Jak przechowywać drewno kominkowe

Jak przechowywać drewno kominkowe?

Urządzamy dom

Niektórzy kominkiem ogrzewają dom, inni palą w nim aby podziwiać płomienie i celebrują miłe chwile w gronie rodziny czy przyjaciół. Niezależnie od tego, do czego służy, potrzebujemy do niego opału. Podpowiadamy, gdzie go przechowywać i jak układać drewno? Nie może być przecież złożone byle jak.

reklama

Niektórzy przygotowują drewno dużo wcześniej na całą zimę. Jeśli ogrzewają nim dom potrzeba go  sporo. Oczywiście można złożyć je w składziku pod ścianą. Można też ułożyć szczapy z fantazją. Praca jest taka sama, więc warto pomyśleć, aby prezentowało się pięknie i było ozdobą ogrodu czy werandy. Duża ilość drewna wymaga też ochrony przed wilgocią i pleśnią. Trzeba je przykryć choć niekoniecznie plandeką. Trzeba izolować drewno od wilgotnego podłoża. Jeśli okazjonalnie rozpalasz ogień i kupujesz drewno suche w markecie, sprawa jest dużo prostsza. Te kilka szczap ułożysz w salonie obok kominka czy kozy. Poznaj więc dziesięć sposobów na najlepsze przechowywanie drewna opałowego.

Zobacz też: Jak palić w kominku, żeby nie produkować smogu?

 

salon z kominkiem
Fot. Marcin Grabowiecki

1. Stos drewna we wnęce obok kominka

W tym pięknym domu, dopracowanym w każdym detalu, znalazło się oczywiście miejsce na kominek. Został on pomysłowo wstawiony we wnękę ale nie na jej środku, tylko przesunięty w stronę okna. Dzięki temu powstało miejsce na ułożenie drewna. W tym wypadku to równo przycięte okrągłe pniaki, grubsze bliżej podłogi, cieńsze na górze. Raczej nikt nimi nie pali, by nie burzyć tak ładnej ozdoby pokoju. Niewielkie ilości drewna do palenia znajdują się metalowym koszu. Też nie są przypadkowe tylko równo porąbane, świeże i zapewne pachnące. Tworzą ciekawą kompozycję z dużą świecą i metalowymi akcesoriami jak szufelka czy pogrzebacz. Drewno prezentuje się tutaj doskonale ograniczone od góry piękną drewnianą belką.

 

 

jak przechowywać drewno do kominka

2. Półka nie tylko na drewno

W tym pokoju drewno pełni wyjątkowo dekoracyjną rolę. Z tego materiału zrobione są meble, lampa a nawet jej klosz. Uwagę zwraca też ozdobna decha oparta o ścianę. Szczapy do kominka ułożono w wyjątkowo fantazyjny sposób. Okrągłe w przekroju leżą na półce, obok kosza, książek, drobiazgów. Szczapy porąbane siekierą, te bardziej kanciaste ułożone zostały nietypowo, na stosie obok szafki. Aby zajmowały mniej miejsca, przykryto drewno deską. Cały układ wygląda graficznie i dekoracyjnie. Zwrócić uwagę na to, że kilka szczap znajduje się też pod biurkiem.

Zobacz też: Grzeją i zdobią. Zobacz najpiękniejsze piece, kominki i grzejniki, przy których będziesz chciała spędzić całą jesień

 

jak przechowywać drewno do kominka

3. Składowanie przy ścianie domu, na zewnątrz

Właściciele tej chaty często palą w kominku. Przy ścianie na zewnątrz zgromadzili spory zapas drewna, który prawie zasłania małe okieno. Nie ułożyli go byle jak tylko z pomysłem. Kilka szczap prostopadle do ściany, na to kilka szczap równolegle, i tak od dołu do góry. Wygląda to bardzo ładnie i malowniczo. Nawet jeśli ubędzie drewna, ściana nie straci nic na uroku. Ale to nie jedyny powód. Szczapy ułożone w taki sposób są bardziej stabilne i raczej nie przewrócą się czy nie zsuną. Kiedy świeci słońce, lepiej schną, bo jest dobra cyrkulacja powietrza. A nie ma nic gorszego niż pleśń i wilgoć. Warto podpatrzeć ten pomysł.

 

jak przechowywać drewno do kominka

4. Drewno w koszach i plecionych misach

Najlepsze sposoby na uporządkowanie opału do kominka? Trzymaj go w plecionych koszach. Dobrze, aby były to dwa czy trzy, każdy w innych kształcie i innej wielkości.  Tutaj kosz zestawiono z plecioną misą. Włożono do nich drewno dzieląc je przy okazji na drobniejsze na rozpałkę i grubsze, solidne szczapy. To wygodne rozwiązanie, wygląda też ciekawie. Możesz zdecydować się na plecioną skrzynię albo specjalny kosz przeznaczony do przechowywania drewna. Pamiętaj, aby do tego celu wybierać pojemniki z grubej i wytrzymałej plecionki. Zdecydowanie lepsza będzie wiklina niż trawa morska.

 

drewno do kominka ułożone na dworze w zimie

5. Ścianka z drewna na opał czyli jak przechowywać na zewnątrz?

Tutaj szczapy drewna, które będą spalone w kominku, pełnią ważną rolę. Oczywiście zostały idealnie przycięte i ładnie ułożone, więc są niewątpliwą ozdobą werandy. Masz też idealny dostęp do drewna. Poza tym ta nietypowa ściana chroni też przed wiatrem i zacinającym deszczem. Zwróć uwagę na patent, który utrzymuje drewno w ryzach. Ścianka ma pionowe deski. Ne pozwalają one, aby stos drewna się przewrócił. Możesz je brać z jednej tylko części albo z każdej po trochu. Zawsze będzie wyglądała estetycznie. Do wiosny zmaleje i odsłoni las.

 

salon z kominkiem

6. Stojak na drewno opałowe

To wnętrze urządzone jest w stylu industrialnym z metalowym kominkiem i ceglaną ścianą. Meble też mają metalowe, czarne elementy. Wszystko ze sobą gra. Nic dziwnego, że mamy stojak na drewno, który jest zrobiony z czarnych rurek. Między nimi ułożone zostały szczapy. Właściwie wrzucone, bo okrągłe paliki, równo przycięte, zawsze wyglądają dobrze. Konstrukcja jest na tyle duża, że w pokoju możesz mieć spore zapasy wysuszonego drewna. Nawet jeśli go ubywa, nie rzuca się w oczy, ponieważ kosz zrobiony jest z podobnego materiału co półki wiszące na ścianie.

 

jak przechowywać drewno do kominka

7. Drewno do kominka ułożone niedbale

Ależ to zwraca uwagę! Widzimy nieobudowany metalowy wkład. Tylna ścian i podstawa kominka przypominają lastriko. Całość wygląda dosyć surowo. Aby dodać ciepła salonowi, ściana została obłożona deskami. I to przy tej ścianie przechowywane jest drewno w domu, niby niedbale i przypadkowo. Zwrócić uwagę na to, że jest idealnie przycięte i świetnie wyglada na tle desek i betonu. Trochę drewna znalazło się też w dużym wiklinowym koszu. Całość inspiruje, choć każdy z elementy tej układanki jest zwyczajny.

 

jak przechowywać drewno do kominka

8 Obok biokominka też można przechowywać drewno

Tę dekoracyjną ścianę można potraktować z przymrużeniem oka. Jej główną część stanowi biokominek do złudzenia przypominający palenisko z żywym ogniem. Ściana kominkowa ozdobiona jest panelami z plastrów drewna. Można takie kupić w marketach budowlanych. Przyznać trzeba, że to bardzo efektowne rozwiązanie. Obok stoją lampy budujące nastrój i ażurowy biały kosz pasujący do bieli kominka. W koszu leżą brzozowe pieńki, które mogłyby trafić do ognia, gdyby ten ogień był. Doskonały i zabawny pomysł. Zapewne sporo osób nie zauważy tu nic dziwnego.

 

jak przechowywać drewno do kominka

9 Zamiast w drewutni - pomysłowe składowanie drewna

Znajdujemy się w minimalistycznym zadbanym ogrodzie. Na tle grafitowego płotu ustawiono nietypowe pojemniki na drewno. Przypominają one plastry miodu. Każdy z plastrów został wypełniony opałem. Wygląda to świetnie, bo ożywia monotonny i trochę nudny płot z posadzonego wzdłuż niego mało ciekawymi roślinami. Drewno przed deszczem i śniegiem chroni więc blacha. Jeśli wyjdzie słońce, dodatkowo je podsuszy. To prawidłowo przechowywane drewno. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obok postawić jeszcze jeden plaster z opałem, oczywiście, jeśli będzie ci potrzebne.

 

jak przechowywać drewno do kominka

10 Szczapy se światełkami

Widać, że ten kominek jest często używany. Świadczą o tym czarne cegły wokół paleniska.
Przed nim, na podkładce z łupka położono piękne, okorowane paliki przeznaczone do spalenia. Teraz sobie leżą na zgrabnym stosiku, bardzo równo.
Ułożono na nich, a właściwie niedbale rzucono ledowy łańcuch, który delikatnie świeci. Nie ma ognia ale są ciepłe refleksy.
Przyznać trzeba, że to bardzo pomysłowe i dekoracyjne rozwiązanie. Obok kominka znalazło się też miejsce na kosz, ładny z okrągłą rączką, w którym też przechowywane jest drewno.

Zobacz też: Dekoracje świąteczne na okna, drzwi i kominek. 

Opracowanie Beata Woźniak, zdjęcia: shutterstock

Zobacz również