Jak urządzić salon w stylu rustykalnym? Inspiracje na ciekawe aranżacje
Urządzamy domMasz ładny domek pod miastem i nie jest to drewniana czy góralsko rzeźbiona chata? Marzysz jednak o urządzeniu go w rustykalnym stylu. Zupełnie nie wiesz, od czego zacząć i szukasz inspiracji. Proponujemy w pierwszej kolejności zająć się salonem. Jeśli spełni twoje oczekiwania z resztą domu pójdzie dużo łatwiej.
Co kryje się pod nazwą rustykalny styl? Wywodzi się ona od angielskiego słowa „rustic”, które znaczy „wiejski”, „swojski”. I tak właśnie ma być urządzony dom, bardzo przytulnie.
Powinny się w nim znaleźć proste meble, zrobione z drewna albo plecione. Mile widziane są tkaniny z ludowymi motywami.
Na ścianach za to idealne byłyby święte obrazki, na półce gipsowa Maryjka czy rzeźbione dekoracyjne świątki. W klimat miejskości wpisuje się też kaflowy piec albo koza.
Styl rustykalny łatwiej wyczarować we wnętrzu, które ma drewniane ściany, belkowane sufity i ceglane albo kamienne elementy. Tyle teorii. Zobacz, w jaki sposób można zaaranżować rustykalny salon. Nie będzie on wystrojem przypominał chaty stojącej w skansenie.
Zobacz też: Jak urządzić wnętrze w stylu rustykalnym?
Ściany i sufity w rustykalnym wnętrzu
Urządzasz właśnie drewniany dom? Jesteś szczęściarzem. Jeśli masz deski na ścianie i belki pod sufitem, to już połowa sukcesu i wystarczy niewiele dodatków, aby uzyskać wnętrze w rustykalnym stylu, sielskie i proste. Przy murowanym domku też można sobie poradzić, dekorując ścianę lub dwie drewnianą boazerią czy deskami do samego sufitu, które podkreślą klimat wnętrza.. Pomalujesz je tylko bezbarwnym lakierem albo możesz lekko rozbielić, wtedy w saloniku będzie dużo jaśniej. Belki pod sufitem mogą nie podtrzymywać stropu tylko zdobią sufit. Do kupienia są nawet zrobione z lekkiego tworzywa, doskonale imitujące drewno. Przyklejasz je do sufitu i po wszystkim. Chociaż oczywiście lepsze są naturalne materiały.
Natomiast okna powinny być zrobione z drewna, najlepiej ze szprosami i miedzianymi okuciami. Plastik w tym wypadku do wiejskiego stylu nie pasuje. Możesz je pomalować na ulubione kolory, na przykład błękitny albo zielony. Drzwi też powinny być z drewna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszukać takich z odzysku, nadgryzionych zębem czasu, z historią. Wyczyścisz je do gołego drewna albo pozostawisz modne przecierki jak w stylu boho.
W rustykalnych aranżacjach sprawdzają się też kamienne elementy, na przykład zbudowane z tego materiału fragmenty ścian, czy wyłożone nim posadzki. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby kamień trafił na ścianę za kominkiem. Idealna też będzie porozbiórkowa cegła. Dlaczego nie nowa? Bo jest za równa i za bardzo jednolita w kolorze. Zatem bazę w rustykalnym salonie już masz.
Zobacz też: Modne firany do salonu. Zobacz najciekawsze pomysły!
Kaflowy piec koza czy kominek?
Wybór należy do ciebie. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od pieca. Oczywiście w chłodne wieczory miło przyłożyć wychłodzone dłonie do ciepłych kafli. Zbudowany z kolorowych albo ozdobnych kafli Piec będzie wielką ozdobą wnętrza. Jego budowa jest jednak skomplikowana i wymaga umiejętności.
Do pracy zatrudnić musisz zduna, a fachowca znaleźć nie jest łatwo. Pieca nie postawisz w jeden dzień. Zajmuje on też więcej miejsca w pokoju.
Wiąże się z nim dużo wiekszy wydatek, chyba że chcesz kupić bardzo dizajnerską kozę. Jeśli zwyczajną z marketu budowlanego, wydasz mniej.
Od marzenia o kozie do realizacji minie kilka godzin. Pojedziesz do sklepu, kupisz ją, przywieziesz do domu i zamontujesz w taki sposób, w jaki opisuje to instrukcja.
Poza tym na rynku jest ogromny wybór urządzeń, jeśli chodzi o wielkość, wykończenie (są nawet takie z kaflami), kolory, funkcje (na niektórych podgrzejesz herbatę czy wysuszysz grzyby). Bez problemu znajdziesz urządzenie, które będzie pasowało do twojego salonu. Obok niego ułożysz stosik drewna.
Będzie klimatycznie, a zapach lasu rozniesie się po całym domu.
Zobacz też: Zobacz najpiękniejsze piece, kominki i grzejniki
Drewniane meble z drewna z odzysku
Powinny być z naturalnego drewna, z sękami albo metalowe, wtedy styl rustykalny stworzy duet z industrialnym. Mile widziane są deski pozyskane z wiekowej stodoły, chropowate, wyszarzone przez słońce i wiatr. Pięknie wygląda zrobiony z niego stół czy kredens. Sprawdzą się też malowane oparcia krzeseł czy drzwi komody.
Idealna by była posagowa skrzynia z ozdobnym wiekiem. A jeśli takiej nie masz, kup nową i ją pomaluj. Znajdź tylko motywy, które wywodzą są z twojej okolicy.
Industrialne elementy dodadzą wnętrzu pazura. Nie można z nimi jednak przesadzić. Wystarczy stolik kawowy z metalowymi prostymi nóżkami i drewnianym blatem albo zrobiona z tych samych materiałów konsola ustawiona pod ścianą. Do wnętrz w stylu rustykalnym trafić też mogą klasyczne zestawy, nawet ludwiki.
To nie szkodzi, że fotel ma wymyślną formę. Jest przecież drewniany, a „uspokoić” go można stonowaną tapicerką chociażby w beżowym kolorze.
Kwieciste tkaniny niezbędne w aranżacji salonu rustykalnego
Rustykalny pokój ocieplą tekstylia. Dodadzą mu też przytulności. Na sofie ułóż więc stosy poduszek, które mogą być w roślinne czy zwierzęce ornamenty. Przyda się też otulający pled z wełny albo i dwa, którymi przykryjesz się w chłodne jesienne wieczory.
Na ścianie powieś kilim. Nie musi być koniecznie modny, huculski. Pasował będzie nawet taki ze współczesnymi wzorami. Okna natomiast ozdób zasłonami sięgającymi parapetu. Mogą być w pasy czy kwiaty, najlepiej uszyte z lnu. Zrezygnuj z firanek, aby nie przesłaniać widoku i kolekcji roślin w glinianych doniczkach. Podłoga może zachwycać szerokimi dechami. Dobrze też będą wyglądały chodniki tkane ze ścinków. Warto wiedzieć, że rustykalny salon, perskim dywanem też nie pogardzi.
Dodatki w stylu wiejskim
Za salonem w wiejskim klimacie stoją też odpowiednie dekoracje. Dostosuj je do pory roku. Jesienią możesz zrobić bukiet z przebarwiających się liści. Zimą do wazonu wstaw suche gałązki ozdobione ledowymi światełkami. Wiosna przebiega pod hasłem tulipanów, a lato to łąkowe bukiety. Wszystkie proste i nieudziwnione. Przyda się kamionkowa misa ustawiona na komodzie i kosze na drobiazgi. W koszach mogą też stać donice z kwiatami. Mile widziane są na przykład pelargonie, drzewka szczęścia czy anturium. Warto też zbierać stare ludowe sprzęty. Na ścianie możesz powiesić drewniane grabie, lampę naftową, na stole prosty drewniany świecznik.
Rustykalny klimat daje mnóstwo możliwości. Łatwo też miksować go z innymi stylami. O industrialnym była już mowa ale francuski czy prowansalski też zagra. Pamiętaj tylko, aby ze swojego domu nie zrobić wiejskiej chaty.
Opracowanie Beata Woźniak, zdjęcie główne: shutterstock, zdjęcie boczne: Igor Dziedzicki