Kuchnia jak u babci – wybierz dodatki, które przeniosą cię w przeszłość
Urządzamy domBielone, rustykalne krzesła, stół przykryty lnianym obrusem i drewniany kredens kryjący niejeden rodzinny skarb i mnóstwo przepysznych przetworów. To obraz, który zwykle mamy przed oczami, przypominając sobie wakacje spędzane na wsi u babci.
Niezapomniana atmosfera ciepła i przytulności skupiała się najczęściej wokół kuchni i dochodzących z niej zapachów: ziół, świeżego chleba prosto z pieca, pysznych wypieków i wykrochmalonego obrusa. W jaki sposób przywrócić klimat dawnych lat?
Kolory dzieciństwa w kuchni jak u babci
Retro wnętrze w stylu wiejskim stworzy charakterystyczna paleta kolorów. Odcieniowi naturalnego drewna, zwłaszcza ciemnego, powinny towarzyszyć odcienie bieli i beżu, popielata szarość, kropla pudrowego różu, błękitu lub mięty. Do tego dobierz motywy typowe dla stylu rustykalnego: kurki i kogutki, chabry, stokrotki, maki.
Udekoruj stare meble kuchenne
Głównym meblem, który powinien znaleźć się w „kuchni jak u babci”, musi być stary kredens kuchenny. Krawędzie jego półek możesz dodatkowo udekorować koronką, a zwieńczenie suszonymi hortensjami, makówkami, gałązkami lawendy lub innymi suszonymi ziołami.
Jeśli planujesz przechowywać w kredensie przetwory, pamiętaj o porządku: słoikom dodadzą uroku kapturki i etykiety z nazwami konfitur oraz dżemów; obok możesz ustawić apteczne buteleczki.
Dodatki do kuchni w stylu wiejskim
Kuchennym must have, który stworzy odpowiedni kimat, są emaliowane garnki i naczynia miedziane. Na te drugie wybuchła ostatnio moda, ale medycyna ajurwedyjska docenia ich zdrowotne właściwości już od wieków. Dzięki miedzi woda zostaje poddana procesowi jonizacji. Jest wolna od bakterii, pleśni, glonów i grzybów. Ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Poza tym korzystnie wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.
Oprócz garnków mile widziane będą filigranowe „ukwiecone” filiżanki, dzbanki, patery i talerze. Bardzo popularne są koszyki na jajka, stojaki na kubki i szuflady na sztućce.
Jeśli udało ci się odziedziczyć stary dom po babci, poszperaj na strychu – może znajdziesz jakieś rodzinne pamiątki i od dawna nieużywane sprzęty, które ozdobią twoją kuchnię: stare formy na baby, kotły, tary czy łopaty, którymi wsuwano chleb do pieca.
Aranżację uzupełnią lniane obrusy, bieżniki i serwety – w kwiaty, kratę czy pasy. A potem zrób zakupy w siatce paryżance i poczuj się jakbyś znowu miała 8 lat!
Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: Shutterstock, sklep.weranda.pl
Zobacz także: Jak u babci: dom w stylu wiejskim
Zobacz także: Wyspa wspomnień: letni domek urządzony starociami