Ocet domowej roboty

Oliwa i ocet domowej roboty, zobacz jak je przygotować

Poznaj przepisy na domowe octy i smakowe oliwy i zrób je sam. Bo nie ma, jak oliwa pachnąca ulubionymi ziołami albo wonny, delikatny ocet, po którym nigdy nie boli brzuch, a sałatki i mięsa mają niepowtarzalny smak. Kilka kropel takiego szlachetnego płynu wystarczy zamiast garści rozmaitych przypraw. 

reklama
1

Domowe oliwy i octy wedle smaku

Zioła dobieramy według własnego smaku i upodobań. Najlepsze są oczywiście z ogródka albo czystej łąki, oddalonej od drogi. Zalewamy je łagodnym olejem, który nie ma wyrazistego aromatu: sojowym, słonecznikowym lub rzepakowym. Godny polecenia jest mało u nas znany olej ostowy z krokosza barwierskiego, bogaty w witaminy A i E oraz kwasy omega 3 i 6. Jego zalety wykorzystywane są w kosmetyce – jest świetny do masażu, zwłaszcza gdy dokuczają nam pękające naczynka. Ma też właściwości depilujące.

Gotowe oliwy i octy pięknie wyglądają – trudno wyobrazić sobie bez nich wiejską kuchnię. U mnie w domu wszyscy zbierają niezwyczajne flakoniki, karafki i buteleczki, żeby włożyć w nie kolorowe listki, gałązki lub papryczki. Stawiamy je na półkach i niecierpliwie czekamy, aż nabiorą mocy. Zwykła sałatka pomidorowa zamieni się w wykwintną przystawkę, skropiona octem jabłkowym lub melisowym i polana majerankową oliwą.

Zobacz także:
Fakty i mity o oliwie – jak wybrać dobrą oliwę?
Wybieramy najzdrowszy olej – poznaj właściwości różnych olei

Przepis na domową oliwę smakową

Doskonałe są te z majerankiem, cząbrem, estragonem i tymiankiem. Oryginalne sporządzicie na suszonej ostrej papryczce albo wonnym prawdziwku. Przepis na smakowe oliwy jest podobny – do słoja wkładamy zioła, zalewamy olejem, przykrywamy papierem i stawiamy w ciemnym, chłodnym miejscu na tydzień. Codziennie potrząsamy nastojką. Potem zlewamy do butelek. Oliwa czosnkowa robi się najszybciej, już po dwóch dniach zapach jest dobrze wyczuwalny. Na koniec dokładamy gałązki ziół i kolorowe ziarenka pieprzu. Taki olej powinien stać nie dłużej niż dwa miesiące i koniecznie w ciemnym miejscu.
 

Przepis na ocet jabłkowy i gruszkowy

Ten ocet w domu to podstawa. Można go aromatyzować ziołami albo owocami. Obierzyny z jabłek i gruszek oraz mniej dorodne owoce, umyte i drobno pokrojone w kostkę, wsyp do słoja i zalej przegotowaną letnią wodą z cukrem (2 łyżki na litr wody). Owoce muszą być całkowicie przykryte. Obwiąż słój kawałkiem płótna lub podwójnie złożoną gazą i zostaw w ciepłym miejscu. Gdy ocet sfermentuje (ma kwaśny smak), przecedź przez gazę, zlej do butelek i zakorkuj. Przechowuj w chłodnym miejscu.

Przepis na ocet melisowy, estragonowy, tymiankowy i czosnkowy

Różne octy ziołowe robi się podobnie, w takich samych proporcjach: szklankę świeżych ziół, lekko rozgniecionych, zalej litrem ciepłego octu owocowego, przykryj ściereczką. Po dwóch tygodniach skosztuj. Jeśli aromat jest za słabo wyczuwalny w occie, zalej nim nową porcję ziół. Przefiltruj i wlej do butelek. Żeby łatwiej odróżnić octy, ale i dla ozdoby, do butelek włóż po gałązce poszczególnych ziół.

Przepis na ocet porzeczkowy, malinowy i wiśniowy

Wszystkie robi się tak samo, a gotowymi octami zakwasza lemoniady, sosy i sałaty. Są smakowitymi marynatami do mięs, zwłaszcza dziczyzny. Pół kilograma owoców rozgnieć, wiśnie wydryluj i zalej litrem octu. Po dwóch tygodniach przefiltruj – i do butelek. Rewelacja!

Tekst: Monika Grzybowska  Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również