Wełniane swetry i czapki Kopyto

Postaw na wełnę! Przeczytaj nasz subiektywny przewodnik po wełnianych ubraniach, kołdrach i pledach od polskich rzemieślników

Moda i dizajn

Wełna to mistrzyni termoregulacji, grzeje, gdy jest zimno, ale oddycha, więc nadaje się też najcieplejsze dni. Jest trwała, a kiedy odpowiednio o nią dbasz, starczy na lata. Jest też odporniejsza niż sztuczne tkaniny na zabrudzenia, hypoalergiczna, a jej produkcja nie obciąża środowiska. Zobacz nasze pomysły na najlepsze wełniane produkty!

reklama

Dlaczego wełna jest lepsza niż akryl czy poliester?

W sieciowych sklepach większość ubrań robiona jest z włókien syntetycznych. Wełniane ubrania (albo z domieszką wełny) pojawiają się tam znacznie rzadziej. I choć producenci wmawiają nam, że akryl (włókno znacznie tańsze w produkcji) jest jak wełna, nie jest to prawdą. Po wełnę sięgają za to chętnie rzemieślniczy producenci i małe polskie firmy. W tym artykule poznacie ich i ich wyroby.

Dlaczego warto postawić na wełnę?

Jest wiele powodów, dla których warto kupować ubrania, koce i pościel z niej zrobione. Po pierwsze, wełna ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, co oznacza, że utrzymuje ciepło w chłodniejsze dni, ale nie przegrzewa nas tak łatwo w cieplejsze dni, bo świetnie oddaje wilgoć. Co więcej absorbuje ją dobrze, więc grzeje nawet wtedy, gdy jest mokra, np. w czasie deszczu. Dzięki temu ubrania, koce i pościel z wełny są doskonałym wyborem na każdą pogodę. Akryl tak dobrze nie grzeje, a ciało w nim się poci i może wychładzać. Po drugie, wełna jest odporna na zabrudzenia, więc może być prana rzadziej niż syntetyczne tkaniny. Jest też dużo bardziej wytrzymała i odporna na przetarcia. Akryl znacznie szybciej mechaci się, a ubrania z niego tracą fason. Po trzecie wełna jest hypoalergiczna, nie przyciąga kurzu ani roztoczy, co sprawia, że jest idealna dla osób z alergiami i wrażliwą skórą. A do tego nie elektryzuje się jak akryl czy poliester. Po czwarte produkcja poliestru i akrylu jest bardzo szkodliwa dla środowiska i zużywa mnóstwo energii, wełny znacznie mniej, szczególnie gdy wybieramy rzeczy z certyfikatami świadczącymi o zrównoważonej produkcji.

Dlatego naprawdę warto zainwestować w ubrania, koce i pościel z wełny, mimo tego, że są droższe.

 

2
Kozy kaszmirskie, z których runa robi się kaszmir (zwany też paszminą) występują tylko w rejonie Kaszmiru.

Wełna z alpaki, kaszmir, wełna owcza czy wełna merino – którą wybrać?

Wełna, czyli runo owiec, alpak i kóz, jest strzyżone, czyszczone, a potem poddane przędzeniu. W zależności od zwierzęcia, z którego pochodzi, ma swoje unikalne właściwości i zastosowania.
Wełna owcza to naturalnie najbardziej u nas powszechny rodzaj wełny, bo owce hodowano w naszym kraju od stuleci. Jest miękka, ciepła, trwała i dobrze się barwi. Świetnie nadaje się na swetry, czapki, szaliki, a także kołdry.
Wełna z merynosa to szczególny rodzaj wełny, pochodzący z owiec rasy merino. Miękki, delikatny, ciepły, ma też bardzo dobre właściwości izolacyjne. Doskonale sprawdza się jako przędza na swetry, czapki i szaliki, a także bieliznę termiczną czy sportowe kominiarki, bo wspaniale odprowadza z ciała wilgoć. Merynosy produkują wełnę o krótkich włóknach, co sprawia, że jest ona bardziej przyjemna w dotyku niż klasyczna wełna owcza.
Wełna z alpaki (uroczych, „uśmiechniętych” zwierzaków z rodziny lam) od paru lat zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Pojawiły się u nas hodowle tych zwierząt, a mali producenci sprowadzają wełnę z alpaki do robienia koców i szali. Jest miękka, lekka (znacznie lżejsza od owczej), ciepła i może mieć naturalny połysk. Jest także bardziej wodoodporna niż wełna owcza. Koce i szale z tej przędzy oraz robione z niej kołdry i poduszki, to mercedes wśród wełnianych produktów.
Kaszmir w tym rankingu to z kolei Rolce Royce. Powszechnie uważany za luksusowy, jest jedną z najdroższych odmian wełny. Jest niezwykle miękki, wyjątkowo lekki, ciepły i puszysty. W ogóle też „nie gryzie”, co zdarza się wełnie owczej. Powstaje z runa nie owiec tylko kóz, występujących wyłącznie w rejonie Kaszmiru (stąd nazwa). Sweter z kaszmiru to marzenie niejednej fashionistki.

3
Wełniany kaptur balaklawa polskiej marki Kopyto to połączenie czapki i szalika. Ma certyfikat dla wełny RWS, który gwarantuje, że produkcja odbywa się w sposób zrównoważony, począwszy od dobrostanu zwierząt. Fot. kopyto.co

Szalik i czapka z wełny, a może wełniany komin?

Jeśli dotąd nie miałeś wełnianych ubrań szalik i czapka z wełny to świetny pierwszy krok, by się z nimi zaprzyjaźnić. Wełniane czapy i szale od paru ładnych lat nie wychodzą z mody, co wcale nas nie dziwi. Do codziennej kurtki czy płaszcza wybierz czapkę i szalik dziergane w różne wzory. Do wyboru masz warianty cieńsze i grubsze, w całej plejadzie kolorów, bo wełna świetnie się farbuje. Jeśli także jesienią i zimą biegasz czy jeździsz na rowerze, warto zaopatrzyć się w sportową czapkę i komin z wełny merino. Doskonale grzeją, ale pozwalają skórze oddychać i odprowadzają pot. No i jest w nich ciepło, nawet jeśli pada albo w opwietrzu wisi wilgotna mgła.

Zobacz także: Ręcznie robione szale z wełny merynosa od podlaskiej tkaczki

5
Sweter z klasycznym warkoczowym splotem marki So me, fot. so-me.pl

Wełniany sweter i wełniana kamizelka

Wiele osób boi się, że wełniany sweter będzie je „gryźć”. Nie musi tak być, wszystko zależy z jaką wełną mamy do czynienia i jak była przędziona. Warto próbować, bo wśród wełnianych swetrów jest wiele miłych i przytulnych w dotyku. A nic tak nie grzeje, jak one, nie mówiąc o tym, że są dla nas dużo zdrowsze niż te z włókien sztucznych. Dobrym pomysłem jest też kamizelka z wełny, ten rodzaj ubrania wrócił do mody i nie kojarzy się już wyłącznie ze starym kawalerem. W takiej kamizelce nigdy nie przeziębisz nerek.

Zobacz także: Dziergane ozdoby i zabawki, które cię zachwycą

Puchate wełniane kapcie Vamosmama pokochają dzieci i dorośli
Puchate wełniane kapcie Alwero pokochają dzieci i dorośli, fot. vamosmama.pl

Wełniane kapcie i wełniane skarpety

Nasze babcie powtarzały, że dla ciepła najważniejsze są ogrzane stopy i głowa. I faktycznie, gdy wracasz zmarznięty ze dworu, nie ma nic przyjemniejszego niż wsunąć stopy w cieplutkie, puszyste kapcie. Takie z wełny, będą idealne, bo stopie jest w nich wygodnie, oddycha i się nie poci. Wełniane skarpety to z kolei jesienno-zimowe ubranie uniwersalne, włożysz je, gdy zimno ci w stopy podczas zasypiania, kiedy siedzisz przy biurku albo idziesz na spacer w plener. Te w skandynawskie wzory i w pięknych kolorach mogą być też ciekawym elementem stylizacji.

Koc z wełny alpaki My Alpaca
Koc z wełny alpaki My Alpaca, fot. myalpaca.com

Koc wełniany

Koc sprawia, że od razu robi się przytulnie. Może być pięknym elementem wnętrza, ale przede wszystkim ma otulić. Wełniany koc cię ogrzeje, ale się pod nim nie spocisz. Nakryjesz się nim siedząc z książką na fotelu, na kołdrę w nocy, a w chłodniejszy letni wieczór – w ogrodzie. W przypadku koca, pod którym śpisz, to żeby dbał o nasze zdrowie, wydaje się szczególnie ważne. Dlatego koce z wełny zdecydowanie lepiej będą nam służyć niż te z włókien sztucznych, które grzeją gorzej, a jednocześnie nie pozwalają ciału oddychać. Do wyboru masz te z wełny owczej, alpaki, jaka czy nawet wielbłąda. Właściwie pielęgnowany koc z wełny starczy na lata.

Kołdra z wypełnieniem z wełny alpaki polskiej firmy My Alpaca
Ręcznie szyta kołdra z wypełnieniem z wełny alpaki polskiej firmy My Alpaca, fot. myalpaca.eu

Kołdra wełniana

Może być zrobiona z tkaniny wykonanej z runa albo uszyta z innego materiału, np. bawełny, z wypełnieniem z wełny. Niezależnie od tego, to kołdra bardzo zdrowa i taka, która sprawdzi się w różnych sytuacjach. Dzięki właściwościom termoregulacyjnym utrzymuje przyjemną temperaturę przez cały rok – zimą nas ogrzewa, a latem nie przegrzewa, dlatego naprawdę dobrze się pod nią śpi. Jest miękka, lekka i oddycha, a także odprowadza wilgoć. Co ważne, kołdra z wełny sprawdzi się dla alergików, bo naturalne włókna wełniane odpychają kurz i roztocza. Jest trwała i odporna na zużycie, więc posłuży nam długo.

Jak dbać o wełnę, by długo nam służyła?

Wełnę można prać, ale lepiej robić to jak najrzadziej. Czasem zamiast tego warto rozwiesić wełniane ubrania czy koce na powietrzu i porządnie wywietrzyć. A jeśli już ją pierzesz, pamiętaj, że temperatura wody nie może przekraczać 30 °C. Wyższa temperatura powoduje filcowanie, czyli kurczenie się i zbijanie włókien – po praniu w zbyt ciepłej wodzie może się okazać, że twój ulubiony sweter pasuje wyłącznie na twoje dziecko i nic się nie da zrobić. Poza tym zawsze pierz wełnę delikatnie w specjalnych płynach, najlepiej ręcznie, a w nowoczesnych pralkach na specjalnym programie. Od razu po praniu rozłóż ją na ręczniku i susz na płasko. Idealnie na powietrzu, ale nie na słońcu, żeby się nie odbarwiła.

Tekst: Agnieszka Wójcińska. Zdjęcia: materiały firm, Shutterstock Zdjęcie otwierajace: kopyto.co

Zobacz również