Malowanie okien i drzwi. Pomysły na renowację stolarki DIY
Urządzamy domBiały jest ładny, ale masz przecież mnóstwo innych, wspaniałych barw do dyspozycji! Są wśród nich pewniaki: błękitny, zielony, żółty i gołębi. Zobacz, jak ożywić drewnianą wiejską chałupę, a jaki kolor wybrać dla okien i drzwi w nowoczesnej stodole.
Malowanie okien drewnianych - renowacja stolarki okiennej nie musi być trudna
Drewniane okna są piękne i ponadczasowe. Drewno jest materiałem, który szlachetnie się starzeje, ale po wielu latach użytkowania z pewnością przyda mu się renowacja. Jak zatem pomalować okna z drewna, by nadać im nowy blask, a przy okazji - kolor?
Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że drewno będzie wymagało od nas nieco więcej wysiłku niż np. plastik. Pozostawione bez odpowiedniej ochrony drewniane okna niszczą się dużo szybciej, a stara, łuszcząca się warstwa farby stanowi dodatkowe zagrożenie - w spękania wnika wilgoć, co skutkuje powstaniem nieszczelności, a w konsekwencji wypaczeniem ram okiennych. Dlatego ważne jest, aby malowanie okien drewnianych nie było jedynie zabiegiem podnoszącym walory esetyczne, ale też zapewniającym kompleksową konserwację i ochronę.
Zanim wybierzemy więc nasz nowy, wymarzony kolor, musimy usunąć resztki dawnej farby. Niezbędny będzie papier ścierny i bloczki ścierne. Rozpoczynamy od tych gruboziarnistych, a potem zmieniamy je na te o drobnych ziarnach. Końcowy etap szlifowania polega na zmatowieniu powierzchni drewna drobnoziarnistym papierem. Potem myjemy ramy, by pozbyć się pyłu po szlifowaniu i oklejamy je dokładnie taśmą malarską. Teraz możemy już przystąpić do malowania.
Renowacja okien drewnianych - jaką farbę i kolor wybrać?
Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli marzą się nam okna w naturalnym kolorze i z zachowanym wyraźnym rysunkiem drewna, wybierzmy lakierobejcę - jest to produkt, który tworzy trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie, nadając ładny satynowy połysk. Pamiętajmy, by malować powierzchnię zawsze wzdłuż słojów drewna. Jeśli natomiast nasze okna mają widoczne niedoskonałości, które chcemy ukryć, dobrym rozwiązaniem będzie mocno kryjąca emulsja. Warto postawić na intensywny kolor, szczególnie gdy ściany w pomieszczeniu są białe. Taki efektowny kontrast jest ostatnio bardzo modny.
Zdecydowanym faworytem jest zieleń. Okna w tym energetycznym kolorze będą wspaniałą ramą do widoków za oknem, czyli ściany lasu, kwitnących jabłoni albo łąki po horyzont. Pod kolor możesz też pociągnąć belki na suficie i listwy przy podłodze, a także dobrać identyczne poduszki lub koc. Warto wiedzieć, że zieleń doskonale komponuje się ze stonowanymi niebieskimi dodatkami.
Do malowania okien PCV natomiast używa się podkładu i emalii akrylowej. Wybierzmy takie produkty, które zapewnią malowanym elementom kompleksową ochronę, szybko schną i są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Warto też zwrócić uwagę na przyjazny środowisku skład - takich ekologicznych farb jest obecnie na naszym rynku coraz więcej.
Renowacja drzwi: jak samodzielnie odmalować drzwi, by zyskały nowy blask?
Piękne, stare drzwi drewniane pomalowane na słoneczny żółty lub intensywny błękitny mogą być przykuwającym wzrok akcentem we wnętrzu. Jakie kolory są obecnie na topie? Zdecydowanie zielenie i rozmaite odcienie niebieskiego, ale dobrym wyborem mogą się okazać również delikatne pastele. Rozbielona szałwia, pudrowy róż albo gołębi popiel dodadzą wnętrzu elegancji, a jednocześnie będą dużo ciekawszym wizualnie rozwiązaniem niż klasyczna biel albo naturalne drewno.
Dla miłośników akcentów w stylu rustykalnym ciekawą opcją są ręcznie wykonane malunki, np. liści i kwiatów. Do takiej kreatywnej pracy można wykorzystać gotowe szablony albo technikę decoupage. Ważne, by tego typu akcent dobrać do pozostałych elementów wystroju wnętrza - najlepiej sprawdzi się w otoczeniu rustykalnym, prowansalskim albo shabby chic.
Jaką farbę do malowania drzwi wybrać? Tak samo jak w przypadku okien, musimy wziąć pod uwagę materiał, z którego zostały one wykonane. Do drewnianych najlepiej wybrać emalię akrylową, która zapewni dobre i równomierne krycie. Metalowe drzwi wymagają użycia farby antykorozyjnej, natomiast do drzwi laminowanych można użyć wodorozcieńczalnej farby akrylowej. Najpierw małym pędzlem dokładnie pokrywamy farbą trudno dostępne miejsca, potem za pomocą wałka resztę powierzchni. Zazwyczaj potrzebne są dwie warstwy farby, ale jeśli zależy nam na szybkim efekcie, możemy kupić produkt szybkoschnący, który pozowli nam na wykonanie całej operacji malowania drzwi w zaledwie kilka godzin. Po nałożeniu każdej z warstw warto delikatnie zeszlifować powierzchnię dla uzyskania doskonalszego efektu.
Ciekawym rozwiązaniem może się okazać zrównież zastosowanie farby kredowej - w pokoju dziecięcym zyskamy dzięki temu dodatkową przestrzeń służącą najmłodszym do rysowania i pisania. Farba kredowa nie musi być wcale czarna, w sklepach znajdziemy ją w wielu rozmaitych odcieniach. Wybór zależy od naszej kreatywności i tego, jaki charakter wnętrza chcemy uzyskać.
Tekst: redakcja, zdjęcia: shutterstock, archiwum wydawnictwa
Zobacz także: Jak pomalować ściany w kuchni? Zobacz najbardziej apetyczne kolory 2022