Pralka w domu – w kuchni, w łazience czy w przedpokoju?
Urządzamy domNajczęściej chowamy ją w szafce w łazience albo pod blatem w kuchni. Nieraz pralkę uda się ukryć w przedpokoju. Jednak coraz częściej właściciele domów budują pralnię. Jakie są wady i zalety tych wszystkich rozwiązań?
Pralnia w domu
Mała pralnia w mieszkaniu czy pralnia w domu jednorodzinnym to taki sam must have jak spiżarnia. Najczęściej umieszcza się ją obok łazienki, a jeśli nie ma miejsca na parterze czy piętrze, ląduje w piwnicy.
Domowa pralnia powinna mieć minimum 6-7 metrów powierzchni. Będzie wygodniejsza, jeśli przeznaczysz na nią około 10 metrów. Ważna jest wentylacja, a jeszcze lepiej okno, nawet nieduże piwniczne. Wtedy bez problemu wysuszysz w nim ubrania.
Jak urządzić pralnię w domu? Ściany najlepiej wyłożyć płytkami. Jeśli pomieszczenie jest przewiewne, wystarczy je pomalować wodoodporną farbą, taką jak do łazienki. Na podłodze natomiast sprawdzi się gres. Tańszą opcją jest po prostu pociągnięcie wylewki farbą do betonu.
Wyposażenie pralni domowej to prosta sprawa. Muszą się w niej zmieścić pralka wolnostojąca, a często też suszarka. Jeśli urządzenia są ładowane od przodu, możesz je postawić w słupku. Konieczne są półki albo szafki na detergenty. Powinny być zrobione z płyt odpornych na wilgoć ewentualnie z metalu, jak do składziku.
Przydadzą się pojemniki na brudną bieliznę – jasną i ciemną, albo specjalne szafki otwierane od góry z zamontowanymi drucianymi koszami. To niewątpliwie bardziej estetyczne rozwiązanie.
Pomyśl też o wieszakach, na których powiesisz wysuszone ubrania. Zdecydowanie łatwiej się wtedy prasuje. Rzeczy ułożone na stercie, jeśli leżą tak kilka dni, dodatkowo się gniotą.
Powinno być też miejsce na dużą deskę do prasowania. Najlepiej, żeby nie trzeba było jej składać. Konieczny jest blat, na którym postawisz żelazko czy stację pary. W pralni możesz przechowywać środki czystości w domu, wiadro, mop, ścierki i szczotki.
Pralka w łazience
Salon kąpielowy z pralką w kącie? Nie jest to szczyt marzeń. W dobrze zaprojektowanych mieszkaniach w łazience jest wnęka z miejscem na gospodarczy schowek.
Dobrym pomysłem jest też szafka na pralkę. Najlepiej, aby mebel był do samego sufitu. Zmieścisz w nim wtedy kosze na brudną bieliznę i detergenty, miski do prania, postawisz też żelazko. Może uda się wsunąć też deskę do prasowania i suszarkę.
Taki łazienkowy słupek pełni wtedy rolę pralni. Jak zmieścić pralkę w małej łazience? Jeśli pod umywalką mieści się szeroka szafka, ustaw w niej pralkę. Jeśli nie zmieści się pralka ładowana od przodu o głębokości 60 cm, kup węższą, np. 40 cm.
W wielopokoleniowej rodzinie nie zda pewnie egzaminu, ale dla pary wystarczy. Jak zmieścić pralkę w bardzo małej łazience? Pralka od góry ładowane. Takiego mebla, niestety nie da się zabudować.
Warto pamiętać o tym, że pralki w zabudowie mogą szybciej rdzewieć, dlatego po praniu trzeba je otworzyć, otworzyć też drzwiczki mebla.
Projektanci wnętrz podpowiadają, aby do łazienki urządzonej jasnymi kolorami kupować AGD białe, a do ciemnej –ciemniejsze. Sa już pralki otwierane od przodu w kolorze czarnym, szarym czy burgundowym.
Zobacz także: Akcesoria łazienkowe kupisz na sklep.weranda.pl
Pralka w kuchni
Jak ukryć pralkę w kuchni? Wstawiamy ją oczywiście pod blat. Jeśli szafki zajmują ścianę na przeciw wejścia, pralka od razu rzuca się w oczy i nawet najpiękniejsze meble kuchenne nie będą wyglądały dobrze. Co innego jeśli uda się ją postawić za wyspą. Urządzenie można też zamknąć w szafce.
Warto pomyśleć o meblu wysokim jak na lodówkę do zabudowy, wtedy nad pralką znajdzie się miejsce na proszki do prania i detergenty.
Jeśli obok kuchni udało się wygospodarować spiżarnię, można „uszczuplić” pomieszczenie i wstawić tam nawet samą pralkę.Wtedy deska do prasowania czy suszarka wyląduje już w innej części mieszkania. Pranie i prasowanie nie będzie już tak komfortowe.
Zaletą tego rozwiązania jest przeniesienie nie zawsze cicho działajacego urządzenia do oddzielonego od kuchni pomieszczenia. Odwirowującą pranie pralkę będzie zdecydowanie mniej słychać.
Zobacz także: Suszenie prania na mrozie – sposób naszych babć
Pralka w przedpokoju
Jeśli w mieszkaniu masz duży hol, w którym mieści się spora szafa i możesz do niej podciągnąć wodę, część szafy przeznacz na ubrania, a w część na pralnię. Nad pralką zamontuj półki na kosze, detergenty i środki czystości do domu.
Jeśli obawiasz się wilgoci, warto podłączyć wentylację. Obok szafy nie ma szybu wentylacyjnego? Kratka może wychodzić nawet do sąsiedniego pokoju. Po praniu, uchyl drzwi szafy i pralki, i zaczekaj, aż jej wnętrze wyschnie.
Tekst: Beata Woźniak
Zdjęcie główne: Shutterstock, norsu.com.au; zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe
Zobacz także:
Przepisy na ekologiczny proszek do prania i naturalne mydło