
Wielkanoc na ludowo
Urządzamy domA może w tym roku ozdobić wielkanocny stół w stylu łowickim? Kolorowe kogutki, folkowe kwiaty, pisanki w pawie pióra, barwne palmy z bibuły — to wszystko tworzy wyjątkową, radosną atmosferę. Łowickie wzory są tak charakterystyczne, że nie sposób pomylić ich z żadnymi innymi. Mają duszę, historię i ogromną siłę wyrazu.

Kolorowe pisanki
Na zdjęciach widać, jak pięknie prezentują się pisanki inspirowane ludowym wzornictwem — jedne przyozdobione nitką, inne ręcznie malowane lub wyklejane.
Każda opowiada swoją własną, barwną historię. Do tego kwiatowe palmy i dekoracyjne bileciki z wycinankami — pełne kolorów, frędzelków i piórek.
To dekoracje, które cieszą oczy i duszę.
Skoro Wielkanoc to czas radości, to niech i stół będzie radosny. Barwy typowe dla Księstwa Łowickiego są intensywne i pełne życia.
Kiedyś nawet każda z nich miała swoją nazwę! Pamiętasz „gąsiackowy”? A może „mechowiutki” lub „ceglaty”?
Te piękne słowa odeszły już w zapomnienie, ale kolory pozostały — żywe, nasycone, świąteczne.
Nie bój się kolorów — wystarczy biały obrus, a wszystko inne zrobią dodatki. Wzorzyste naczynia, kolorowe pisanki i kwiaty z bibuły stworzą atmosferę, której nie da się podrobić.

Ludowe wzory
Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza klimat tradycyjnych świąt, postaw na wzory inspirowane ludowymi haftami i wycinankami.
Wystarczy kilka elementów: talerz z kwiatowym ornamentem, kubek z łowickim motywem, ozdobna pisanka.
A do tego ręcznie robione bileciki z imionami gości — ozdobione frędzlami, piórkami i wycinankami. Prosto, kolorowo i z sercem.
Zachwycające wycinanki
Misterne wzory, wykonane z precyzją, której można tylko pozazdrościć.
Trudno uwierzyć, że artystki ludowe wycinały kiedyś piórka, grzebienie i kogucie dzioby nożycami do strzyżenia owiec!
Każdy kogut, każda róża, każdy listek — to małe dzieło sztuki. Kogutek na pisance aż mieni się barwami.
To prawdziwa celebracja życia i odradzającej się przyrody.

Tradycja z nowoczesnym twistem
Choć łowickie wzory kojarzą się z dawnymi czasami, świetnie odnajdują się także we współczesnych wnętrzach. Można je śmiało łączyć z nowoczesnym minimalizmem — będą wtedy energetycznym akcentem, który przyciąga wzrok i dodaje charakteru. Taka mieszanka tradycji z nowoczesnością sprawia, że święta stają się jeszcze bardziej wyjątkowe — zakorzenione w historii, a jednocześnie bliskie naszym codziennym estetycznym wyborom.
Zobacz też: 7 kreatywnych pomysłów na ozdoby wielkanocne DIY z papieru
tekst: AR
zdjęcia: Kinga Błaszczyk-Wójcicka greenmorning.pl; ZA POMOC W REALIZACJI SESJI DZIĘKUJEMY MARCE FOLKSTAR.