Anna Rulecka, fotografka i bibułkarka, na nowo interpretuje tradycyjne formy. Eksperymentuje z nimi i nadaje im elegancki, współczesny oraz minimalistyczny wyraz.
Papierowe wianki świąteczne
Koło, figura doskonała, od zawsze było traktowane w wyjątkowy sposób. Taką formę przybierały wieńce, znane już od starożytności. W tradycji słowiańskiej, ozdabiano nimi głowy nowożeńców na znak szczęścia, zdrowia i zwycięstwa. Wieńce dodawały także sił i chroniły ludzi przed złymi mocami.
Anna Rulecka, z którą rozmawialiśmy o słowiańskiej tradycji rózg weselnych i projekcie #zrózgądoślubu, tym razem sięga właśnie po wianki. Jej złota kolekcja papierowych dekoracji świątecznych to interpretacja ludowej tradycji w subtelnej, minimalistycznej formie. Włoska krepina, z której wykonuje ozdoby, to ekologiczny materiał o wysokiej jakości, a związana z nią sztuka bibułkarstwa to tradycja, która sięga końca XIX wieku. Dawniej pracochłonne bibułkarstwo było wspaniałym sposobem na wspólne spędzanie długich zimowych wieczorów.
Wianki Anny Ruleckiej zdobią gałązki mirtu – słowiańskiego symbolu miłości, wierności i piękna lub pąki kwiatów magnolii kojarzonych z czystością i szczerością. Symbolika nierozwiniętych roślin nawiązuje także do fazy przejścia, rozkwitu oraz przemian życiowych.
Dzięki trwałości włoskiej krepiny możecie cieszyć się tą dekoracją przez długie lata, a nawet przekazać ją następnym pokoleniom.