Siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa a aranżacja ogrodu – jak ją dopasować?

Urządzamy dom

Wybierając siatkę ogrodzeniową, przede wszystkim zwraca się uwagę na jej wytrzymałość, elastyczność oraz dodatkowe parametry techniczne. Rzadko kto skupia się na kwestiach estetycznych. Nie warto jednak tego elementu lekceważyć. Źle dobrana i niepasująca do aranżacji ogrodu siatka, może zepsuć cały efekt. Jak temu zapobiec? Wystarczy dostosować się do kilku prostych zasad.

reklama

Na co zwrócić uwagę, wybierając siatkę ogrodzeniową?

Siatka na ogrodzenie to rozwiązanie cieszące się niesłabnącą popularnością. Kluczowym czynnikiem jest tutaj cena, która może iść w parze z wysoką estetyką, a także łatwość i szybkość montażu. Co więcej, taką siatkę często można założyć samodzielnie, bez angażowania do tego firm zewnętrznych. Dodatkowymi zaletami są wysoka wytrzymałość oraz elastyczność. Jeżeli teren wokół Twojego domu jest zróżnicowany, to właśnie siatka pozwoli Ci go ogrodzić i wykończyć w taki sposób, aby nie zaburzać całej aranżacji.

Z wizualnego punktu widzenia, siatka to dobry sposób na zaprojektowanie trwałego ogrodzenia, które jednocześnie nie jest tak masywne, przytłaczające, jak to wykonane z drewna lub gabionów. Dzięki temu sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie teren wokół domu jest niewielki. Względy wizualne, na które warto zwrócić uwagę to:

  • kolor siatki;
  • kształt oczek;
  • rozstaw oczek;
  • sposób wykończenia.

Zielona, czarna, a może antracytowa siatka?

Najczęściej rekomendowanym wyborem jest siatka powlekana, w której stalowy drut pokrywany jest warstwą tworzywa sztucznego PVC. Zadaniem polichlorku winylu jest głównie ochrona przed korozją oraz negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, a dodatkową korzyścią – duża różnorodność kolorystyczna, niedostępna w przypadku innych typów siatek.

Najchętniej wybierane przez właścicieli domów są siatki w kolorze zielonym, czarnym oraz antracytowym. Pozwalają one na dobre dopasowanie ich do otoczenia. Zielona siatka na ogrodzenie jest uniwersalna i ponadczasowa. Pasuje do każdego typu aranżacji, zwłaszcza do ogrodów, które są utrzymane w naturalnym stylu. Zielone ogrodzenia wtapiają się w tło i pozwalają dojść do głosu roślinności. Czarna wersja sprawdzi się w nowoczesnych, industrialnych, a także bardzo minimalistycznych aranżacjach ogrodu. Tutaj panuje zasada kontrastu. Siatka na ogrodzenie jest wyeksponowana, ale mimo wszystko nie skupia na sobie całej uwagi. Świetnie komponuje się z metalowymi oraz stalowo-drewnianymi meblami ogrodowymi. Antracytowa siatka to złoty środek pomiędzy dwoma poprzednimi opcjami. Wybierają ją osoby niezdecydowane lub te, które często zmieniają swoją wizję aranżacji ogrodu.

Kształt oczek w siatkach na ogrodzenie

Siatki ogrodzeniowe posiadają oczka w kształcie rombów lub prostokątów. Jakie wybrać? Chociaż ostatecznie wszystko jest kwestią gustu, można zauważyć, że przeważającym rozwiązaniem są oczka w kształcie rombów. Są uniwersalne i wyglądają estetycznie, neutralnie, a nawet dekoracyjnie. Sprawdzą się w każdej aranżacji ogrodu, także w przypadku wykańczania prywatnych posesji, zarówno domów, jak i działek.

A co z siatkami ogrodzeniowymi z oczkami w kształcie prostokątów? Sprawiają surowe wrażenie, przez co częściej można spotkać się z tym, że służą do odgrodzenia części terenu, np. grządek, aniżeli całej działki. Wyjątkiem są ogrody utrzymane w bardzo nowoczesnym stylu, w którym dominuje prostota i minimalizm. Wtedy stanowią harmonijne, spójne z całością tło.

Gęstość oczek w siatce

Oczka w siatkach ogrodzeniowych mają najczęściej boki o długości 40, 50 lub 60 mm. Im są większe, tym ich gęstość jest niższa. Jakie to ma znaczenie? Gęstość oczek determinuje sztywność siatki – im mniejsze oczka, tym jest ich więcej, a co za tym idzie, ogrodzenie jest sztywniejsze. Warto jednak przy okazji zauważyć, że ma to również wpływ na aspekt wizualny. Siatka, w której oczka są większe, lepiej prezentuje się na tle ogrodowej roślinności. Jeśli dodać do tego wykończenie w kolorze zielonym, staje się prawie niewidoczna.

Sposób wykończenia siatki ogrodzeniowej

W zdecydowanej większości, siatki są wykończone w prosty sposób. Takie rozwiązanie ma sporo zalet. Ogrodzenie pasuje wtedy do każdego ogrodu, nawet bardzo ozdobnego. Dobrze wygląda zarówno w nowoczesnych aranżacjach, jak i tych w stylu boho czy country. Jednocześnie, jeśli teren jest nierówny, prosta siatka pozwala otoczyć go w prawie niezauważalny sposób – nie są widoczne mocne przejścia pomiędzy wysokościami (nie dotyczy to oczywiście skrajnych przypadków, takich jak ogród na skarpie).

Czasami spotyka się także ozdobne siatki. Plecione i dekoracyjnie wykończone, w kształt przypominający łuk. Wyglądają dobrze w przypadku ogrodów urządzonych w stylu francuskim, prowansalskim oraz włoskim, a także wtedy, gdy na posiadłości znajduje się luksusowa, klasyczna willa.

Jak dopasować siatkę ogrodzeniową do ogrodu? Podsumowanie

Chociaż mogłoby się wydawać, że siatki ogrodzeniowe są do siebie bardzo podobne, różnic pomiędzy nimi jest wiele, a każdy szczegół ma wpływ na ostateczny efekt wizualny. Dlatego, aby dopasować je do swojej posesji czy aranżacji ogrodu, trzeba uwzględnić nie tylko parametry techniczne, ale także kolor, kształt i gęstość oczek oraz sposób wykończenia. Dzięki temu można stworzyć harmonijną, spójną przestrzeń, która będzie sprzyjać wypoczynkowi.

Materiał Partnera
Fot. Shutterstock