styl industrialny

Urządzamy mieszkanie w stylu industrialnym - o czym warto pamiętać?

Urządzamy dom

Styl industrialny kojarzy się głównie z otwartymi przestrzeniami, dużymi oknami oraz minimalizmem wyposażenia. Przy urządzaniu pomieszczeń dużą wagę przywiązuje się zwłaszcza do funkcjonalności mebli i nietypowego wzornictwa dekoracji. Niemniej ważną rolę odgrywają także dobrze dobrane drzwi wewnętrzne. O czym jeszcze należy pamiętać, urządzając mieszkanie w takim stylu? Podpowiadamy.

reklama

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do mieszkania w stylu industrialnym?

Klasyczne drzwi wewnętrzne są rzadkością w mieszkaniu urządzonym w stylu industrialnym. Nie oznacza to jednak, że wybór odpowiedniego ich stylu nie jest wcale ważny. Wręcz przeciwnie. W takich wnętrzach królują głównie otwarte przestrzenie, bez niepotrzebnych ścianek działowych. Wiele osób urządzając pomieszczenia, przywiązuje wagę do stworzenia jak najbardziej obszernego pomieszczenia w którym poszczególne pokoje połączone są otwartymi korytarzami, tworząc rozległy obszar użytkowy.

Jednak w wielu przypadkach dużą wagę przywiązuje się do prywatności oraz intymności. W tym celu jedynym sensownym rozwiązaniem będą drzwi dopasowane do stylu konkretnego wnętrza. Warto zadbać zwłaszcza o bezkompromisową spójność takiej aranżacji. W przypadku salonu industrialnego świetnym materiałem na drzwi będzie klasyczne drewno dopasowane kolorystycznie do barwy ścian i elementów ozdobnych. Można także zdecydować się na wyjątkowe połączenie szkła i metalu, co jeszcze bardziej podkreśli unikatowość wnętrza. Jeśli jednak chcemy uzyskać lekkie i zarazem funkcjonalne drzwi, to dobrą alternatywą może być model z okleiną imitującą konkretny materiał.

O czym pamiętać przy wyborze mebli do mieszkania w stylu industrialnym?

Wybierając meble do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby zachować spójną wartość całej kompozycji. Poszczególne elementy nie mogą wyróżniać się na tle innych. Każdy sprzęt powinien być oczywiście charakterystyczny i unikatowy, ale nie na tyle, aby zwracać tylko i wyłącznie na siebie uwagę.

Styl industrialny, nazywany także loftowym, nie jest wcale skomplikowany do urządzenia. Główną rolę odgrywają w nim zwłaszcza przestronne wnętrza do których należy dopasować klasyczne, drewniane meble o prostych kształtach, a więc bez zdobień i wyjątkowej kolorystyki. Świetnie sprawdzą się zarówno małe, jak i duże stoliki z metalowymi nóżkami. Do wypełnienia przestrzeni warto wybierać wysokie lampy, które w jak największym stopniu rozświetlają dostępną przestrzeń. Należy zadbać o to, aby było ich co najmniej kilka. Można z powodzeniem rozmieścić je w poszczególnych rogach pomieszczenia.

Bardzo interesującym wyposażeniem do takich wnętrz mogą być meble stylizowane. Na przykład odrapana skrzynia narzędziowa, która spełnia w pomieszczeniu rolę regału lub stół warsztatowy, którego poszczególne regały mogą być używane do przechowywania książek i elementów ozdobnych. Możliwości aranżacji jest całe mnóstwo i jedyne co nas ogranicza to własna wyobraźnia. Jedyne o czym należy pamiętać to minimalizm. Ilość mebli powinna być maksymalnie ograniczona, a wnętrze industrialne musi być przestronne, nigdy niezagracone.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dodatki do wnętrza industrialnego?

Ciekawym dodatkiem, który poprawi wartość estetyczną wnętrza industrialnego będzie klasyczny dywan. Jego styl i kolorystyka musi wpasowywać się zarówno w meble, jak i barwę ścian. Jest on jednym z najważniejszych dodatków. Świetnie pasuje do praktycznie każdego rodzaju wnętrza loftowego. Wprowadza do niego nieco przytulności i ciepła. Powinien być maksymalnie wyeksponowany, a więc nieprzysłoniony przez meble.

Do wnętrz industrialnych idealnie pasuje wszelkiego rodzaju zieleń. Zwłaszcza żywa roślinność o dużych liściach. Warto więc postawić na różnego rodzaju paprocie oraz popularną monsterę, która występuje w wielu różnych gatunkach. Można także użyć kolorowych kwiatów i ususzonych kłosów zbóż. Całą dostępną roślinność należy umieścić w stylowych metalowych lub wiklinowych koszach. Doniczki nie powinny być widoczne.

materiał partnera

Zobacz również