Sypialnia na poddaszu, w aneksie, długa i wąska. Jak urządzić nietypową sypialnię?
Urządzamy domUrządzenie małej sypialni w taki sposób, by była nie tylko ładna, ale i funkcjonalna, to prawdziwe wyzwanie. Warto poznać parę aranżacyjnych trików, by sprytnie wykorzystać każdy centymetr jej powierzchni.
Sypialnia na poddaszu - jak stworzyć w niej oazę spokoju?
Pokoje na poddaszu wymagają sprytnej koncepcji. Takie pomieszczenia często mogą wydawać się mało ustawne i niepraktyczne. A przecież to nieprawda, że pod skosami nie da się ustawić szafek. Oczywiście, że można! Ze sklepowych propozycji będziemy musieli zdecydować się na niskie komody. Szafy na zamówienie to większy komfort użytkowania. Pozwolą również wykorzystać każdy centymetr sypialni, co z pewnością docenimy z czasem.
Warto pamiętać, że sypialnia na poddaszu ma swoje wielkie zalety: słychać tu lepiej śpiew ptaków i zazwyczaj wpada więcej słońca. Gdy obawiamy się, że nadmiar światła nie pozwoli na długi sen, wystarczy dobrać nieco ciemniejszy, przydymiony kolor dla ścian, na przykład oliwkowy, który świetnie pasuje do stylu retro i rustykalnego. Jeśli natomiast nasza sypialnia nie jest zbyt dobrze doświetlona, postarajmy się o to, by barwa ścian była jneutralna i asna, gdyż taki zabieg optycznie powiększa i rozjaśnia wnętrze. Można też rozważyć położenie tapet o delikatnym, kwiatowym wzorze.
Zobacz także: Najpiękniejsze pościele w kwiaty do twojej sypialni
Sypialnia długa i wąska - jak sprawić, by była wygodna?
W długiej i wąskiej sypialni zamiast szafy powinna znaleźć się garderoba. To mit, że garderoba wymaga dużego pomieszczenia i przebudowy. Wystarczy wstawić parawan za wezgłowiem łóżka! W wyznaczonym kąciku natomiast zawiesić kilka półek i drążek na wieszaki. Takie rozwiązanie jest zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Warto też zainwestować w taki model łóżka, który będzie oferować dodatkową przestrzeń pod materacem. Można tam przechowywać zarówno pościel, jak i na przykład ubrania zimowe, które nie mieszczą się nam w szafie. To ciekawy pomysł zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy chcemy zapomnieć o grubej kurtce puchowej czy płaszczu.
Mała uwaga – nie należy decydować się na stawianie łóżka w poprzek wąskiego pokoju, jeśli nie zostanie miejsce na obejście mebla. „Przeskakiwanie” materaca zdecydowanie nie zapewni nam wygody i komfortu, którego przecież w sypialni bardzo potrzebujemy.
Sypialnia i salon w jednym - oddzielać czy łączyć?
W tym przypadku również musimy poświęcić dłuższą chwilę na zaplanowanie przestrzeni. Jeśli nie mamy jej zbyt wiele, wybierzmy wygodny rozkładany narożnik z funkcją spania. Jeśli metraż natomiast pozwala nam na nieco większą kreatywność, możemy wstawić duże łóżko, ale pomyślmy nad tym, by strefę odpowczynku oddzielić od strefy aktywności - to rozwiązanie konieczne dla zachowania higieny psychicznej. Dobrym rozwiązaniem, sczególnie gdy lubimy klimaty boho, będzie duży rattanowy parawan. Możemy też zamontować romantyczną zasłonkę z tkaniny w kolorowe wzory i w ten sposób urządzić sobie przytulny kącik sypialniany.
Kolejnym rozwiązaniem jest wydzielenie wnęki na łóżko wnękę lub pomalowanie ściany w tym miejscu na inny kolor. A jeśli lubimy mniej standardowe opcje i nasze mieszkanie ma wysokie sufity, rozważmy urządzenie klimatycznej antresoli.
Tekst: redakcja, zdjęcia: shutterstock, archiwum wydawnictwa
Zobacz także: Najmodniejsze kolory do sypialni, salonu i kuchni. Zobacz nasze inspiracje