

Jaka podłoga do kuchni? Porady i inspiracje
Urządzamy domPodłoga w kuchni narażona jest na wiele szkodliwych czynników, dlatego przy wyborze odpowiedniego materiału należy kierować się cechami, które odpowiadają na warunki tego pomieszczenia. Powierzchnia podłogi jest także podstawą funkcjonalnej aranżacji kuchennej i poza długoletnim, bezproblemowym użytkowaniem, powinna zachwycać estetyką. Jaki rodzaj podłogi do kuchni wybrać? Na co warto zwrócić uwagę i czego unikać? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Najlepsze rodzaje podłóg do kuchni
Podwyższona wilgoć, częstszy kontakt z wodą, upadające naczynia i garnki, pryskający tłuszcz – podłoga w kuchni narażona jest na czynniki, które nie występują w żadnym innym pomieszczeniu. Wszystko to sprawia, że nie każdy materiał nadaje się na montaż w tym właśnie pomieszczeniu. A jaka podłoga może sprawdzić się w kuchni? Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom.
Płytki ceramiczne w kuchni
Płytki ceramiczne są najpopularniejszym rodzajem podłogi stosowanej w kuchennych aranżacjach. Charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia, ścieranie oraz kontakt z wodą, a także są łatwe w utrzymaniu czystości. Ogromna oferta płytek ceramicznych sprawia natomiast, że bez względu na styl wnętrza, każdy znajdzie dla siebie model idealny. Płytki w kuchni to ponadczasowe rozwiązanie, które z pewnością przetrwa próbę czasu i sprawdzi się zarówno w aranżacjach klasycznych, tradycyjnych, jak i współczesnych.
Panele winylowe w kuchni
W kuchni sprawdzą się także panele winylowe, które są w pełni wodoodporne, odporne na uszkodzenia, ścieranie oraz łatwe w utrzymaniu czystości. W przeciwieństwie do zwykłych płytek ceramicznych, panele winylowe są antypoślizgowe i ciepłe pod stopami, dzięki czemu stają się przyjemniejsze w użytkowaniu. Co więcej, winyl w najpiękniejszy sposób imituje naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy beton. To idealna opcja dla osób, którym zależy na połączeniu wysokiej jakości oraz wyjątkowej estetyki w kuchni.

Drewno na podłodze w kuchni
Solidna konstrukcja desek z prawdziwego drewna aż zachęca, aby wprowadzić przytulny i naturalny klimat do kuchennej aranżacji. Jednak czy to dobry wybór? Wiadomo przecież, że drewno nie lubi wilgoci oraz kontaktu z wodą, dlatego materiał ten może budzić nieco wątpliwości. Jednak drewno na podłodze w kuchni może zdać egzamin przy odpowiednim zabezpieczeniu desek oraz regularnej konserwacji.
Beton architektoniczny
Podłoga z betonu jest wytrzymała, odporna na wilgoć, ścieranie i zarysowania, a co więcej - jej jednolita powierzchnia optycznie powiększa przestrzeń. Idealnie odnajduje się we wnętrzach minimalistycznych i industrialnych, dodając im surowego wyglądu. Jednak stawiając na beton na podłodze w kuchni na uwadze należy mieć czasochłonny oraz profesjonalny montaż, a także wykonanie odpowiedniego zabezpieczenia.
Cechy podłóg kuchennych - na co zwrócić uwagę?
Narażona na intensywne użytkowanie oraz inne szkodliwe czynniki, podłoga w kuchni powinna być przede wszystkim funkcjonalna i praktyczna. Warto wybrać taki rodzaj posadzki, który jest nie tylko odporny na uszkodzenia, wodę i wilgoć, ale także łatwy w utrzymaniu czystości. Wiele osób ceni sobie także inne, dodatkowe cechy, takie jak kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym, antypoślizgowość czy ciepło, które oddają panele podczas użytkowania. Wybór odpowiedniej podłogi do kuchni sprawi, że z powodzeniem będzie służyła ona przez długie lata.
Inspiracje i pomysły na aranżację kuchni z różnymi rodzajami podłóg
Poza funkcjonalnością, podłoga w kuchni powinna wyróżniać się także wyjątkową estetyką, która wpasuje się w styl danego wnętrza i sprawi, że powierzchnia ta będzie najpiękniejszym tłem dla całej aranżacji. Ale jak dopasować dekor podłogi do wnętrza?
Panele winylowe w jodełkę w kuchni
Coraz większą popularnością cieszy się ułożenie paneli winylowych w jodełkę. To rozwiązanie, które nie tylko pozwoli optycznie powiększyć przestrzeń, ale także wprowadzi wyjątkowy klimat do wnętrza. Co więcej, panele winylowe w jodełkę pasują niemal do każdego stylu, dzięki czemu są uniwersalne, a jednocześnie oryginalne! Przykład? Drewniana jodełka wspaniale komponuje się zarówno z białymi lub czarnymi, jak i pastelowymi meblami kuchennymi. Wszystko tak naprawdę zależy od koloru paneli! Te subtelniejsze panele winylowe w jodełkę w połączeniu z białymi meblami stworzą minimalistyczne wnętrze, natomiast te z mocnymi, lekko postarzanymi usłojeniami w beżowych odcieniach idealnie odnajdą się w estetyce rustykalnej.
Beton na podłodze w industrialnej kuchni
Beton, surowe materiały i cegła - wszystko to przywodzi na myśl styl industrialny. Ale jak wprowadzić go do kuchni? W rzeczywistości rozwiązanie jest proste i ponadczasowe! Najlepiej zacząć od powierzchni podłogi i umieścić na niej beton. Fronty mebli powinny opierać się na kolorystyce przywodzącej na myśl loftowe wnętrza, np. w odcieniach ciemnego drewna, czerni lub szarości. Na ścianie nad blatem z kolei warto zamontować beton lub cegłę, co nada kuchni jeszcze większej, industrialnej estetyki. Osoby, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na montaż prawdziwych materiałów, mogą postawić na tapety imitujące cegłę lub beton. To coraz częściej stosowane rozwiązanie, które w najpiękniejszy sposób zdobi kuchenne ściany.
Płytki ceramiczne w ponadczasowej kuchni
Pomysł na ponadczasową i praktyczną aranżację kuchni, która nigdy nie wyjdzie z mody? W tym przypadku mamy kilka rozwiązań, które nie zawodzą od kilku lat. Pierwsze: połączenie białych frontów, drewnianego blatu i płytek ceramicznych imitujących drewno. Drugie: połączenie białych, eleganckich mebli z płytkami ceramicznymi o wzorze marmuru. Trzecie: kuchnia utrzymana w szarościach, w której wyróżnia się podłoga z płytek o patchworkowym wzorze. Każda z tych aranżacji przetrwa próbę czasu, ale jednocześnie zachwyci swoją elegancją.

Nowoczesna podłoga w kuchni otwartej na salon - jaką wybrać?
Coraz częściej właściciele mieszkań oraz domów jednorodzinnych stawiają na połączenie wnętrza salonu z aneksem kuchennym. Rozwiązanie to nie tylko pozwala zaoszczędzić miejsce, ale i jest niezwykle praktyczne oraz wygodne w użytkowaniu. Jednak co wybrać na podłogę w kuchni otwartej na salon, aby spełniała ona swoje właściwości? W tym przypadku idealnym rozwiązaniem mogą okazać się panele winylowe, które charakteryzują się wodoodpornymi właściwościami oraz wyjątkową estetyką w najpiękniejszy sposób imitującą drewno. Montaż jednego rodzaju podłogi w salonie z aneksem kuchennym sprawia, że całość wygląda subtelnie i przejrzyście.
Wybierając rodzaj podłogi do kuchni warto mieć na uwadze zarówno cechy funkcjonalne, wygodę, jak i estetykę. Najlepiej wybrać materiał, który przetrwa próbę czasu, spełni swoje właściwości i będzie służyć bezproblemowo przez długie lata.
Materiał partnera
Zdjęcia na otwarcie: górne – Projekt: Wojtyczka Pracownia, zdjęcie: Moodauthors, poniżej – Projekt: Ale Pracownia