zdrowe grillowanie

10 zasad zdrowego grillowania - te rady przydadzą się nie tylko w majówkę!

Styl życia

Słoneczna pogoda zachęca do grillowania w gronie rodziny i znajomych. Przed takimi spotkaniami często zadajemy sobie pytanie – jak grillować zdrowo?

reklama

I mowa tu nie tylko o małej ilości kalorii, ale i o zminimalizowaniu ryzyka wytworzenia się związków rakotwórczych z tłuszczów i białek poddanych działaniu bardzo wysokiej temperatury

Czy grill jest zdrowy?

Amerykański Instytut Badań nad Rakiem dokładnie zbadał wady i zalety letniego grillowania. We wnioskach z tej analizy zarekomendował, aby zrezygnować z wrzucania na ruszt czerwonego mięsa (wołowina, wieprzowina, jagnięcina) i mięsa przetworzonego (boczek, kiełbasa, parówka, salami, szynka).

Jako alternatywę polecił grillowanie chudego mięsa drobiowego, warzyw i owoców. Ważne jest również aby nie grillować długo i w wysokich płomieniach. Powoduje to, że potrawy tracą soczystość i mają znikome wartości odżywcze, a w zbyt spieczonych częściach gromadzą się szkodliwe substancje.

Co jeszcze, oprócz zmiany menu, możemy zrobić, aby przygotowywać zdrowe dania z grilla

Jak zdrowo grillować?

 1. Na początek smutna prawda – grillowanie tak naprawdę nigdy nie będzie do końca zdrowe. Zupełnie jak burgery, cola i frytki. Raz na jakiś czas nie zaszkodzi, ale co za dużo, to niezdrowo.

2. Zamień grill węglowy na gazowy lub elektryczny. Spalanie węgla i drewna to źródło tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza, z długą listą szkodzących zdrowiu substancji. Równie niebezpieczny jest tłuszcz skapujący w płomienie oraz wszelkiego rodzaju rozpałki z parafiną, ropą czy alkoholem. Beznoapireny, akrylamid, nadtlenki, wolne rodniki, dioksyny, furany... chyba nikt z nas nie chciałby, aby takie związki unosząc się z dymem osadziły się na potrawach, prawda?

3. Chude mięso, warzywa, owoce – nieważne, co chcesz smażyć na grillu. Ważne, aby były to składniki świeże, bez konserwantów i sztucznych dodatków.

4. Mięso zamarynuj, a następnie grilluj w małych kawałkach – będzie smaczniejsze i szybciej dojdzie, a tym samym skrócisz czas przygotowywania potrawy. A tak szczerze... ideałem zdrowego grillowania byłoby zrezygnowanie z mięsa i grillowanie samych ryb, warzyw i owoców.

5. Grilluj nad żarem, nie nad ogniem. W osmalonych kawałkach potraw kumulują się rakotwórcze substancje.

6. Zrezygnuj z dodatku sosów, majonezu czy ketchupu. To puste i zupełnie niepotrzebne dodatkowe kalorie. Z tego samego powodu popijaj jedzenie wodą, a nie alkoholem czy słodkimi napojami.

7. Zadbaj o to, aby produkty przygotowane do obróbki cieplnej były w temperaturze pokojowej – szybciej się upieką.

8. Nie grilluj ziemniaków. Holenderscy naukowcy udowodnili, że powstaje wtedy rakotwórczy akrylamid.

9. Odsuń stół od grilla. Dym unosi się z wiatrem i kancerogenne substancje mogą opaść wprost na twój pięknie zastawiony stół, talerze i szklanki. Poza tym niektórzy goście mogą nie być zadowoleni, kiedy po powrocie do domu odkryją, że ich ubrania pachną jak wędzonka.

10. Po imprezie nie zapomnij dokładnie wyczyścić grilla. Pozostałości potraw i tłuszczu także są źródłem trujących substancji.

Zobacz także: Przepisy na dania z gillowanymi warzywami
Zobacz także: Rumiany kurczak z grilla
Zobacz także: Masełko ziołowo-oliwkowe

Zdjęcia: Shutterstock

 

Zobacz również