Twarożek - zrób go sam
Wiosna i lato to czas twarożku. Raz, że mleko jest świeże i smaczne, bo krowy biegają swobodnie po łąkach, a nie siedzą w oborach. Dwa – gdy ciepło na dworze, nie ma co opychać się ciężkostrawnym jedzeniem.
- dobrej jakości mleko
- śmietana lub kefir
- woda
- kilka łyżeczek soku z cytryny
- do wyboru: szczypiorek, rzodkiewka, ogórek, mięta, zioła, miód, konfitura wiśniowa
Twarożek na śniadanie czy podwieczorek to idealny wybór. Zacznij od dobrej jakości mleka, najlepiej prosto od krowy. Musisz je zakwasić. Przelej je zatem do kamionkowego naczynia i dodaj kilka łyżek śmietany lub kefiru. Przykryj ściereczką i odstaw na kilka dni. Zsiadłe mleko wstaw w naczyniu do garnka z wodą i ostrożnie podgrzewaj. Woda ma być ciepła, lecz nie wrząca! Mieszaj od czasu do czasu i poczekaj, aż serwatka zacznie się oddzielać. Gdy tak się stanie, po kilku minutach przelej serwatkę przez płócienną ściereczkę, zawiń ją i powieś na kilka godzin, żeby się dobrze odsączył. Do kwaśnego mleka – jeszcze przed gotowaniem – można dla smaku dodać śmietany, mniej więcej 100 g na każdy litr mleka.
Szybszą metodą uzyskania twarożku jest podgrzanie mleka i zakwaszenie go kilkoma łyżeczkami octu bądź soku z cytryny. Odstaw na pół godziny, odcedź i zmieszaj z kilkoma łyżkami śmietany, by uzyskać kremową konsystencję. Gotowy twarożek przypraw wedle uznania. Klasyczne dodatki to rzodkiewka ze szczypiorkiem, ogórek z miętą lub po prostu zioła (na przykład cząber). Na słodko oczywiście miód i konfitura wiśniowa. Jeśli zrobiłeś serek w ilościach hurtowych, część możesz zostawić do zgliwienia.
Twaróg pokrusz do miseczki, przykryj ściereczką i zostaw w ciepłym miejscu na kilka dni. Powinien stać się kleisty, żółtawy i intensywnie pachnący. Rozgrzej na patelni łyżkę masła, wrzuć serek i smaż dwie minuty, mieszając. Gdy się rozpuści, posól, dodaj dużą szczyptę kminku i zdejmij z ognia. Wbij całe jajko (uwaga, żeby się nie ścięło), zamieszaj i przelej do miski. Gdy masa ostygnie, smaruj nią kanapki.
Tekst: Stanisław Gieżyński
Fotografie: Stockfood