Podłogowe płytki drewnopodobne w salonie - 5 propozycji najmodniejszych rozwiązań

Podłogowe płytki drewnopodobne w salonie - 5 propozycji najmodniejszych rozwiązań

Urządzamy dom

Chociaż królestwem ceramiki nadal pozostają kuchnia oraz łazienka, coraz częściej płytki podbijają także reprezentacyjne części domu. Imitacja drewna w salonie jest świetną alternatywą dla popularnych paneli. Jest bardziej różnorodna, daje więc większe możliwości aranżacyjne. Dzisiaj przedstawiamy 5 ciekawych płytek drewnopodobnych o nieoczywistym uroku i pokazujemy, jak za ich pomocą zaprojektować ciekawą przestrzeń wypoczynkową.

reklama

Kafelki panelowe o naturalnej strukturze — moc surowego drewna w salonie

Nasz przegląd zaczynamy od płytek panelowych inspirowanych naturalnymi, surowymi deskami. Ich cechą charakterystyczną jest stonowana kolorystyka, na której tle wyróżniają się intensywne słoje i sęki np. Ape Koen Tabacco Matt lub seria Marazzi Traverkdear. Matowa powierzchnia przybliża wizualnie do oryginału.

Do jakiego stylu pasują takie płytki drewnopodobne?

Są idealne do wszelkich aranżacji, które łączą się z naturą. Odnajdują się zatem w stylu boho, toskańskim i eklektycznym. Jasne, bielone opcje sprawdzają się we wnętrzach prowansalskich, skandynawskich oraz modnych ostatnio japandi.

Płytka imitująca drewno o surowej strukturze — z czym ją łączyć?

Świetnie komponuje się ze ścianami pokrytymi jedynie farbą w neutralnych kolorach ziemi. Tego typu płytki podłogowe drewnopodobne można również wykorzystać na jednej ze ścian. Sprawdzą się w szczególności za sofą.

Należy jednak pamiętać o intensywności ich struktury. Duże ciemne słoje i sęki wyróżniają się we wnętrzu. Dlatego należy stosować je z umiarem. Polecane są do większych przestrzeni. Sprawdzają się w domach i w mieszkaniach opartych o plan otwarty.

Klasyczne płytki panelowe — urok eleganckiej jodełki

Płytka imitująca drewno o ściętych wąskich bokach zachwyci zwolenników tradycji i elegancji. To ciekawa alternatywa, która ułatwia ułożenie podłogi w salonie w klasyczną jodełkę. Takie propozycje dostępne są w jasnych, klasycznych odcieniach dębu i sosny np. Emil Ceramica Mimesis Écru Chevron Nat. oraz w ciemniejszych barwach np. Marazzi Vero Castagno Chevron. Spotkać można również jasne, bielone lub szare opcje.

Płytki drewnopodobne ułożone w jodełkę tworzą klasyczne, eleganckie wnętrze. Są idealne do aranżacji w stylu paryskim, klasycznym, a nawet luksusowym opulent. Nawiązują do parkietów znanych z dawnych kamienic.

Klasycznie czy nowocześnie?

Można również wybrać bardziej nowoczesne i nieoczywiste ich ułożenie, w którym w miejscu styku tworzy się ciekawy „zygzak”. Pasuje to do lżejszych, minimalistycznych projektów.

Istotną rzeczą przy tego typu kafelkach panelowych są rektyfikowane krawędzie. Różnice w wielkościach są minimalne, co wpływa na estetykę wykończenia.

Płytki drewnopodobne patchwork — ekskluzywny parkiet rodem z lat 20.

Z pewnością ceramika patchworkowa jest jednym z ciekawszych osiągnięć technologii produkcji. Dekoracyjne płytki drewnopodobne dostępne są w przeróżnych formach. Naszą uwagę zwróciły jednak geometryczne opcje, które nawiązują do pięknych, ozdobnych parkietów charakterystycznych dla ekskluzywnych hoteli w latach 20. ubiegłego stulecia. Wykonane są zazwyczaj na wysoki połysk, co zbliża ich wygląd do oryginału.

Takie opcje jak Porcelanosa Heritage Cognac świetnie sprawdzają się w eleganckich salonach i przestronnym holu.

W tym wypadku również warto postawić na płytki rektyfikowane. Możliwość zastosowania minimalnej grubości spoiwa pozwala zachować ciągłość wzoru, co wpływa na estetykę wykończenia.

Ta imitacja drewna podkreśli charakter stylu klasycznego, a także bardziej ozdobnego art déco. Jednak przy zestawieniu z meblami o prostych formach stworzy wnętrze minimalistyczne z dużą dozą elegancji. Dobrze komponuje się ze złotymi i miedzianymi dodatkami.

Heksagonalny zawrót głowy

Imitacja drewna w kształcie płytki jak plaster miodu to kompilacja klasyki i nowoczesności. Ciepła faktura drewna wygląda fantastycznie w połączeniu z lekką, dekoracyjną formą. Tego typu rozwiązania można stosować samodzielnie lub łączyć z innymi heksagonami np. z monochromatycznymi opcjami, lub patchworkiem.

Płytki imitujące drewno w formie heksagonalnej służą do aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Dobrze komponują się również w stylu industrialnym, gdyż dobrze łączą się z imitacją kamienia i betonu zwłaszcza w ciepłym odcieniu piaskowca.

Stworzysz z nimi salon w stylu vintage, a przy zestawieniu z motywami florystycznymi wejdziesz w szalony świat boho.

Mają ogromną zaletę. Są intensywne i dekoracyjne, a jednak nie przytłaczają wnętrza. Wizualna lekkość pozwala stosować je zarówno w większych, jak i mniejszych pomieszczeniach.

Płytki drewnopodobne 3D w salonie — doskonały akcent w minimalistycznej aranżacji

Zastanawiasz się, czym uzupełnić aranżację, w której prym wiodą podłogowe płytki drewnopodobne do salonu?

Zwróć uwagę na trójwymiarowe propozycje. Ceramika przestrzenna dopiero wchodzi na rynek. Jednak nie mogło jej zabraknąć także w formie kafelków drewnopodobnych. Są one świetne do dekoracji stref wypoczynkowych domu. Stanowią świetne uzupełnienie płytek podłogowych drewnopodobnych. 

Płytki panelowe 3D polecane są nie tylko do salonu, holu, ale także do sypialni. Drobne wzornictwo w postaci linii lub fal jest uniwersalne. Pasuje do dużych i małych wnętrz. Można ozdobić nimi całą ścianę. Jednak należy unikać ich w łazience. W zagłębieniach może osadzać się brud i osad z mydła. Na rynku znajdziesz również płytki imitujące drewno w większych przestrzennych kształtach. Te z kolei lepiej położyć na mniejszym fragmencie np. we wnęce w salonie lub jako pas nad sofą i połączyć z jednorodną ceramiką.

Przestrzenne kafle drewnopodobne są idealne do stylu nowoczesnego, minimalistycznego, boho, ale też bardziej klasycznych aranżacji.

Na co zwrócić uwagę wybierając płytki podłogowe drewnopodobne do salonu

Do ich najważniejszych parametrów należą:

  • wytrzymałość na nacisk,
  • odporność na ścieranie,
  • antypoślizgowość — szczególnie gdy w domu są dzieci lub osoby starsze.

Jeśli urządzasz salon wraz z tarasem, warto wybrać podłogowe płytki imitujące drewno mrozoodporne. Te można zastosować na podłodze we wnętrzu oraz na zewnątrz. Przedłużysz strefę wypoczynkową i optycznie ją powiększysz.

Jak widzisz, opcji masz wiele. My przybliżyliśmy tylko niewielki ich zarys. Wybraliśmy nieoczywiste opcje, które — naszym zdaniem — zasługują na największą uwagę. Zachęcamy jednak do szukania, aby trafić na rozwiązanie dopasowane do własnych preferencji i oczekiwań.

Materiał partnera