Marzenie o domowym ognisku: kominek wolnostojący. Koza, piec kaflowy a może stalowy? Jaki kominek wybrać?
Urządzamy domKażdy właściciel domu marzy o wypiciu porannej kawy na własnym tarasie, zapachu świeżo skoszonej trawy we własnym ogrodzie i wieczorze spędzonym z rodziną przy ogniu.
Można wtedy popijać gorącą herbatę albo grać w planszówki i dorzucać od czasu do czasu szczapy drewna. Słuchać trzasku i patrzeć na tańczące płomienie.
Pomysł zrealizujesz na wiele sposobów.
Palenisko otwarte czy zamknięte? Piec nowoczesny czy we francuskim stylu a może ozdobny piec z kaflami czy stalowy? Podpowiadamy w jaki sposób można zaaranżować te sprzęty, aby było wyjątkowo. Popatrz na ich ustawienie i na ściany, które znajdują się za nimi - ceglane, malowane, z kamienia… Korzystając z naszych inspiracji wymyśl swój idealny kominek. Pamiętaj, że taki z płaszczem wodnym ogrzeje też dom.
Wkład kominkowy na tle ceglanej ściany i stosu drewna
Prostota w cenie. Główną ozdobą tego kominka jest ściana, w którą wmurowany został wkład kominkowy. Została wybudowana z cegły, ale nie tak zwyczajnie.
Fragmenty cegły wystają, zupełnie tak, jak w gotyckich kościołach. Trzeba przyznać, że to bardzo ozdobna ściana.
Na jej tle, obok czarnego wkładu ładnie prezentuje się czarny pojemnik na drewno i czarna ciężka lampa tworząc ciekawą kompozycję.
Przy okazji jest to wydajny system grzewczy.
Aranżacja stalowego kominka w 200 letnim domu
Pierwsze skrzypce w tym kąciku gra czarna ceramika i ceglane elementy. Do tego dołożono starą belkę drewnianą. Można na niej postawić różne dekoracyjne przedmioty. Warto zwrócić uwagę, że ani cegła, ani belka nie są idealnie i gładkie. Dlatego wszystko do siebie ładnie pasuje.
Dwa w jednym czyli kominek i piec
Nieraz nie zawsze jest miejsce na piec, albo na przykład nie ma zbędnego komina. W tym wypadku wystarczyło wymienić drzwiczki w starodawnej kuchni.
Są przeszklone i widać przez nie ogień. Obok leżą malownicze szczapy drewna. Rodzina zbiera się wieczorami… przy kuchni.
Przy okazji można upiec podpłomyki.
Ten piecyk jest zatem bardzo funkcjonalny.
Zobacz też: Jak przechowywać drewno kominkowe?
Malowniczy piec wolnostojący typu koza - prosty montaż
Jeśli masz dobrze działający komin, oto proste i efektowne rozwiązanie. Przywozisz piec żeliwny, stawiasz pod ścianą i montujesz rurę.
Musisz tylko uważać, aby spaliny nie wydostawały się na zewnątrz. Palisz i cieszysz się ciepłem.
Nie potrzebujesz też sztabu fachowców. Zwróć uwagę na to, jak w ciekawy sposób można udekorować ścianę, przy której stoi.
Powieszono na niej różne obrazki malowane na drewnie albo w drewnianych ramach. Uroku dodaje też fragment okna i bukiety z kwiatami.
Jest też miejsce na opał.
Nowoczesny piec stalowy do wnętrza w stylu skandynawskim
Jeśli nie pasuje ci żeliwna koza na finezyjnych nóżkach, jak z poprzedniej epoki, postaw na nowoczesny piec na drewno.
Ten nie ma ozdób i jest prostą, czarną bryłą, bo stoi w prostym ale ciepłym wnętrzu.
Z piecem dobrze komponuje się kosz z pieńkami i znalezione w lesie rogi, które powieszono na ścianie.
Piec kaflowy na lwich łapach
Wygodne fotele, tapety na ścianach, sztukaterie… Jaki dobrać do nich kominek? Może zdecydować się na piec z kafli? Są w kolorze zielonoszarym bogato zdobione. Uwagę zwracają zjawiskowe nogi i szufladka na popiół. Takie stylizowane piece są bardzo modne. Piec dobrze prezentuje się z obrazem wiszącym nad nim. Pejzaż jest w niebieskich, zielonkawych i szarych kolorach.
Piec typu koza z kamienną ścianą
W tym pokoju ściany zbudowane są z wiekowego drewna. Tam, gdzie stoi koza zabezpieczono je łupanym kamieniem. Jest on ułożony także na podłodze. Dzięki temu tworzy się ładny kącik z paleniskiem. Wyobraź sobie jesienną pluchę za tym panoramicznym oknem, a ty siedzisz otulona na kanapie patrząc w ogień.
Ważne jest ogrzewanie - kiedy komin jest na środku
Nie sposób go nie zauważyć. Ten kominek jest widoczny z salonu, kuchni i holu. Obłożono go ciętym nierównym kamieniem, który nie dość, że oddaje ciepło do otoczenia, idealnie pasuje do rustykalnego wnętrza. Nowoczesny wkład kominkowy i stara belka dopełniają dzieło. Na belce zmieniają się tylko dekoracje. Takim kominkiem można ogrzać parter domu.
Kominek wolnostojący w niszy
W tym salonie mógłby być kominek z otwartym paleniskiem. Jednak postawiono na inne, efektowne rozwiązanie. Wewnętrzne ścianki zostały wyłożone płytkami. Wstawiono do niego kozę w stylu retro. Jest też miejsce na składowanie drewna. Na ścianie znalazło się też miejsce na belkę kominkową i lustro.
Panoramiczny biokominek czyli liczy się estetyka
Nie wszędzie można zrobić kominek, nie zawsze też właściciele domu kominek są mieć. Wybierają wtedy proste rozwiazanie, jakim jest biokominek. Ogień w nim zawsze wyglada spektakularnie, nawet wtedy gdy ma tak nietypowy kształt - podłużny i wąski. Zaleta też jest to, że można go umieścić i nad samą podłogą, a także dość wysoko.
Opracowanie Beata Woźniak; Zdjęcie główne poziome: Igor Dziedzicki; Zdjecie główne: Marcin Grabowiecki