Jak-dbać-o-kota-wychodzącego

Jak dbać o kota wychodzącego?

Zwierzęta domowe

Koty wychodzące na dwór narażone są na szereg różnych niebezpieczeństw. Z tego powodu wymagają odpowiedniej opieki, by móc cieszyć się dobrym zdrowiem. Jakie są zagrożenia dla kotów wychodzących? O czym powinniśmy pamiętać opiekując się kotem, który wychodzi na zewnątrz?

reklama

Kot wychodzący - zagrożenia

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, świat zewnętrzny nie jest stuprocentowo bezpieczny dla naszego mruczka. Koty wychodzące są narażone na mnóstwo różnych zagrożeń, które czyhają na nie na każdym kroku. Mogą się zgubić, zostać zamknięte w piwnicy czy garażu, a także zostać porwane. Często mogą również ulec wypadkowi: być potrącone przez samochód, zaatakowane przez inne zwierzę czy skatowane przez człowieka. U kotów wychodzących istnieje również ryzyko spożycia trucizny lub pogorszenia stanu zdrowia na skutek nieprawidłowej diety.

Niekastrowane kotki mogą zajść w ciążę, nawet w bardzo młodym wieku, gdy nie są jeszcze psychicznie gotowe do macierzyństwa. Koty wychodzące są narażone także na różne choroby zakaźne, takie jak FeLV (kocia białaczka), FIV (koci HIV), a nawet wścieklizna. Częściej padają także ofiarami pasożytów zewnętrznych i wewnętrznych. 

Jak zadbać o zdrowie kota wychodzącego?

Absolutną koniecznością w przypadku kotów wychodzących jest zabezpieczenie ich przed pasożytami zewnętrznymi, w szczególności przed pchłami. W tym celu należy profilaktycznie stosować preparaty przeciwko pchłom, jak np. krople Advantage dla kota. Oprócz tego należy zadbać także o częstsze odrobaczanie, ponieważ koty wychodzące są znacznie bardziej narażone na pasożyty zewnętrzne.

Bezwzględnie decydując się na wypuszczanie kota, powinniśmy zadbać o jego kastrację. Pomoże to uniknąć niechcianej ciąży, ale także zapobiegnie chorobom przenoszonym drogą płciową. W przypadku kocurów zmniejszy również ryzyko bójek z innymi kotami o terytorium.

Bardzo ważne, by kot wychodzący był poddawany regularnym kontrolom u lekarza weterynarii. Pozwoli to na wczesne wykrycie różnego rodzaju dolegliwości, których nie jesteśmy w stanie zaobserwować, gdy kot przebywa poza domem. Co równie istotne warto zaplanować z lekarzem prowadzącym odpowiednią profilaktykę, szczepiąc kota przeciwko wściekliźnie i białaczce, a także dbając o szczepienia na inne choroby zakaźne.

Opieka nad kotem wychodzącym - o czym pamiętać?

Aby zapobiec zgubieniu zwierzęcia, powinniśmy kota zaczipować i wprowadzić dane do ogólnopolskiej bazy chipów. Dzięki temu, gdy ktoś znajdzie naszego pupila i odwiezie go do schroniska lub zabierze do lecznicy, szybko zostaniemy o tym poinformowani.

Oprócz tego przydatne może być wyposażenie kota w obrożę z adresówką, czy nadajnikiem gps, by mieć pewność, że jest bezpieczny. Bardzo ważne jednak, by obroża dla kota posiadała zapięcie, które puszcza pod naciskiem. Zapobiegnie to uduszeniu się kota na skutek zahaczenia o gałąź czy ogrodzenie.

Czy kot wychodzący powinien mieć kuwetę?

Opieka nad kotem wychodzącym w domu nie różni się zbytnio od opieki nad kotem domowym. Podobnie jak w przypadku kota niewychodzącego powinniśmy mieć w domu odpowiednią karmę oraz kuwetę, by zwierzę mogło załatwić swoje potrzeby przebywając w domu, a my mogli skontrolować jego stan zdrowia i zebrać mocz lub kał do badania. 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również