Dieta małego czworonoga
Najważniejszy etap w życiu każdego młodego psa to czas, kiedy pozostaje pod opieką mamy i uzyskuje możliwie najlepszy dla rozwoju pokarm – jej mleko. Sposób odżywiania w kolejnych etapach jest także bardzo ważny. Determinuje ogólne samopoczucie i kondycję zdrowotną.
Specjalne karmy dla szczeniaka
Młodym psom powinno się podawać karmy specjalnie dostosowane do ich fazy rozwojowej. Pokrywają one wysokie zapotrzebowanie energetyczne. Szeroki wybór tych produktów znaleźć można w internetowym sklepie zoologicznym Fera.pl pod adresem https://fera.pl/karma-dla-szczeniaka/. Taki pokarm to kompletna i zrównoważona kombinacja składników odżywczych. Nie wymaga stosowania żadnych uzupełnień bez wskazań weterynarza.
Karma dla szczeniaka powinna być stosowana do momentu osiągnięcia przez zwierzę dojrzałości. Mając na uwadze fakt, że u poszczególnych psów ten etap życia rozpoczyna się w różnym wieku, zaleca się żywienie psa karmą dedykowaną danej rasie. Psy małe i miniaturowe mogą rozpocząć spożywanie karmy dla dorosłych, mając 9–10 miesięcy. Jadłospis ras dużych i średnich można zmienić po 12 miesiącach życia. Rasy olbrzymie powinny zostać na karmie dla szczeniąt przez 18 miesięcy życia.
Podsumowując, przy układaniu menu dla szczeniaka należy brać zawsze pod uwagę takie czynniki, jak rasę, szybkość wzrostu, wielkość i masę ciała, zapotrzebowanie kaloryczne, ilość i rodzaj aktywności fizycznej oraz stan zdrowia.
Psia dieta w pierwszych tygodniach życia
Młody pies w pierwszych tygodniach życia potrzebuje opieki, ciepła i mleka matki, które dostarcza mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Szczególne ważne są zawarte w nim przeciwciała kształtujące układ odpornościowy malucha do należytej obrony przed szkodliwymi dla zdrowia czynnikami. Mleko matki jest jedynym pokarmem, jaki powinien przyjmować szczeniak przez miesiąc od urodzenia. W sytuacji ograniczonej jego ilości konieczne jest sztuczne dokarmianie.
Po osiągnięciu przez psa 3–4 tygodni wskazane jest stopniowe urozmaicanie diety. To czas na wprowadzenie do jadłospisu stałych pokarmów. Na początek najlepiej sprawdzi się karma mokra – miękka konsystencja, większa lekkostrawność i lepsza przyswajalność w porównaniu z karmą suchą. Taki wybór jest dobry, gdy weźmie się pod uwagę jeszcze nie pracujący odpowiednio układ pokarmowy malucha. 6–7 tydzień życia to dobry czas na rozpoczęcie podawania suchej karmy. Nieco wcześniej warto psa do niej przyzwyczaić, podając w formie rozmoczonej w wodzie. Nieco starszym szczeniętom można czasem podawać specjalne psie sucharki, które doskonale wpływają na wyrobienie silnego zgryzu i oczyszczają zęby. Nagłe przekształcenie diety wiąże się z ryzykiem problemów trawiennych.
Dieta szczeniaka, który już nie jest pod opieką matki
Ośmiotygodniowe psy mogą zostać odsunięte od matki. Wcześniejsza separacja źle wpływa to na ich prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Ich sposobem odżywiania zajmują się nowi właściciele. Jeśli zwierzę było dotychczas dobrze karmione, najlepiej ten sposób kontynuować. Mając natomiast w planach zmianę jadłospisu, należy pamiętać o stopniowym jej dokonywaniu. W przypadku, gdy nowi opiekunowie nie uzyskają od hodowcy wiedzy o sposobie żywienia szczeniaka, trzeba skorzystać z porady weterynarza.