Niepowtarzalna i ekologiczna biżuteria? Ze starych gazet i książek powstają finezyjne bransolety, wisiory, kolie i oczywiście, pierścionki.
Wiele drzew jest wycinanych, aby spełnić wymogi w świecie papieru. Co powiecie na przekształcenie makulatury z powrotem w drewno? Byłby to dobry sposób na recykling papieru oraz zaoszczędzenie sporej ilości wycinanych drzew. Recykling jest procesem odzyskiwania zużytych przez człowieka materiałów. Polega na ich ponownym przetworzeniu i uzyskaniu nowych lub takich samych substancji.
W obecnych czasach nikogo chyba nie trzeba namawiać do segregowania i recyklingu odpadów. Wiemy, że w pewnym momencie skończą się surowce naturalne i żeby przetrwać kolejne tysiące lat odpady muszą być ponownie przetwarzane i wykorzystywane. Projektantowi nie powinna wystarczać tylko segregacja odpadów. Moim zdaniem, należy do niego pokazywanie społeczeństwu, że z odpadków można zrobić coś niesamowitego, co każdy chciałby mieć w domu. Wszyscy powinni wspierać ochronę środowiska i promować nowatorskie rozwiązania w tej dziedzinie. Wracając do papieru, jego produkcja sięga ilości 318 ton rocznie. Wyprodukowanie jednej tony to ścięcie 17 drzew i zanieczyszczenie 440 000 litrów wody. Zamiast tego można powtórnie wykorzystać makulaturę i stworzyć z niej drewno oraz meble.
Recykling jest jedną z niewielu nienasyconych jak do tej pory branż naszej gospodarki, którą w tej dekadzie czeka największy rozkwit. Od lat podejmujemy wyzwania, aby ograniczyć wyręb lasów i zachować tzw. "zielone płuca Ziemi". Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ w ciągu jednej sekundy znika hektar lasów, a w ciągu roku wycince podlegają lasy tropikalne o powierzchni Polski. Papier nie jest głównym powodem takiego stanu rzeczy, ale to jeden z powodów pozyskiwania drewna.
Biżuteria z recyklingowego drewna
Zawsze chciałam stworzyć drewno z papieru. Szukałam różnych metod, dzięki którym mogłabym to zrobić. Przeszukałam mnóstwo głoszeń dotyczących skupu makulatury. Na początku chciałam, aby jedna z zajmujących się tym firm sprasowała dla mnie stare gazety. Zmieniłam zdanie, gdy zobaczyłam, co z makulaturą zrobił Mieke Meijer. Postanowiłam spróbować w domu stworzyć papierowy walec drewna. W końcu udało się "wyprodukować" kilka klocków. Aby przekonać się jaki materiał jest najlepszy, użyłam różnych rodzajów papieru nadającego się do recyklingu: szare i kolorowe gazety oraz nowe i pożółkłe książki. Najlepszym surowcem okazała się szara gazeta , najgorszym jej kolorowy odpowiednik.
Stworzone walce i tuby zastały pocięte na centymetrowe i półcentymetrowe elementy. Na niektórych krążkach układały się bardzo przypadkowe zdania, m.in. "moc świeżego oddechu" czy "zażywali bo cierpieli". Szare gazety bardzo dobrze komponują się z mosiądzem, współgrają i tworzą harmonijną całość. Każda pierścionek jest unikatem, którego nie da się powtórzyć, bowiem w trakcie obróbki ręcznej mogą wystąpić nieprzewidziane problemy, takie jak odklejenie się części elementu.
Ciekawy efekt powstaje w wyniku połączenia kartek starych, pożółkłych książek. W rezultacie otrzymany materiał wygląda jak jasne drewno, przypominające swoją strukturą sosnę, brzozę czy jesion. Pocięte kawałki pod wpływem wilgoci zachowują właściwości prawdziwego drewna, słoje rozdwajają się tworząc charakterystyczne szczeliny.
Walec ze starych książek został pocięty pod kątem 55º, dzięki czemu uzyskany efekt bardziej przypomina deskę. Tylko dzięki napisom na krawędziach plastra można wywnioskować, że to jednak nie jest drewniany element. Dodatkowym atutem powstałym w trakcie cięcia są krawędzie wynikające ze sklejania kartek razem ze sobą. Przypominają postrzępione, połamane części deski.
W niektórych przypadkach konieczne stało się zastosowanie lakieru bezbarwnego, półmatowego do drewna. Niestety papier nie jest na tyle trwały, żeby zachować wytrzymałość prawdziwego drewna w przypadku cienkich elementów. Lakier skleja, utrwala i chroni element z zewnątrz przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, niestety jednocześnie tracąc na delikatności struktury.
Tekst: Magdalena Modzelewska
Kontakt:
http://modzelewska.wix.com/modzelewska_magdalena
www.facebook.com/MODesign.jewellery