że to zaledwie połowa sukcesu. Zarówno psy, jak i koty powinny mieć z czesania przyjemność. W przeciwnym razie mogą się na to nie godzić - i oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, bo szarpanie za kołtuny sprawia dyskomfort
Dużo łatwiej jest, jeśli mamy zwierzę od czasu, gdy było dzieckiem. Sierść szczeniaka nie wymaga pielęgnacji, ale żeby nie mieć w przyszłości problemów, zaczynamy dbać o nią właśnie wtedy, gdy zwierzę jest maleńkie. Wystarczy czesać dwa razy w tygodniu przez kilka minut. Kończymy natychmiast, gdy szczeniak ma dość. Ważne, by go nauczyć, że szczotka pod pachą, na brzuchu czy uszach to nic strasznego. Wręcz przeciwnie, miło masuje i drapie. Niektóre psy traktują wręcz czesanie jak nagrodę. Aby jednak czynność czesania kojarzyła się psu pozytywnie, trzeba zainwestować w szczotkę, która będzie odpowiednio dobrana do rodzaju sierści.
Różne rodzaje sierści: jak dobrać szczotkę do typu i długości sierści?
Znane nam rasy psów można podzielić na trzy grupy: psy bezwłose, o pojedynczej warstwie sierści oraz o podwójnej okrywie włosowej. Pierwsza z grup charakteryzuje się bardzo rzadką sierścią lub jej całkowitym brakiem. Sierść dwuwarstwowa wyróżnia się obecnością podszerstka, czyli gęstej i delikatnej warstwy włosów znajdujących się przy skórze, oraz dłuższych i twardszych włosów okrywowych. Trzecia grupa posiada jedynie sierść okrywową: u tych psów proces linienia jest prawie całkowicie niezauważalny.
Dla psów krótkowłosych najlepsza będzie miękka szczotka włosiana. Rasy długowłose zasługują na dokładne i regularne rozczesywanie - robimy to ostrożnie, najpierw rzadszym grzebieniem, potem gęstszym pozbywamy się martwej sierści. Stopniowo czeszemy skórę i sierść przesuwając się wzdłuż tułowia psa. Jeśli nasz pies ma dłuższy włos na ogonie, powinniśmy również zafundować mu regularne czesanie. Skuteczność naszych zabiegów pielęgnacyjnych zapewni użycie odpowiedniej szczotki. Świetnym rozwiązaniem dla właścicieli psów może być gumowa rękawica, która jest wygodna w użyciu i stosunkowo tania.
Strzyżenie i kąpiel: nieodłączne elementy pielęgnacji psa
Czworonoga warto także strzyc. To ważne, gdyż w krótszej sierści nie zbiera się brud, łatwiej znaleźć kleszcze i inne pasożyty. Powinno się to odbywać co dwa-trzy miesiące. Należy jednak pamiętać, że strzyżemy wyłącznie psy, które mają jedną warstwę włosów bez podszerstka.
Przyda się również kąpiel. Psa kanapowca należy kąpać dwa razy w roku, na przykład po zimie i przed nią. Ale takiego z podszerstkiem już raz na kwartał. Częste kąpiele, nawet co dwa tygodnie, są wskazane tylko u psów z długą, jedwabistą sierścią (maltańczyki, shih tzu). Skóra zwierząt ma inne pH niż nasza, dlatego nie wolno używać kosmetyków dla ludzi. Poza tym zapach tych szamponów psu przeszkadza. Czy można psa strzyc samodzielnie? Wielu właścicieli tak robi. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnego groomera, czyli psiego fryzjera. Jest po kursie i szkoleniach, ma profesjonalne kosmetyki i sprzęt, potrafi pielęgnować oczy, uszy i pazury. Dzięki swojemu doświadczeniu ułatwia zwierzęciu zniesienie stresującego zabiegu.
Tekst: redakcja, zdjęcia: shutterstock