kominek wolnostojący

Marzenie o domowym ognisku: kominek wolnostojący. Koza, piec kaflowy a może stalowy? Jaki kominek wybrać?

Urządzamy dom

Każdy właściciel domu marzy o wypiciu porannej kawy na własnym tarasie, zapachu świeżo skoszonej trawy we własnym ogrodzie i wieczorze spędzonym z rodziną przy ogniu.
Można wtedy popijać gorącą herbatę albo grać w planszówki i dorzucać od czasu do czasu szczapy drewna. Słuchać trzasku i patrzeć na tańczące płomienie.
Pomysł zrealizujesz na wiele sposobów.

reklama

Palenisko otwarte czy zamknięte? Piec nowoczesny czy we francuskim stylu a może ozdobny piec z kaflami czy stalowy? Podpowiadamy w jaki sposób można zaaranżować te sprzęty, aby było wyjątkowo. Popatrz na ich ustawienie i na ściany, które znajdują się za nimi - ceglane, malowane, z kamienia… Korzystając z naszych inspiracji wymyśl swój idealny kominek. Pamiętaj, że taki z płaszczem wodnym ogrzeje też dom.

 

kominek wolnostojący
Fot. Igor Dziedzicki

Wkład kominkowy na tle ceglanej ściany i stosu drewna

Prostota w cenie. Główną ozdobą tego kominka jest ściana, w którą wmurowany został wkład kominkowy. Została wybudowana z cegły, ale nie tak zwyczajnie.
Fragmenty cegły wystają, zupełnie tak, jak w gotyckich kościołach. Trzeba przyznać, że to bardzo ozdobna ściana.
Na jej tle, obok czarnego wkładu ładnie prezentuje się czarny pojemnik na drewno i czarna ciężka lampa tworząc ciekawą kompozycję.
Przy okazji jest to wydajny system grzewczy.

Aranżacja stalowego kominka w 200 letnim domu

Pierwsze skrzypce w tym kąciku gra czarna ceramika i ceglane elementy. Do tego dołożono starą belkę drewnianą. Można na niej postawić różne dekoracyjne przedmioty. Warto zwrócić uwagę, że ani cegła, ani belka nie są idealnie i gładkie. Dlatego wszystko do siebie ładnie pasuje.

 

kominek wolnostojący
Fot. Igor Dziedzicki
piec kaflowy
Fot. Igor Dziedzicki

Dwa w jednym czyli kominek i piec

Nieraz nie zawsze jest miejsce na piec, albo na przykład nie ma zbędnego komina. W tym wypadku wystarczyło wymienić drzwiczki w starodawnej kuchni.
Są przeszklone i widać przez nie ogień. Obok leżą malownicze szczapy drewna.  Rodzina zbiera się wieczorami… przy kuchni.

Przy okazji można upiec podpłomyki.
Ten piecyk jest zatem bardzo funkcjonalny.

Zobacz też: Jak przechowywać drewno kominkowe?

kominek wolnostojący
Fot. Igor Dziedzicki

Malowniczy piec wolnostojący typu koza - prosty montaż

Jeśli masz dobrze działający komin, oto proste i efektowne rozwiązanie. Przywozisz piec żeliwny, stawiasz pod ścianą i montujesz rurę.
Musisz tylko uważać, aby spaliny nie wydostawały się na zewnątrz. Palisz  i cieszysz się ciepłem.
Nie potrzebujesz też sztabu fachowców. Zwróć uwagę na to, jak w ciekawy sposób można udekorować ścianę, przy której stoi.
Powieszono na niej różne obrazki malowane na drewnie albo w drewnianych ramach. Uroku dodaje też fragment okna i bukiety z kwiatami.
Jest też miejsce na opał.

kominek wolnostojący
Fot. Michał Skorupski

Nowoczesny piec stalowy do wnętrza w stylu skandynawskim

Jeśli nie pasuje ci żeliwna koza na finezyjnych nóżkach, jak z poprzedniej epoki, postaw na nowoczesny piec na drewno.
Ten nie ma ozdób i jest prostą, czarną bryłą, bo stoi w prostym ale ciepłym wnętrzu.
Z piecem dobrze komponuje się kosz z pieńkami i znalezione w lesie rogi, które powieszono na ścianie.

Piec kaflowy na lwich łapach

Wygodne fotele, tapety na ścianach, sztukaterie… Jaki dobrać do nich kominek? Może zdecydować się na piec z kafli? Są w kolorze zielonoszarym bogato zdobione. Uwagę zwracają zjawiskowe nogi i szufladka na popiół. Takie stylizowane piece są bardzo modne. Piec dobrze prezentuje się z obrazem wiszącym nad nim. Pejzaż jest w niebieskich, zielonkawych i szarych kolorach.

 

piec kaflowy
Fot. Igor Dziedzicki

Piec typu koza z kamienną ścianą

W tym pokoju ściany zbudowane są z wiekowego drewna. Tam, gdzie stoi koza zabezpieczono je łupanym kamieniem. Jest on ułożony także na podłodze. Dzięki temu tworzy się ładny kącik z paleniskiem. Wyobraź sobie jesienną pluchę za tym panoramicznym oknem, a ty siedzisz otulona na kanapie patrząc w ogień.

koza piec wolnostojacy
Fot. Igor Dziedzicki

Ważne jest ogrzewanie - kiedy komin jest na środku

Nie sposób go nie zauważyć. Ten kominek jest widoczny z salonu, kuchni i holu. Obłożono go ciętym nierównym kamieniem, który nie dość, że oddaje ciepło do otoczenia, idealnie pasuje do rustykalnego wnętrza. Nowoczesny wkład kominkowy i stara belka dopełniają dzieło. Na belce zmieniają się tylko dekoracje.  Takim kominkiem można ogrzać parter domu. 

kominek wolnostojący
Fot. Igor Dziedzicki

Kominek wolnostojący w niszy

W tym salonie mógłby być kominek z otwartym paleniskiem. Jednak postawiono na inne, efektowne rozwiązanie. Wewnętrzne ścianki zostały wyłożone płytkami. Wstawiono do niego kozę w stylu retro. Jest też miejsce na składowanie drewna. Na ścianie znalazło się też miejsce na belkę kominkową i lustro.

 

kominek w mieszkaniu
Fot. Igor Dziedzicki

Panoramiczny biokominek czyli liczy się estetyka

Nie wszędzie można zrobić kominek, nie zawsze też właściciele domu kominek są mieć. Wybierają wtedy proste rozwiazanie, jakim jest biokominek.  Ogień w nim zawsze wyglada spektakularnie, nawet wtedy gdy ma tak nietypowy kształt - podłużny i wąski. Zaleta też jest to, że można go umieścić i nad samą podłogą, a także dość wysoko.

Zobacz też: Grzeją i zdobią. Zobacz najpiękniejsze piece, kominki i grzejniki, przy których będziesz chciała spędzić całą jesień

Opracowanie Beata Woźniak; Zdjęcie główne poziome: Igor Dziedzicki; Zdjecie główne: Marcin Grabowiecki

 

biokominek w mieszkaniu
Fot. Michał Mrowiec

Zobacz również