Jak wybrać miejsce na psie legowisko?
Jak wybrać miejsce na psie legowisko - radzi Joanna Hajdyła, dyplomowana trenerka psów i zoopsycholog.
1. Psy lubią spać w grupie, w tym samym miejscu i czasie. Daje im to poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty. Dlatego pomyślmy o takim łóżku, z którego pies będzie widział domowników. Jeżeli nie chcemy, aby to była nasza sypialnia, niech śpi tuż przy niej. Izolowanie zwierzaka (na przykład w klatce na noc) nie służy budowaniu dobrych relacji z człowiekiem i powoduje stres, zwłaszcza u szczeniąt świeżo odstawionych od matki i rodzeństwa. Nie ustawiajmy też legowiska w ruchliwych miejscach (na trasie do kuchni czy ubikacji), żeby nie wybudzać psa co rusz ze snu.
2. Posłanie powinno być na tyle duże, by zwierzak mógł się wygodnie położyć na boku i wyprostować łapy. Dlaczego na boku? Psy, tak jak ludzie, śnią wielofazowo. W fazie głębokiego snu utrwala się to, czego nauczyły się za dnia, a wtedy mięśnie grzbietowe muszą być rozluźnione. Jest to możliwe tylko wówczas, kiedy zwierzę śpi na boku lub na plecach. Jeśli więc chcemy, by nasz pies utrwalił zdobytą za dnia wiedzę (np. na treningu), musi się z tym komfortowo przespać.
3. Posłanie ma być dla psa azylem i kojarzyć się przyjemnie, dlatego nie wolno wysyłać go tam za karę.
4. Temperatura nie może być za niska, by nie budził się z zimna. Kiedy psy marzną, zwijają się w kłębek i nie rozluźniają mięśni grzbietowych. Śpią wtedy jak ludzie w podróży, na siedząco. Rasy z gęstą sierścią częściej wybierają miejsca chłodne, jamniki natomiast, jak przystało na norowce, uwielbiają zakopywać się pod kocami.
5. Rodzice muszą przypilnować, aby dzieci nie bawiły się w legowisku (np. nie urządzały tam domku dla lalek), bo może to być zarzewiem konfliktu z psem.
6. Pies w swoim posłaniu powinien czuć się bezpiecznie. Jak każdy domownik ma prawo do świętego spokoju.
Więcej praktycznych rad: www.psiaedukacja.pl
Zdjęcie: Corbis/Fotochannels