domek dla kota na zimę

Pomóż bezdomnym zwierzętom i zbuduj domek dla kota na zimę

Zwierzęta domowe

Jeśli jesteś przyjacielem zwierząt, dobrze wiesz, że dzikim kotom przydaje się pomoc. Szczególnie zimą, kiedy młode i dorosłe „dachowce” muszą znaleźć schronienie przed mrozem i wilgocią. Wtedy budka dla kota na zimę może zadecydowac o ich życiu. Przeczytaj o tym, jak ją przygotować.

reklama
domek dla kota
Bezdomne koty zimą potrzebują naszej pomocy.

Domek dla kota: jak zrobić estetyczną budkę?

Przede wszystkim warto wybierać naturalne materiały. Są bardziej wytrzymałe, wygodne, a przy okazji po prostu ładne. Stawiajmy przede wszystkim na drewno, ale nie zapominajmy o izolacji. Tu najlepiej sprawdzi się styropian, który dobrze jest zabezpieczyć.

Wejście wytnij trochę z boku, a nie na środku, by zimno nie wiało na śpiące zwierzaki. Otwór nie musi być duży. Wystarczy taki, przez które przeciśnie się kot. Zwykle wystarczy taki, który jest nie wiele większy od głowy dorosłego kota, jednak pamiętajmy o kocich mamach, którym będzie wygodniej z nieco większym wejściem.

Domek dla kota – zrób to sam

Czas na urządzenie wnętrza. Wnętrze domku dla kota dobrze jest wyłożyć czymś, co sprawi nada się na miękkie legowisko. 

drewniany domek dla kota
Domek dla kota możesz postawić w ogrodzie lub na działce.

Ważne, aby materiał nie chłonął wody i zapewniał dodatkowe ciepło. Najlepiej sprawdzi się w tej roli dobrej jakości polar, który jest ciepły i nie chłonie wody. Pamiętaj, aby przed jego zakupem sprawdzić skład, bowiem nie wszystkie materiały sprzedawane jako polar, rzeczywiście nim są.

Polar wydaje Ci się zbyt drogim luksusem? Jeśli będzie dobrej jakości, starczy na dłużej ze względu na jego właściwości. Materiał możesz kupić w sklepie z materiałami, w sklepie internetowym a nawet w lumpeksie. Przejrzyj też swoją garderobę. Może okazać się, że któryś z domowników od dawna nie używa polarowej bluzy dobrej jakości. Kocyk do domku dla kota jak znalazł!

Gdzie umieścić domek dla kota?

Gdzie umieścić domek dla kota? Najlepiej w ogrodzie i w odosobnionym miejscu tak, aby chowające się w nim koty nie musiały przejmować się obecnością człowieka. Wybierzmy dobrze schowane, ale suche miejsce. Co oczywiste, unikajmy też miejsc dostępnych dla psów i innych zwierząt, a także dzieci. Zadbajmy o bezpieczeństwo!

jak zrobić domek dla kota
Domek dla kota na zimę wyłóż polarem lub starym swetrem.

Jeśli widzieliśmy kota w swoim ogrodzie i wiemy, którymi ścieżkami chadza, albo gdzie lubi przesiadywać i odpoczywać, umieśćmy jego domek na zimę w pobliżu. Jak zachęcić nowego lokatora do zamieszkania w domku? Oczywiście smakołykami, które możemy zostawiać w jego okolicy lub w środku kilka razy. Nie przesadzajmy jednak z ilością i uważajmy na to, czy aby na pewno jedzenie jest odpowiednie dla kotów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki poczęstunkowi na „dobry początek”, kot poczuje się bezpiecznie i jak zaproszony gość.

Obawiasz się dodatkowego lokatora w ogrodzie?

Uspakajamy. Nie masz się czego obawiać. Kot, który zamieszka w domku w ogrodzie nie wyrządzi żadnych szkód. Prawdopodobnie nie zauważysz jego obecności. A jeśli nawet, widok zwierzaka na pewno umili dzień. Dodatkowo, koty będą ci wdzięczne, a w zamian odstraszą okoliczne myszy i szczury.

bezdomne koty pomoc
Warto dokarmiać bezdomne zwierzęta.

Nie chcesz budować domku dla kotów na zimę? Pomóż im w inny sposób

Domek dla kota możesz zbudować symbolicznie. I to w dosłownym znaczeniu. Pomoże Ci w tym taka organizacja, jak Fix Nation, która postanowiła w nietypowy sposób zebrać fundusze dla swoich podopiecznych – bezdomnych kotów.

W celu pozyskania pieniędzy na zmniejszenie populacji bezdomnych kotów w Los Angeles. Fundacja Fix Nation ogłosiła konkurs dla architektów. Celem projektu było przygotowanie designerskich domków dla kotów. Ze zgromadzonych środków organizacja zapewni odpowiednią opiekę weterynaryjną, schronienie i sterylizację naszych ulubionych zwierząt. Designerzy spisali się na medal! Wszystkie projekty zachwycają i mamy nadzieję, że wkrótce będą dostępne w sprzedaży. A już dziś możemy wesprzeć fundację datkiem o dowolnej wysokości.

jak pomóc bezdomnym kotom w zimie
Zostaw kotu otwarte drzwi do szopy lub okienko do piwnicy.

Sposobów na pomoc bezdomnym kotom nie musimy szukać tak daleko. W Polsce żyją tysiące zwierzaków, które potrzebują pomocy. Wśród nich możesz znaleźć swojego przyjaciela.

Zajrzyj do naszego działu Zaadoptuj zwierzaka, w którym na właściciela czekają zarówno koty i jak i psiaki. Jeśli nie masz warunków do adopcji, nic straconego.

Wspieraj fundacje, które zajmują się opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Możesz zdecydować się na pomoc finansową lub wolontariat. W końcu właśnie tak to wszystko się zaczyta. Fundacje i schroniska zakładają osoby, które po prostu chcą pomóc zwierzakom. Tak samo jest ze wsparciem. Wystarczy inicjatywa i odrobina kreatywności.
Tekst: JG Zdjęcie: Shutterstock  
Zobacz także:
Nie tylko słonina, czyli co jedzą sikorki
Pies w budzie zimą – jak zadbać, żeby było mu ciepło?
 

Zobacz również