Zewnętrzne oświetlenie świąteczne: lampki led, światełka, girlandy
Urządzamy domChcesz zaznaczyć, że u ciebie w rodzinie celebruje się święta? Pomyśl o światełkach przed domem i w ogrodzie. Będziesz miała poczucie, że dopięłaś przygotowania na ostatni guzik, że udało się nawet udekorować drzewka i krzewy. Nadchodzące święta muszą być piękne i wyjątkowe.
Do powieszenia lampek warto zaangażować całą rodzinę. Niech przy pracach na wysokościach pomoże ktoś, kto lubi przyczepiać kurtyny świetlne na oknach czy ledowe łańcuchy pod dachem. Dzieciom wyznacz prostsze zadania, jak chociażby ubranie w lampki choinkowe miniaturowego drzewka przy furtce albo ozdobienie płotu. Będzie przy tym sporo zabawy i śmiechu.
Światełka zewnętrzne na elewację domu
Zanim jednak ruszycie do pracy i wyczarujesz świąteczną atmosferę, zastanów się, w jaki sposób chciałabyś go ozdobić. Czy przyczepić lampki zewnętrzne do obramowania okien? Możesz wybrać wtedy girlandy ze szklanymi kulkami. Czy marzy ci się powieszenie sporych świecących diod led wokół ganku? A może chcesz przesłonić okna kurtyną z gwiazdkami różnej wielkości? Kiedy już podejmiesz decyzję, wymierz dokładnie wszystko, oblicz i szukaj lampek. Lepiej, aby było ich za dużo niż za mało. Ważne też, aby wszystkie świeciły podobnym światłem, na przykład ciepłym lub zimnym. Nie możesz mieszać różnych lampek led. Powinny być wodoodporne, do użytku zewnętrznego, o wysokiej klasie szczelności. Dzięki temu bez problemu zniosą śnieg i mróz.
Świąteczny nastrój przy wejściu - sople i kurtyny
Jeśli masz zadaszone wejście do domu, jesteś wygrana. Ustawisz tu dekoracje, na które nie będzie padał śnieg i nie będą miały znaczenia warunki atmosferyczne.
Mogą być nawet z drewna - figurki reniferów, narty, misy. Mogą być z tkaniny - poduszki czy pledy w świąteczne wzory, które rzucisz na ławkę.
Urok tych dekoracji podkreśl zewnętrznymi lampkami.
Opleć nimi renifery czy wezgłowie ławki. Zawsze dobrze będzie wyglądała niewielka choinka ozdobiona tylko lampkami.
Na drzwiach powieś własnoręcznie upleciony wianek, też połyskujący lampeczkami. Pod dachem ustawić możesz świece.
Tańczące na wietrze płomyki dadzą magiczne światło. Dobrym rozwiązaniem są lampiony na tealighty, ze szklanymi ściankami albo plecione.
Pomysłów na oświetlenie wejścia jest mnóstwo.
Zobacz też: Choinka z szyszek w wersji DIY. Proste i efektowne pomysły!
Jak wybrać lampki - figurki
Do ledowych girland z łezkami, gwiazdkami, kulkami już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Nowością są natomiast świecące figurki.
Zapożyczono je ze Stanów Zjednoczonych, gdzie tradycja oświetlania domów na święta jest dosyć długa i bardzo pielęgnowana.
Zatem w ogrodzie albo przed domem czy na balkonie postawić możesz jelonka czy całe stadko, sarenki, sanki a nawet pingwiny.
Wejścia pilnować będzie Mikołaj z reniferem. Takie ozdoby najczęściej zrobione są z drutu i oplecione ledowymi sznurkami.
Niektóre działają na pilota, więc siedząc w domu włączysz je i wyłączysz, zmienisz też kolor świateł.
Ciekawie wyglądają podświetlane niewielkie lampki, ledwo wystające ze śniegu.
Zwróć uwagę na przykład na stadko gili pod świerkiem albo kilka świecących muchomorów na ścieżce prowadzącej do garażu.
Takie zaskakujące efekty świetlne wywołują usmiech.
Oświetlenie świąteczne drzew
Doskonałym pomysłem jest podświetlenie drzewka w ogrodzie albo kilku. Światełka mogą być w jednym kolorze lub każda roślina w innym - w zielonym, czerwonym, żółtym... Możesz światełkami led owinąć tylko pień albo dodatkowo powiesić migające sznury na gałęziach. Do tego celu wybierz niewielki świerk o ładnym pokroju. Zadbaj o to, aby światełek było w sam raz. Nie ma nic gorszego jak ustrojona do połowy choinka. Wdzięcznym obiektem do ozdoby są bukszpanowe kule wsadzone do donicy czy rosnące w ogrodzie. Możesz przystroić też niewysoki żywopłot nakrywając go połyskującą siatką. Dobrym pomysłem jest udekorowanie pergoli z suchymi o tej porze, więc nie wyglądającymi najlepiej, gałązkami róż.
Dekoracyjny kącik ze sznurem żarówek
Zrób go na tarasie, werandzie, we wnęce domu w ogrodowej szklarni.
Ustawisz w nim stolik, najlepiej metalowy, krzesła, wtedy nie straszny będzie śnieg czy deszcz.
Przydadzą się iglaki w donicach. Kącik ozdobisz girlandami z większymi żarówkami led, które dają dużo ciepłego światła wieczorem.
Na stoliku zapalisz świece a wokoło kilka lampionów. Po co to wszystko? Aby wypić gorącą herbatę czy grzane wino pod gwiazdami.
Boisz się zimna? Wystarczą ciepłe ubrania, pledy i po problemie. Tak spędzony czas będzie niezapomniany.
Delikatne akcenty czyli lampki na choinkę
Jeśli nie lubisz zbyt mocnych elementów w ogrodzie, także takich dekoracji świetlnych oto propozycje dla Ciebie. Udekoruj tylko choinkę albo jedną roślinę delikatnymi światełkami, które mogą migotać. Dobrym pomysłem jest ustawienie przy ścieżce kilku solarnych lampek albo lampionów. Wystarczy nawet jedna niewielka figurka. Delikatne ozdoby mogą palić się przez całą noc, bo nie przeszkadzają ptakom i zwierzętom. Tym, które w nocy śpią jak my i potrzebują ciemności, a także tym, które polują i światło je rozprasza. Jeśli oświetlasz ogród mocnym światłem, pamiętaj, aby je wyłączyć. Niech tylko trochę pocieszy oko. Nie można przecież rezygnować z radości.
Opracowanie Beata Woźniak