

Płytki drewnopodobne – idealne połączenie estetyki drewna i trwałości ceramiki
Urządzamy domImitacja drewna od chwili pojawienia się na rynku zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. Obecnie wydaje się, że nic nie zachwieje jej wiodącej roli na rynku elementów wykończeniowych. Dlaczego warto postawić na płytki drewnopodobne?
Zalety płytek drewnopodobnych – trwałość, estetyka i łatwość pielęgnacji
Płytki drewnopodobne łączą w sobie naturalne piękno oryginalnych desek z doskonałymi parametrami technicznymi. Dzięki temu tę uniwersalną fakturę można wprowadzić do wymagających pomieszczeń, w których do tej pory drewno się nie sprawdzało.

Gresowe kafle są odporne na wilgoć. Ich nasiąkliwość wynosi poniżej 3% - często oscyluje w granicach 0,5-1%. Zatem płytki drewnopodobne nadają się do wykończenia łazienki i kuchni, czego nie można powiedzieć o naturalnych deskach drewnianych.
Ceramiczne materiały są trwałe i wytrzymałe. Gres charakteryzuje się 8. stopniem twardości w skali Mohsa. Natomiast kafle w klasie ścieralności PEI 4, które są standardem w ofercie najlepszych producentów, dobrze znoszą kontakt z drobnymi kamieniami i piaskiem. Dlatego są świetnym rozwiązaniem do holu, wiatrołapu, na korytarz czy do przestrzeni użytkowych.
Gres wykazuje też dużą odporność na wyższe temperatury i świetnym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym.
Płytki drewnopodobne są alternatywą dla drewnianych desek na tarasie. Obecne propozycje wiernie oddają estetykę oryginału, a jednocześnie są odporne na wilgoć, mróz i promieniowanie UV. Ułożone na zewnątrz nie wymagają impregnacji ani czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, by długo zachowały swój estetyczny, pierwotny wygląd.
Co więcej, na rynku można znaleźć też tarasowe płytki drewnopodobne 2.0, np. Marazzi Vero Rovere 60x60 - 20mm M7FV, które nadają się na taras wentylowany i gruntowy. Mogą być też wykorzystane jako płyty chodnikowe do wytyczania ścieżek i ciągów komunikacyjnych wokół domu i w ogrodzie. To wprowadza spójność i podwyższa estetykę aranżacji.
Atrybutem imitacji drewna jest jej różnorodność. Kafle panelowe wiernie oddają wygląd klasycznych faktur świerku, sosny czy cisu. Jednak na rynku znaleźć można też zarówno opcje inspirowane hebanowcem, egzotycznym drzewem iroko czy drewnem teakowym, jak i nietypowe rozwiązania w odcieniach błękitu, zieleni czy soczystej pomarańczy.

Jak wybrać najlepsze płytki drewnopodobne do twojego wnętrza?
Ta różnorodność płytek drewnopodobnych sprawia, że łatwo można dopasować je właściwie do wszystkich stylów. W modnych obecnie aranżacjach nawiązujących do natury, takich jak zen i urban jungle sprawdzają się płytki drewnopodobne imitujące naturalne deski z wyrazistym usłojeniem i widocznymi sękami oraz o mniej jednorodnej barwie, np. Alaplana Goa Caoba 23x120 czy Colorker Norden Natural 21,8x84. To opcje także do wnętrz loftowych, toskańskich i eklektycznych.
Bardziej uniwersalne są stonowane płytki drewnopodobne, w których sęki są niemal niewidoczne, a usłojenie subtelne, np. ABK Crossroad Wood Sand 20x120. Te polecane są do aranżacji minimalistycznych, idealnie łącząc się z imitacją kamienia. Można je stosować też zarówno we wnętrzach industrialnych, jak i eleganckich, modern classic czy harmonijnych stylów hygge i japandi.

Liczy się także barwa. Klasyczne płytki drewnopodobne nawiązujące do świerku czy sosny są wszechstronne i uniwersalne. To opcje dla zwolenników trwałych, ponadczasowych rozwiązań. Ciemne, hebanowe czy czekoladowe kafle polecane są do aranżacji minimalistycznych, nowoczesnych, a także w stylu kolonialnym. Szarości i złamane biele z kolei warto rozważyć w projektowaniu przestrzeni w oszczędnych stylach skandynawskich.
Płytki drewnopodobne chevron, np. Emil Ceramica Sleek Wood Mohogany Chevron Nat. 11x54 oddają szyk paryskich kamienic. Do wnętrz klasycznych, luksusowych, urządzonych w stylu glamour czy też modern classic pasuje równie patchwork inspirowany drewnianym parkietem, np. Fanal Forest Honey Rect. 75x75.

Płytki drewnopodobne – inspiracje i zastosowanie w różnych pomieszczeniach
Imitacja drewna pozwala na ułożenie tych samych kafli na podłodze we wszystkich pomieszczeniach. To optycznie powiększa wnętrza. Gres polecany jest więc do niewielkich mieszkań, ale wizualnie spaja też przestrzenie otwarte.
Kafle inspirowane drewnem to jednak nie tylko płytki podłogowe. Dobrze prezentują się też na ścianie, a wykorzystanie ich w formie dekorów jest jednym z modniejszych trendów ostatnich sezonów.
Wielkoformatowe płytki drewnopodobne polecane są w kuchni nad blatem roboczym oraz w łazience na ścianie pod natryskiem czy za wanną. Mniejsza liczba przestrzeni fugowych sprawia, że powierzchnię łatwiej się czyści. W tych miejscach dobrze też wyglądają podłużne kafle panelowe oraz francuska jodełka, która daje efekt elegancji.

Imitacja drewna to także modny patent na obudowę wyspy kuchennej i wanny. Prostokątne kafle panelowe ułożone za sofą lub telewizorem optycznie poszerzą lub podwyższą wnętrze w zależności, czy ułożone są w poziomie czy w pionie.
W sypialni natomiast mogą ocieplać przestrzeń, jeśli wykorzystane zostaną nie tylko na podłodze, ale także za wezgłowiem łóżka. W większych pomieszczeniach sprawdza się ułożenie płytek drewnopodobnych na wszystkich płaszczyznach.
Artykuł sponsorowany