salon w stylu rustykalnym

Salon w stylu rustykalnym - inspiracje, zdjęcia, piękne aranżacje

Urządzamy dom

To, poza kuchnią, najważniejsze miejsce w domu. Tu czas zwalnia po pełnym wrażeń dniu. Warto włożyć w jego urządzenie trochę wysiłku, żeby stworzyć idealny kąt do odpoczynku i strefę do przyjmowania gości. Jaki powinien być salon w stylu rustykalnym? Przede wszystkim przytulny, pełen rękodzieła, przedmiotów z historią i rodzinnych pamiątek. Zobacz jak go zaaranżować, żeby nie był zbyt staroświecki, za to przyjazny, ciepły i nietuzinkowy.

reklama
meble w stylu rustykalnym do salonu
Jeśli lubisz biel, to zrób z niej uniwersalną bazę na ścianach. Pięknie zagrają na jej tle kremowe beże, ochry, ugry, ciepłe żółcienie i zieleń.

Podpowiadamy, o jakie elementy wystroju musisz zadbać, jeśli chcesz by w twoim domu zagościł styl wiejskich chat lub szlacheckich dworków. W naszym artykule przeczytasz:


Zanim zabierzesz się za urządzanie wymarzonego salonu w stylu rustykalnym, dowiedz się, na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę. 

Jak urządzić salon w stylu rustykalnym?

Naturalna kolorystyka
Jeśli lubisz biel, to zrób z niej uniwersalną bazę na ścianach. Pięknie zagrają na jej tle kremowe beże, ochry, ugry, ciepłe żółcienie i zieleń. Zastosuj ten ko kolorystyczny must have jeśli nie chcesz, żeby zrobiło się smutno i nijako. Możesz sięgnąć do żywszej palety (mocniejsze odcienie sprawdzą się jako kontrastowy akcent), ale nie jaskrawej. Korzystaj z tonacji, które występują w naturze, a z pewnością nie popełnisz błędu.

Zobacz też: Salon w stylu rustykalnym - inspiracje, zdjęcia, piękne aranżacje 
 

kominek w stylu rustykalnym
W aranżacji rustykalnego salonu nie powinno zabraknąć kominka

Surowe materiały
Dominuje drewno. Z niego zrobione są meble (pojemne skrzynie, komody, stoły, kredensy), a w górskich chatach często kładzie się je na podłodze, a nawet na suficie. Im bardziej widać na nim upływ czasu tym lepiej. Pęknięcia, widoczne sęki i słoje, jednym słowem wszystko co będzie postarzać i dawać efekt szlachetnej patyny, jak najbardziej mile widziane. Drewno uzupełnia kamień – o nierównych krawędziach i szorstkiej fakturze. Na jednej ścianie, np. za sofą, możesz położyć ten ręcznie łupany, rzeczny – będzie pięknym elementem dekoracyjnym w kąciku wypoczynkowym. W tej roli sprawdzi się też cegła, albo tynk strukturalny – nakładając jego kolejne warstwy i delikatnie rozcierając ściana nabierze pięknej patyny.

Drewniane meble
Na nich opiera się cała aranżacja. Proste pojemne skrzynie, komody, bieliźniarki służyły na przełomie XIX i XX wieku (to wtedy narodził się styl rustykalny) do przechowywania dobytku. Może uda ci się upolować taka perełkę na targu staroci? Jeśli nie, jest wiele stylizowanych mebli, które do złudzenia je przypominają. Zestaw je z tapicerowanymi lnem sofą i fotelem i stwórz przytulny kąt do odpoczynku. W aranżacji rustykalnego salonu nie powinno zabraknąć kominka, tak żeby ciepło domowego ogniska jednoczyło rodzinę i odwiedzających przyjaciół.

Zobacz też: Jak urządzić domek letniskowy - ciekawe inspiracje na aranżację wnętrz i ogrodu

dodatki do salonu w stylu rustykalnym
Naturalne drewno, nietuzinkowe bibeloty i miękkie tkaniny w ciepłych barwach - oto klucz do pięknego salonu w stylu rustykalnym

Przytulne dodatki
Są jak smakowita wisienka na torcie. To one często decydują o ostatecznym wyglądzie wnętrza. Minimalistyczna oszczędność w salonie rustykalnym nie sprawdzi się. Bibeloty, figurki, puzderka, wyszperane w antykwariatach stare dzbany, misy, piękna ceramika – podkreślą wiejski charakter salonu. Gliniane ptaszki, drewniane posążki, piękny kuty żyrandol, delikatnie rzeźbione okucia w oknach czy żeliwne uchwyty meblowe… Stawiaj na takie wnętrzarskie smaczki a twój salon nabierze sentymentalnych rumieńców.

Pomysłowa aranżacja salonu rustykalnego. Jak szybko wprowadzić ten styl do wnętrza?

Nie potrzeba wielkiej rewolucji, żeby zmienić styl wnętrza. Możesz to robić małymi krokami. Zacznij od dekoracji. Dodatki świetnie nadają się do przeprowadzenia szybkiej metamorfozy. Zmień poszewki na poduszki – te w kwiatowe wzory idealnie pasują do wiejskich klimatów. Ustaw w glinianych donicach, albo w koszach z wikliny, zielone rośliny a do cynowych dzbanów wstaw polne kwiaty. Nieco więcej wysiłku wymaga zmiana tapicerki. Obij wygodną sofę i fotele jasną tkaniną w neutralnym kolorze (może to być beż, a jako materiał wykorzystaj len) i narzuć na nią poduszki w nowych poszewkach. Pomieszczenie od razu zyska naturalny wygląd. Podłoga aż się prosi o jutowy dywan, a w oknach możesz powiesić zasłony z organicznej bawełny.

Stare cegły, drewno i biel - połączenie idealne do salonu w stylu rustykalnym
Stare cegły, drewno i biel - połączenie idealne do salonu w stylu rustykalnym
Meble z targu staroci będą świetnie pasować do rustykalnego wnętrza
Meble z targu staroci będą świetnie pasować do rustykalnego wnętrza
nowoczesny salon w stylu rustykalnym
Warto połączyć elementy rustykalne ze stylem skandynawskim - mieszkanie nie straci na przytulności, a zyska nieco lżejszy i bardziej nowoczesny charakter.

Czy da się urządzić rustykalny salon w małym mieszkaniu w mieście?

Kiedy tylko to możliwe, opuszczamy duszne i gwarne miasto, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza na łonie natury. Nie zawsze jednak udaje nam się wyjechać, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na mieszkanie urządzone w stylu rustykalnym. Ten styl, jak żaden inny, sprawia, że mieszkając w mieście możemy poczuć się jak na wsi. Ale czy kojarząca się ze szlacheckim dworkiem aranżacja sprawdzi się w bloku czy w nowoczesnym apartamentowcu? Oczywiście lepiej kiedy styl wnętrza podąża za architekturą, ale jeśli umiejętnie się do tego zabierzesz, stworzysz spójną całość. 

Przede wszystkim weź pod uwagę metraż mieszkania. To, co sprawdzi się w dużej przestrzeni domu, np. drewniana belka pod sufitem, czy drzwi typu „barn-door” (imitujące wrota do stodoły) kompletnie nie zda egzaminu w małym pomieszczeniu. Uważaj, żeby nie zagracić przestrzeni meblami – te masywne zastąp ażurowymi – rozłożystą sofę z powodzeniem może zastąpić rattanowy fotel, a stolik kawowy niewielki zamykany kosz z wikliny. 

dodatki do salonu rustykalnego
Dobrane z rozmysłem dodatki i naturalne materiały o ciekawej fakturze zapewnią niepowtarzalny klimat w salonie

Co jeszcze się sprawdzi? „Miejski” styl rustykalny warto nieco odświeżyć czyli umiejętnie połączyć ze współczesnymi rozwiązaniami. Na szczęście mieszanie stylów jest teraz w modzie. Spróbuj połączyć rustykalne elementy z np. skandynawskimi – mieszkanie nie straci na przytulności, a zyska nieco lżejszy i bardziej nowoczesny charakter.

Czego unikać w salonie rustykalnym?

Największym wrogiem rustykalnej aranżacji jest brak naturalności. Wystrzegaj się błyszczących powierzchni ze sztucznych surowców – one po prostu nie mają w sielskim salonie miejsca bytu. Podobnie jak zimne chromowane powierzchnie. A co z tkaninami ze sztucznych włókien? Tekstylia z elastanu czy poliestru zastąp lnem, bawełną, jedwabiem – nawet jeśli się pogniotą doda im to uroku. Meble na wysoki połysk muszą odejść w zapomnienie. Jeśli chcesz delikatnie przyciemnić drewno, pomaluj je matową bejcą i zabezpiecz naturalnym olejem lub woskiem. Zyska piękny zapach i satynowe wykończenie. No i wreszcie kolorystyka. Salon to miejsce odpoczynku, a styl rustykalny sprzyja relaksowi. Unikaj jaskrawych kolorów, które męczą oczy i po prostu źle komponują się z naturalnymi materiałami. Jeśli chcesz ożywić wnętrze, sięgnij po jeden z kolorów ziemi w nieco bardziej energetycznej tonacji i zastosuj go w postaci barwnego akcentu. Spokojną kolorystykę podkreśli kameralne oświetlenie. Zamiast chłodnej barwy wybieraj żółte światło o ciepłej temperaturze – sprawi, że aranżacja nabierze łagodności.

Tekst: Joanna Kornecka, zdjęcia: archiwum redakcji

Zobacz też:
Sypialnia w stylu rustykalnym
Kuchnia w stylu rustykalnym

Zobacz również