styl retro wnętrza

Motywy kwiatowe we wnętrzach w stylu retro

Urządzamy dom

Od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością. Zdobiły plafony, freski i obrazy pałaców oraz prywatnych pokoi królów i metres. Kwiaty najbardziej oddające naturę stylu vintage to róże, piwonie i goździki.

reklama

Kwiaty we wnętrzach

Mitologia grecka łączyła powstanie róż z narodzinami Afrodyty, a ich czerwony kolor miał nawiązywać do zranienia się pięknej bogini różanym kolcem. Z kolei Rzymianie wybrali sobie białą różę na patronkę dyskretnych rozmów. Stąd łacińskie sub rosa, czyli ‘pod różą’, co znaczy zachować powierzoną tajemnicę. Bardzo często wzór róży zdobił główne portale gotyckich świątyń, rozety lub różyce, a swoją formę wywodzi od rozchylonego różanego kwiatu. 

W epoce rokoka do róż dołączyły piwonie i goździki, z którymi Francois Boucher, nadworny malarz Ludwika XV, portretował metresę królę Madame Pompadour. A że Madame była „twórczynią” nowego stylu we wnętrzach, w których dominowały pasetele, to otaczała się również odpowiednio dobranymi kwiatami w pudrowym kolorze.

Z goździkami mamy na ogół złe skojarzenia, ale po latach na nowo pojawiły się w naszych domach: w kolarach białym, różowym, czerwonym.

Podkładka na stół w kwiaty, Blanc Mariclo', sklep.weranda.pl
Podkładka na stół w kwiaty, Blanc Mariclo', sklep.weranda.pl
Ceramiczny wazon, Blanc Mariclo', sklep.weranda.pl
Ceramiczny wazon, Blanc Mariclo', sklep.weranda.pl
Meble i dodatki w stylu retro są inspirowane tymi, które królowały na salonach wiele lat temu.
Meble i dodatki w stylu retro są inspirowane tymi, które królowały na salonach wiele lat temu.

Dekoracje retro i dekoracje vintage - czym się różnią?

Oba terminy są często mylone. Retro oznacza produkty nowe (ubrania, meble, itp.), które są stylizowane na te pochodzące sprzed lat. Natomiast vintage polega na odzyskiwaniu, wzięciu czegoś starego i nadania mu nowego życia. Inspiruje się głównie XIX-wiecznymi klimatami, dlatego idealnie współgra z wnętrzami w starych kamienicach. Aranżacje mieszkań w stylu vintage mogą jednak łączyć różne epoki, np. nawiązywać do baroku. Meble powinny być utrzymane w brązach, beżach, czerni, sepii, ewentulanie przybrudzonych zieleniach. Pasują do nich zwykle dodaki rdzawe, z patyną starości.

Najpiękniejsze meble i dodatki vintage można wyszukać m.in. na targach staroci
Najpiękniejsze meble i dodatki vintage można wyszukać m.in. na targach staroci

Vintage dodatki do domu

Obowiązkowym elementem Vintage Bouquet pamiątki rodzinne, np. ramki do zdjęć w kolorze sepii. We wnętrzach urządzonych w starodawnym klimacie dobrze wyglądają również stare książki, kwietniki metalowe, kryształowe żyrandole, duże zegary, reprodukcje afiszy filmowych czy teatralnych z minionej epoki, stare plakaty filmowe i reklamowe, a także skórzane walizy i torby podróżne. Dodatków i dekoracji do domu najlepiej szukać na pchlich targach lub na babcinych strychach.

Kwiatowe motywy to najważniejszy element wnętrz w stylu retro
Kwiatowe motywy to najważniejszy element wnętrz w stylu retro

Kwiaty w stylu retro

To główny punkt programu. Postawmy na tapety w stylu retro (np. taką, która zajmuje całą ścianę nad wanną i przedstawia różę) lub podobne w klimacie płytki (mozaikę). Sprawdzą się też zasłony i obcia foteli w kwiatowe motywy. Pamiętajmy tylko, że nadmiar dekoracji i tekstyliów jest niewskazany - wystarczy koc czy dwie poduszki, by wyczarować odpowiedni nastrój. No i oczywiście udekorujmy wnętrze świeżymi bukietami, teraz jest najlepszy czas, by wnieść do domu namiastkę ogordu!

Więcej dekoracji do domu znajdziesz na sklep.weranda.pl

Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Shutterstock, sklep.weranda.pl