Pierogi ze szpinakiem okraszone koperkiem i płatkami migdałowymi
Kiedyś tradycyjne pierogi uczyła mnie lepić babcia, teraz ja uczę moją kochaną babcie jak stworzyć bardziej nowoczesny farsz do pierogów. Bardzo delikatne, wręcz rozpływające się w ustach i co najważniejsze zdrowe pierogi ze szpinakiem, udekorowane koperkiem i płatkami migdałowymi. Ich przygotowanie nie jest trudne, wymaga jedynie szczypty chęci i odrobiny precyzji, a efekt smakowy i wizualny jest imponujący!
2 szklanki mąki Szklanka wrzątku 120 g świeżego szpinaku Ząbek czosnku Ser mozarella Masło Koperek Płatki migdałów Sól, pieprz
Farsz: 1. Pokrojoną w kostkę cebulę podsmażamy przez 3 minuty na oliwie z oliwek. Dodajemy około 120g posiekanego szpinaku i smażymy, aż szpinak puści wodę. Następnie dodajemy posiekany drobno ząbek czosnku, doprawiamy szczyptą soli i pieprzu i smażymy 2-3 minuty. 2. Na patelnię do gorącego i doprawionego szpinaku wrzucamy rozdrobniony ser mozarella, około połowę kuli. Mieszamy, aby ser rozpuścił się i połączył z masą szpinakową. Ciasto: 1. 2 szklanki mąki przesiewamy do dużej miski i dosypujemy łyżeczkę soli. Szklankę gorącej wody wlewamy powoli do mąki i mieszamy całość drewnianą łyżką. Wyrabiamy dokładnie ciasto w misce uważając, żeby nie poparzyć się wrzątkiem. 2. Po około 3 minutach wyrabiania przekładamy masę na czysty blat i ugniatamy ciasto przez kilka minut, aż wyrobimy jednolitą masę na pierogi. Ciasto powinno być maksymalnie wilgotne i puszyste, lekko lepiące się do rąk. 3. Odrywamy kawałek ciasta od masy i rozwałkowujemy na lekko oprószonej mąką stolnicy lub blacie kuchennym. Dobrze jest również posypać wałek mąką w razie gdyby ciasto przyklejało się nam podczas wałkowania. Pozostałą cześć ciasta zostawiamy w misce posypanej odrobiną mąki oraz przykrytej wilgotną ściereczką, żeby ciasto nie wysychało. Nadziewanie: 1. Z rozwałkowanego ciasta wycinamy cienką szklanką kółka i nadziewamy ostudzonym szpinakowym farszem. Im cieńsze ciasto na pierogi tym lepiej. 2. Pierogi wkładamy partiami na wrzącą i osoloną wodę. Mieszamy, a kiedy wypłyną one na wierzch gotujemy 2 minuty. Wyjmujemy łyżką cedzakową. 3. Podajemy gorące polane roztopionym masłem, posypane lekko uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi i świeżym koperkiem. Smacznego!