Kiełbasa szlachty

Trudność: Średnie Czas przygotowania: 120 minut Składnik: Warzywa , Mięso Dieta: Ogólna Danie: Danie główne

Kiełbasa zrobiona w oparciu o przepis kol. Szczepana. Ponoć przepis pochodzi z 1665r Jest to kiełbasa wykonana w naturalnym jelicie (kątnicy) i tylko na soli oraz z dodatkiem przypraw.

-mięso kl. I z łopatki lub szynki wieprzowej 5 kg -sól morska 18 g/kg -pieprz -bazylia -oregano -1 jajko -czosnek świeży kilka ząbków -miód 2-3 łyżki -woda ok. 0,2l - kątnica wieprzowa - sznurek bawełniany

Mięso kroimy w plastry, nie za duże kawałki. Najpierw wstępnie je traktujemy młotkiem do kotletów, nie za mocno, to nie schabowe, tak aby lekko się rozkleiły, wkładamy następnie do naczynia i dodajemy wszystkie przyprawy do smaku i miód, ile kto lubi. Ubijamy tłuczkiem i mieszamy coś jak kiszoną kapustę, aż pojawi się sok. Następnie odstawiamy np. do lodówki na kilka godzin, np. na noc i rano dodajemy całe jajko i mieszam, aż jajko będzie nie widoczne. Kątnice porządnie myjemy, nakładamy w nie ścisło mięso tak aby nie było powietrza. Sznurujemy coś jak szynkę, wieszamy na kije wędzarnicze i wędzimy w ciepłym dymie ok. 50-60 stopni do koloru ciemno brązowego. Mi to zajęło ok. 6h. Następnie kiełbaskę lekko nakłuwamy w kilku miejscach, tj. kątnicę i kładziemy na blachę. Ja dodatkowo włożyłem kiełbasy do torebki do pieczenia i ją zawiązałem, aby kiełbasa nie wyschła. Zapiekałem ją w temp. Ok. 160 stopni przez 1,2h. Tak wyglądała po pieczeniu. Następnym razem zmniejszę temp. Do ok. 120 stopni i skrócę czas do 1h, a dokładnie zrobię pomiar temp termometrem wewnątrz tak aby było ok. 70 stopni. Ponieważ uważam, że nastąpił dość spory wyciek soków. Kiełbasa nie jest sucha, ale szkoda soczku. Następnie wyjmujemy z piekarnika, odstawiamy do ostygnięcia i schładzamy w lodówce. Kiełbasa jest dość zwięzła, daje się ładnie kroić. W środku ma szare oko, ale jest to normalne. Smak jest bardzo ciekawy, inny, taki w sam raz świąteczny. Trochę smakuje i wygląda jak cała szynka.