jak zarządzać smart home

Jak zarządzać Smart Home? Przegląd aplikacji do sterowania inteligentnym domem

Urządzamy dom

SmartHome to ogromna innowacja w zakresie nowoczesnego zarządzania naszą osobistą przestrzenią do życia. Inteligentne urządzenia AGD, system monitoringu, oświetlenie, ogrzewanie i wiele więcej. Jak tym wszystkim zarządzać? Poznajmy najpopularniejsze aplikacje do sterowania systemem SmartHome.

reklama

SmartHome - Jak i czym sterować zdalnie

Technologia inteligentnego domu to rozwiązanie, które w praktyce pozwala nam zdalnie zarządzać pracą instalacji i urządzeń domowego użytku jedynie z wykorzystaniem smartfona. Wcześniej koncepcja inteligentnego domu była dostępna jedynie dla osób gotowych zainwestować tysiące złotych w nowe gadżety. Dzisiaj dostępność, jak również cena takiego rozwiązania zachęca nas do zbudowania własnej infrastruktury SmartHome, dowiedz się z czego składa się taki system i wybierz coś dla siebie: https://www.komputronik.pl/category/16911/inteligentny-dom.html

Odpowiednio skonfigurowany system pozwala nam na zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, systemem alarmowym i monitoringiem, gniazdkami elektrycznymi, urządzeniami z modułem parowania WiFi, a także stacjami pogodowymi i sprzętem RTV, jak telewizory. Wszystko to może zostać skonfigurowane w ramach jednego systemu zarządzanego tak zwanym hubem. Ten z kolei, sparowany z naszym smartfonem i za pomocą konkretnej aplikacji mobilnej daje potencjał do całkowicie zdalnego kontrolowania wielu obszarów naszej domowej infrastruktury.

Aplikacja mobilna do SmartHome oceniana jest przez specjalistów jako jeden z najistotniejszych czynników, który zapewnia nam wykorzystanie do maksimum możliwości tej nowoczesnej technologii.

Przegląd najważniejszych aplikacji dla inteligentnego domu

To właśnie aplikacja mobilna do SmartHome oceniana jest przez specjalistów jako jeden z najistotniejszych czynników, który zapewnia nam wykorzystanie do maksimum możliwości tej nowoczesnej technologii. Jakie aplikacje są najlepsze? Spośród dziesiątek propozycji na szczególną uwagę zasługuje:

  • SmartThings - Aplikacja zaprojektowana przez Samsung jest jednym z najpopularniejszych tego typu systemów, głównie ze względu na fakt, że obsługuje on niezwykle dużo sprzętów Samsung, jak pralki, suszarki, telewizory, lodówki czy odkurzacze. Konfiguracja sprzętu i sprawowanie go z aplikacją SmartHome jest banalnie prosta i wymaga jedynie podłączenia sprzętu do WiFi.
  • MiHome - MiHome to kolejna aplikacja szczególnie doceniana przez użytkowników coraz popularnego w Polsce sprzętu marki Xiaomi. W ramach aplikacji możemy nie tylko zdalnie zarządzać urządzeniami, ale także współdzielić obowiązki z innymi domownikami, zmieniać scenariusz zadań konkretnych urządzeń i kontrolować ich stan - naładowania oraz realizacji zadań. 
  • IFTTT - Aplikacja do SmartHome nie tylko pozwala nam zdalnie kontrolować działanie konkretnych urządzeń, ale także idzie o krok dalej i oferuje możliwość nieograniczonego wręcz projektowania różnych scenariuszy. Dzięki tej aplikacji możemy zaprogramować automatyczne wyciszenie telefonu w momencie, gdy wchodzimy do domu lub odsłonięcie rolet, gdy zbliża się poranek. To tylko dwa małe przykłady, które pokazują potencjał tej prostej w obsłudze aplikacji. 

To tylko najważniejsze i najczęściej wykorzystywane aplikacje do SmartHome. Więcej o aplikacjach do zarządzania domem przeczytamy pod adresem https://www.komputronik.pl/informacje/zarzadzanie-smart-home-aplikacje/. Pamiętajmy, że praktycznie każdy producent udostępnia obecnie swoje własne oprogramowanie. Z pewnością kojarzyć możemy jeszcze takie propozycje jak ThinQ od LG, Home Connect od Bosch, 6. Zmysł Live od Whirlpool i wiele innych.

Czy kompatybilność urządzeń jest niezbędna w procesie budowy inteligentnego domu?

Kto z nas chciałby korzystać z inteligentnego domu z poziomu trzech lub czterech różnych aplikacji? Brzmi jak koszmar, ale niestety w wielu przypadkach nie da się sparować urządzenia jednego producenta z aplikacją drugiego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku byłoby znaleźć aplikację uniwersalną, która połączy ze sobą wszystkie inteligentne sprzęty oraz systemy w domu. 

Taką aplikacją jest Google Home. To kompleksowe rozwiązanie w zakresie zarządzania SmartHome. Sama aplikacja jest niezwykle prosta w nawigacji i parowaniu wszystkich urządzeń, a dodatkowo ułatwia nam nawigację poprzez wykorzystanie asystenta Google, który może działać natywnie w naszym smartfonie, lub współpracować z nami za pośrednictwem niezależnego urządzenia do zarządzania Smart Home. Aplikacja Google Home, wraz z konkurencyjną aplikacją Alexa od Amazon stanowią idealne rozwiązanie dla użytkowników, którzy dysponują kilkunastoma urządzeniami różnych producentów i chcą stworzyć SmartHome za pomocą jednego, uniwersalnego narzędzia

Materiał partnera

Zobacz również