len tkaniny

Len to tkanina idealna – trwała, zdrowa, ekologiczna i szlachetna. Zobacz, jak wykorzystać len w aranżacji wnętrz i w domu.

Moda i dizajn

Poznaj len bliżej. Dowiedz się czemu warto postawić na tę tkaninę, jakie ma właściwości i zastosowanie, jak o nią dbać, by służyła nam długo. Zobacz inspiracje, jak wykorzystać go we wnętrzach i sprawdź do domu w jakim stylu pasuje. 

reklama
len tkaniny
materiały prasowe

Dlaczego warto postawić na len – zalety i wady tkaniny lnianej

Len jest uprawiany i modny od tysięcy lat, to swego rodzaju ponadczasowy włókienniczy hit. Jego włókna znaleziono w prehistorycznych jaskiniach, a w średniowieczu len był w powszechnym użyciu do produkcji ubrań. Nie bez powodu. Lniana tkanina ma bowiem szereg zalet. Wyróżnia ją duża trwałość i to, że jest przyjemna w dotyku oraz ma wyjątkowe właściwości – latem chłodzi, a zimą przyjemnie otula. Len ma  właściwości antyseptyczne. Len to włókno, które nie generuje statycznego ładunku elektrycznego, co jest częstym problemem w przypadku tkanin syntetycznych, a jego naturalna tekstura i wygląd dodają uroku i elegancji produktom z niego wykonanym. 

 

Wadę ma jedną – łatwo się gniecie. Ale współcześnie niekoniecznie jest to postrzegane jako minus. Bo len zawsze wygląda świetnie, nawet wtedy, gdy jest pognieciony, dzięki czemu len jest tkaniną, której używanie jest łatwe i bezproblemowe. No i jest ekologiczny. Dlatego obecnie len staje się coraz bardziej popularny nie tylko w modzie, ale także w dekoracji wnętrz, będąc symbolem ekologicznego i zrównoważonego podejścia do życia. To tkanina, która ma bardzo szerokie zastosowanie – sprawdza się świetnie zarówno jako materiał na odzież, jak w aranżacji wnętrz. Dowiedz się, jak w różny sposób wykorzystać ją w domu, a doda przytulności i naturalności twojemu życiu.

 

 

Za co kochamy wysokogatunkowy i ekologiczny LEN?

❤  Jest przewiewny, oddychający i nie przykleja się do ciała. Doceni to każdy, kto nie lubi upałów! 
❤  Pochłania wilgoć i jednocześnie jest suchy, więc w lnianej pościeli wyśpisz się komfortowo.
❤  Ubrania lniane nie przepuszczają promieni UV. 
❤  Materiał ma nie tylko wyjątkowe właściwości chłodzące, ale ogólnie termoregulacyjne – w upalne dni odczujesz przyjemny chłód, a miłe ciepło zimą.
❤  Lniane tkaniny się nie elektryzują, więc uszyj z nich zasłony czy rolety.
❤  Idealnie nadaje się dla alergików. Na jego powierzchni rzadziej niż na innych materiałach pojawiają się bakterie i drobnoustroje.
❤  Len to wysokogatunkowa tkanina, która doskonale wygląda nawet pognieciona. Czy wiesz, że w starożytności świadczyło to o luksusie? 
❤  Im dłużej używasz lnianych rzeczy, tym stają się przyjemniejsze w dotyku. 
❤  Len należy do najmocniejszych i najtrwalszych tkanin naturalnych. Jest bardzo wytrzymały! 
Jeśli będziesz go odpowiednio pielęgnować, posłuży ci przez lata. Len to ponadczasowy wybór, którego trwałość i wyjątkowe właściwości nigdy nie wychodzą z mody. 

len tkaniny
Zdjęcie: Kateryna Hliznitsova/ Unsplash

Ważna zaleta tkanin lnianych – są zero waste i bardziej eko niż bawełna

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej len stanowi atrakcyjną alternatywę dla tkanin syntetycznych, a także bawełny. 

Przede wszystkim, lniane materiały są jednymi z najbardziej mocnych i trwałych tkanin, co sprawia, że produkty z nich zrobione są długowieczne. Z każdym praniem i użytkowaniem len staje się miększy i bardziej komfortowy w noszeniu czy używaniu, a jednocześnie zachowuje swoją formę i nie rozciąga się nadmiernie jak wiele materiałów syntetycznych. Len charakteryzuje się też wysoką przewiewnością, a także zdolnością do absorpcji wilgoci, co czyni go idealnym wyborem na upalne dni. Sprawdzi się w letnich ubrania i pościeli.

W porównaniu z syntetycznymi materiałami, len to tkanina bardziej przyjazna dla środowiska. Jego uprawa wymaga też znacznie mniej energii, wody i pestycydów niż produkcja bawełny. To materiał biodegradowalny. Jednym słowem: chcesz być eko, wybierz len!

Wykorzystanie lnu w aranżacji wnętrz – uszyjesz z niego tapicerki, zasłony, poduszki i obrusy

W wyposażeniu wnętrz len znajduje zastosowanie przede wszystkim dzięki swojej teksturze i naturalnej palecie kolorów, które doskonale komponują się z trendami eko i rustykalnymi. To wymarzony materiał do wiejskiego domu, szczególnie w stylu rustykalnym i farmhouse, ale dobrze odnajdzie się też we wnętrzach bardziej klasycznych czy hamtons. Tapicerki, zasłony, obrusy, poszewki na poduszki czy pokrowce na meble wykonane z lnu wprowadzają do wnętrza ciepło, przytulność i naturalność. Len to naturalne włókno, więc świetnie komponuje się z innymi naturalnymi materiałami: drewnem, kamieniem i metalem oraz z kolorami ziemi.

Zobacz też: Modne firany do kuchni

 

 

len tkaniny
materiały prasowe

Stonowane kolory idealnie pasują do tkanin lnianych – wybierz len naturalny, w kolorze delikatnej zieleni lub w różnych odcieniach błękitu 

Takie kolory są bardzo eleganckie i wprowadzają spokój do domu. Lniane obicia kanapy czy foteli nadają wnętrzu sielski klimat z nutką elegancji. Do wiejskiego domu doskonale pasują też lniane zasłony – cienkie albo z grubszego lnianego płótna. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się kolor biały i naturalnego lnu albo wzór w pasy. Doskonale też prezentuje się pojedynczy owalny haft na zasłonie. W rustykalnej kuchni czy łazience świetnie będą wyglądały fantazyjnie uszyte zazdrostki z przepuszczającej światło lekkiej naturalnej tkaniny lnianej. Mogą być niebieskie, bladoróżowe, zielone... 

Czytaj dalej: Styl rustykalny – dla miłośników natury i przytulności. 

len tkaniny
materiały prasowe

Do łask wracają też haftowane serwetki, jak z komody babci. Możesz też zdecydować się na serwety z naturalnych materiałów czy podkładki z grubszej mięsistej tkaniny lnianej.  Bardzo ciekawie wygląda żakard utkany z lnu i jest taki miękki. Swój renesans przeżywają również lniane obrusy. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ są niezwykle trwałe i z łatwością dopasowują się do różnych aranżacji stołu. Naturalna tekstura lnu dodaje uroku codziennym i okolicznościowym zestawom stołowym, tworząc ciepłą i przyjazną atmosferę. I uwaga – niekoniecznie muszą być wyprasowane, bo fakt, że materiał ten się gniecie, traktuje się dziś jako element stylizacji. Tak "saute" podany len pasuje do rustykalnej aranżacji stołu, za to wyprasowany obrus do bardziej klasycznych pomysłów na nakrycie stołu.

 

len tkaniny
materiały prasowe

Len jest przewiewny – warto postawić na pościel i ubrania lniane, nie tylko w lecie

Pościel z lnu jest nie tylko estetycznie atrakcyjna, ale także zapewnia wyjątkowy komfort snu dzięki swoim właściwościom. Lniana pościel posiada także znaczące właściwości termoregulacyjne, co czyni ją idealnym wyborem na każdą porę roku. Len jako materiał jest bardzo przewiewny i świetnie absorbuje wilgoć, co przekłada się na uczucie świeżości podczas snu. Dlatego w takiej pościeli doskonale śpi się latem, ale nie tylko. Zimą len przyjemnie otula także dając uczucie wyjątkowego komfortu. Jeśli połączysz lnianą poszewkę z kołdrą, która ma termoizolacyjne właściwości, np. wełnianą, z alpaki czy jedwabną, znajdziesz się w prawdziwym sennym raju.

Komfort w domu zapewnią też ubrania z lnu. Są stylowe, ponadczasowe i mają naturalny wygląd, a do tego bardzo funkcjonalne. Piżamy i szlafroki z lnu są lekkie, przewiewne i bardzo przyjemne dla skóry, co czyni je idealnymi na spokojne wieczory w domowym zaciszu. Ubrania te nie tylko zapewniają komfort i relaks, ale także są trwałe i łatwe w utrzymaniu, co sprawia, że idealnie wpisują się w styl życia bliski naturze.

len tkaniny
materiały prasowe

Jak dbać o naturalny len, żeby służył nam jak najdłużej? 

Aby len służył przez lata, ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Tkaniny lniane najlepiej prać w delikatnych środkach, zimnej lub letniej wodzie, unikając silnych środków wybielających. Len najlepiej suszyć na powietrzu, zgodnie z zasadami ekologicznego trybu życia. Jeśli chcesz go prasować najlepiej, zrób to gdy tkanina jest lekko wilgotna, co ułatwia wygładzanie naturalnych zagnieceń, które są charakterystyczne dla tego materiału.

Zobacz: Postaw na wełnę! Zobacz nasz przewodnik po wełnianych ubraniach i dodatkach.

len tkanina
materiały prasowe

Zasady dbania o lniane zasłony, pościel, obrusy i ubrania:

● Możesz prać je w pralce, wybierając program do rzeczy delikatnych. Pamiętaj, że len nie lubi wysokich temperatur. Jeśli będzie za wysoka, materiał się skurczy. Ustaw nie więcej niż 30˚C. 
● Po praniu ręcznym nie wykręcaj pledu czy bluzki, tylko lekko odciśnij.
● Jeśli zrobisz plamę, wyczyść ją od razu, ale delikatnie i bez silnego pocierania.
● Rzeczy z lnu susz w zacienionym, przewiewnym miejscu, bo na słońcu płowieją.
● Najlepiej rozłóż je na płasko i nie rozciągaj – tkanina się wtedy nie odkształci.
● Lnianą sukienkę czy marynarkę łatwiej uprasujesz, gdy będzie wilgotna, dlatego wcześniej spryskaj ją wodą, złóż i wrzuć na jakiś czas do torby foliowej.
● Prasuj zawsze po lewej stronie, przez ściereczkę. 

Tekst: Beata Woźniak, Agnieszka Wójcińska, Zdjęcia: Materiały prasowe, shutterstock, Camille Brodart / Unsplash, Svitlana IgIgec/ Unsplash, Maddi Bazzocco / Unsplash, Kateryna Hliznitsova/ Unsplash

Zobacz również