Sypialnia zero waste - jak zaaranżować miejsce przyjazne środowisku?
Urządzamy domPrzestrzeń przyjazną środowisku można zaaranżować nie tylko w salonie lub w kuchni, lecz również w sypialni. Okazuje się, że ekologiczne rozwiązania przekładają się na ochronę przyrody i oszczędności, ale mają też niemały wpływ na komfort snu. Czym się kierować, urządzając eko sypialnię?
Naturalnie i funkcjonalnie
Sypialnia w stylu eko to pomieszczenie przyjazne zarówno środowisku naturalnemu, jak i domownikom. Ważne, aby czuć się w niej swobodnie, co wpływa na jakość wypoczynku. W aranżacji warto zastosować delikatne kolory. Prym wiodą odcienie bieli i beżu, ale jeśli potrzebujemy nieco barwniejszej przestrzeni, postawmy na lekkie w odbiorze pastele. Wykorzystajmy farby przyjazne naturze, które dodatkowo nie wydzielają nieprzyjemnych dla nozdrzy zapachów. Kolejnym kluczowym elementem wyposażenia sypialni są meble. Powinny być one wykonane z naturalnego materiału, na przykład z drewna. Bardzo modne i praktyczne są meble w kolorze białym, które odbijają światło. Dzięki temu można ograniczyć zużycie energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki. W sypialni zwykle nie ustawiamy zbyt wielu mebli - wystarczająca okazuje się większa szafa, w której będziemy przechowywać ubrania oraz mini komoda. Możemy również zrezygnować z szafy na rzecz regału lub stolików nocnych. Ciekawym elementem dekoracyjnym będzie drewniane krzesło, na którym można wygodnie usiąść, czytając książkę.
Sypialnia wyeksponowana na światło dzienne
Przestrzeń w sypialni ekologicznej powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby promienie słoneczne mogły swobodnie oświetlać przestrzeń. Dzięki temu zredukujemy zużycie energii elektrycznej, ale też będziemy mogli przykręcić kaloryfer w zimie. Dobrym rozwiązaniem dla zatrzymania ciepła są dywany. Ważne, aby były wykonane z naturalnych materiałów, jednocześnie stanowiąc warstwę izolacyjną. W oknach możemy powiesić delikatne firanki, choć dobrze sprawdzają się też rolety dzień-noc. Unikajmy natomiast zasłon wykonanych z grubszych tkanin, które zatrzymują promienie słoneczne. Sprawdzą się one jedynie w upalne dni, gdy chcemy ograniczyć dopływ ciepła do pomieszczenia. Korzystając ze światła sztucznego, wybierzmy żarówki LED. Chcąc stworzyć romantyczną atmosferę w sypialni, postawmy natomiast na ekologiczne świeczki.
Łóżko i materac - jakie wybrać do eko sypialni?
Jednym z ważniejszych mebli w sypialni jest łóżko. Warto wybrać model wykonany z drewna, unikając tym samym sztucznych, syntetycznych materiałów. Kluczowym dodatkiem będzie oczywiście wysokiej jakości materac wykonany z przyjaznych środowisku tworzyw. Poszukując odpowiedniego modelu, warto sprawdzić ofertę dostępną na stronie https://sennamaterace.pl/. Jest to autoryzowany dystrybutor marki Hilding, dostarczającej rozwiązań przyjaznych zarówno człowiekowi, jak i naturze. Materac musi zapewniać odpowiedni stopień wentylacji, będąc jednocześnie hipoalergicznym. Pozwala stworzyć przyjemne środowisku dla zdrowego i komfortowego wypoczynku. Produkty marki Hilding będą o wiele lepszym wyborem niż materace wykonane ze sztucznych tworzyw. Nie tylko nie sprzyjają one zdrowemu snu, lecz również ich produkcja i utylizacja znacząco wpływa na środowisko naturalne. Wybór właściwego materaca jest więc kluczowy dla naszego komfortu oraz dla przyrody.
Dodatki do eko sypialni - naturalne, ręcznie robione
Dekoracje nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru, jednak warto dobierać je rozsądnie. Rezygnujemy przede wszystkim z produktów wykonanych ze sztucznych materiałów. Ręcznie plecione pledy, dekoracje bambusowe czy wykonane z wikliny dobrze prezentują się w eko sypialni. Pamiętajmy, że ważne są również inne dodatki, takie jak na przykład wspomniane dywany czy materac. Poszukując modelu do łóżka małżeńskiego, warto zakupić jeden z modeli dostępnych na stronie: https://sennamaterace.pl/110-materace-140x200. W eko sypialni nie może oczywiście zabraknąć roślin. Sprzyjają one zdrowemu wypoczynkowi, produkując życiodajny tlen. Rośliny można ustawić w dużych donicach na podłodze, a w przypadku mniejszej powierzchni warto powiesić je na ścianie, tworząc tym samym bardzo ciekawą kompozycję. Dekoracje do sypialni w duchu ekologii możemy również wykonać samodzielnie, korzystając z tego, co mamy pod ręką. Świetnie sprawdzi się tutaj DIY, a zarazem idea zero waste. Papierowe dekoracje wykonane z zastosowaniem prostych technik będą atrakcyjną, a zarazem budżetową ozdobą. W podobny sposób samodzielnie ozdobimy doniczki lub stare firany, które odświeżymy drobnymi naszywkami.
Materiał partnera