Jak urządzić małą sypialnię bez okna?
Urządzamy domKażde pomieszczenie z oknem pozwala cieszyć się dostępem światła słonecznego z zewnątrz, które motywuje do działania, poprawia nastrój, a także zachwyca, gdy przez szyby można podziwiać wschody lub zachody słońca. Jednak nie zawsze mamy to szczęście, aby mieszkać w mieszkaniach czy domach, w których każde pomieszczenie jest wyposażone w okno. Co w przypadku jego braku? Czy sypialnia bez okna jest dużym problemem? Zdecydowanie nie! Przekonaj się o tym już dziś, jak ją urządzić, aby wnętrze stało się wymarzoną oazą odpoczynku i relaksu!
Sypialnia bez okna to wnętrze, które ma swoje zalety
Wbrew pozorom sypialnia bez okna to wnętrze, które może mieć wiele zalet, jednak wiele zależy od jej aranżacji. Liczą się najdrobniejsze detale, szczególnie gdy chodzi o małe pomieszczenie, w którym każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie wszystkich możliwości aranżacyjnych. Bardzo często sypialnia bez okna spotykana jest w mieszkaniach, w których metraż nie pozwala na stworzenie oddzielnej przestrzeni odpoczynku i tym samym zostaje ona wydzielona jako strefa w salonie.
Sypialnia bez okna przede wszystkim niweluje problem związany z urządzeniem wnęki okiennej. Źle dopasowane zasłony czy firanki mogą nie tylko zaburzyć estetykę całego wnętrza, ale także obniżyć poziom komfortu podczas spędzania czasu w sypialni. Przedzierające się do wnętrza rażące promienie wschodzącego słońca mogą wybudzać ze snu i tym samym negatywnie wpływać na jakość odpoczynku. Ponadto wiele osób, które nie mają okna w sypialni, może cieszyć się większą swobodą aranżacyjną, bez obaw, że wyższe meble je zasłonią.
Sypialnia bez okna – praktyczne wskazówki
Sypialnia bez okna może być sporym wyzwaniem, dlatego warto wykorzystać praktyczne wskazówki i podpowiedzi, które znacznie ułatwią to zadanie. Od czego zacząć? Przede wszystkim postaw na jasne kolory, które rozświetlą wnętrze i optycznie je powiększą. Dzięki temu mała sypialnia bez okna będzie wydawać się przestronniejsza. Warto zatem wybrać biel, beż lub pastelowe odcienie, pamiętając przy tym, że im cieplejsza barwa, tym przytulniejszy klimat w danym wnętrzu.
Zamiast okna można zastosować lustro, które również wizualnie powiększy przestrzeń, odbije światło, nawet gdy mowa o sztucznym źródle i snopie padającym z lampy. Ponadto tafla będzie bardzo eleganckim akcentem w każdej sypialni, niezależnie od zastosowanego stylu wnętrzarskiego. Oczywiście wspomniane oświetlenie jest równie ważnym elementem podczas aranżacji sypialni bez okna. Jest nie tylko niezbędne i odgrywa rolę praktyczną, gdyż także pełni rolę dekoracyjną. Im więcej lamp w tym przypadku, tym lepiej, dlatego warto zainwestować w kilka źródeł światła.
Oczywiście pomimo braku okna w sypialni, nie należy zapominać o zadbaniu o odpowiednią wentylację. Zatem drzwi do pomieszczenia powinny być wyposażone w specjalne otwory, które zapewnią swobodny przepływ i cyrkulację powietrza.
Sypialnia bez okna – jaki styl aranżacyjny okaże się najlepszym wyborem?
W sypialni bez okna zdecydowanie najlepiej sprawdzi się styl minimalistyczny, w którym ogranicza się wszelkie formy i dekoracje, co jest szczególnie pożądane w małych wnętrzach. Warto zatem urządzić sypialnię, wyłącznie uzupełniając ją w niezbędne meble.
Mowa oczywiście o łóżku, które nie powinno zajmować więcej miejsca niż to potrzebne. Rama powinna być prosta, a konstrukcja minimalistyczna. Na pustej ścianie, którą normalnie zajmuje okno, można zamontować lamele dekoracyjne lub ścienne panele tapicerowane i wykorzystać je jako wezgłowie łóżka.
Sprawdź tutaj szeroką ofertę minimalistycznych, białych mebli do sypialni: https://meblezych.pl/meble-do-sypialni
Pomimo braku okna, należy zachować równowagę podczas aranżacji, aby meblami do przechowywania nie przytłoczyć przestrzeni. Zatem nie decyduj się na zabudowanie całej jednej ściany wysokimi bryłami. Znacznie lepiej sprawdzą się niższe komody i bieliźniarki, gdy mowa o małej sypialni. W takim wnętrzu świetnym rozwiązaniem będą także półki ścienne, które nie zabiorą miejsca, a staną się idealną przestrzenią do wyeksponowania dodatków.
Materiał Partnera
Fot. Shutterstock.com, Pexels