nowoczesna kuchnia

Kuchnia - meble na miarę nowoczesnego projektu

Urządzamy dom

Być może planujesz, że twoja kuchnia w ciągu najbliższych kilku miesięcy zostanie poddana remontowi. A może już masz gotowy projekt kuchni, który tylko oczekuje na wdrożenie? W obu przypadkach warto prześledzić obowiązujące trendy!

reklama

Meble kuchenne już od kilku lat zaskakują nie tylko swą funkcjonalną stroną, ale również estetyką. Zdecydowanie jest w czym wybierać, niezależnie od tego, czy interesują cię ekonomiczne, tanie meble kuchenne czy modele zdecydowanie z górnej półki. Podpowiadamy, co jest na czasie.

1. Nowoczesna kuchnia - ogólne zasady

2. Jakie powinny być meble kuchenne? Strona praktyczna i wizualna

3. Szafki kuchenne - trendy. Wyspa i barek

Oczywiście, w przypadku kuchni - podobnie jak przy każdym innym pomieszczeniu - trendy zmieniają się i niemożliwym byłoby cosezonowe dopasowywanie aranżacji do ich wymogów. Można natomiast dostrzec również to, co ponadczasowe, funkcjonalne i pojawiające się w propozycjach producentów, projektantów i architektów już od kilku sezonów.

Nowoczesna kuchnia - ogólne zasady

Czym charakteryzuje się nowoczesna i modna aranżacja kuchni? Pierwszą koronną zasadą jest skupienie się na tym, by urządzić kuchnię praktycznie i funkcjonalnie. Taka przesłanka powinna ci towarzyszyć niezależnie od tego, czy planujesz urządzić małą kuchnię, czy przestronną kuchnię otwartą na salon czy może efektowne miejsce przygotowywania posiłków połączone z jadalnią.

W takim wnętrzu każdy przedmiot ma swoje miejsce: począwszy od tego, w jakie dana kuchnia meble jest wyposażona, a na naczyniach i akcesoriach do gotowania skończywszy. Blaty robocze znajdują się na odpowiedniej wysokości, sprzęt AGD pracuje cicho, a szafki stojące i wiszące mieszczą wszystko, co powinny. Ergonomia oznacza także zachowanie odpowiedniej kolejności w ustawieniu mebli, składającej się na funkcjonalne rozwiązania i przemyślany układ.

Kuchnie projektujemy także z uwzględnieniem dominującej we wnętrzu kolorystyki. Przez długie lata nowoczesne meble utrzymane były w monochromatycznej, neutralnej tonacji, bazującej na bielach, czerniach i szarości. W taki sposób wykańczano zarówno fronty szafek, jak i blaty kuchenne laminowane. Od kilku sezonów w kuchni coraz śmielej poczynają sobie kolory - zwłaszcza energetyczne, żywe barwy oraz ciemniejsze akcenty, takie jak granatowy, ciemnoniebieski, a nawet kobaltowy.

Jakie powinny być meble kuchenne? Strona praktyczna i wizualna

Kiedy myślimy o asortymencie mebli kuchennych, najczęściej bierzemy pod uwagę głównie szafki, blaty robocze, ewentualnie niewielki stół. Tymczasem nasze kuchnie coraz częściej otwierają się na salon, sprawiając, że za sprawą wyposażenia, takiego jak duży stół i dopasowane do niego krzesła jadalnia stanowi swoisty łącznik między tymi przestrzeniami. Warto to uwzględnić, myśląc o umeblowaniu jako o całości.

Wśród materiałów, wpływających także na ceny mebli kuchennych, dominuje to, co solidne, wytrzymałe, a jednocześnie łatwe w czyszczeniu. Sprawdzają się: granit, konglomeraty, spiek kwarcowy, a także drewno egzotyczne i dębowe. Takie umeblowanie jest solidne i posłuży ci z powodzeniem przez wiele lat. Jeśli podobają ci się ekskluzywne kuchnie, weź pod uwagę fakt, że do łask powraca marmur - zwłaszcza połączony ze złotymi detalami oraz drewnem. Ciekawy wybór stanowi orzech. Drewno jest ponadczasowe, a gdy dobrze o nie dbamy, przetrwa całe lata.

Szafki kuchenne - trendy. Wyspa i barek

Od kilku sezonów dużą popularnością cieszą się dwukolorowe szafki, zestawione na zasadzie kontrastu. Możesz zatem połączyć biel z czernią czy niebieski z białym. Nadal warto zrezygnować z górnych szafek na rzecz otwartych półek - taki wybór doskonale otwiera przestrzeń, wprowadza do pomieszczenia dodatkowe światło i pozwala wyeksponować piękna akcesoria kuchenne.

Wśród trendów coraz silniej zaznaczają swoją obecność duże pomieszczenia z obszerną zabudową, wysokimi blatami i pojemnymi szafkami. Jeśli przestrzeń ci na to pozwala, warto wykorzystać potencjał, jaki dają wyspy kuchenne. Ich usytuowanie daje domownikom równy dostęp do blatu z każdej ze stron, co daje możliwość wspólnego gotowania i szybkiego spożywania posiłków. Wystarczy przysunąć krzesło barowe, by było modnie i wygodnie.

Wyspy mogą przybierać różne formy. Różnią się kształtem (kwadratowym, prostokątnym, owalnym), a także funkcją. Można na nich zamontować płytę indukcyjną czy zlewozmywak, a w zabudowie umieścić kosz na odpady czy pojemne szafki. Świetnie sprawdzą się one jako przestrzeń do przechowywania garnków, talerzu lub środków czystości.

Kolejnym ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest barek w kuchni. Z reguły oddziela on kuchnię od jadalni i salonu, nadając wnętrzu niepowtarzalny urok i styl. Jeśli będzie wyższy niż zabudowa blatów kuchennych, ukryjesz przed oczami gości wszystko, co dzieje się w kuchennym aneksie. Barek pomieści kolekcję alkohole, szkło stołowe, ale także i dodatkowe naczynia lub produkty spożywcze. Jeśli dosuniesz do niego wysokie krzesła, świetnie zastąpi stół lub wspomnianą już wyżej wyspę kuchenną.

Materiał partnera

Zobacz również