dekoracje i ozdoby świąteczne

Boże Narodzenie 2024 - pomysły na dekoracje i ozdoby świąteczne

Urządzamy dom

Jak wyczarować niezapomnianą atmosferę w święta? Robiąc najlepsze dekoracje. Wybierając ozdoby, zwróć uwagę na świąteczne figurki, łańcuchy choinkowe, ozdoby led, błyszczące bombki.  Zrobisz z nich bożonarodzeniowe ozdoby. Podpowiadamy, jakie są najnowsze trendy.

reklama

 

Zanim zabierzesz się za dekorowanie domu, przemyśl sobie, jakie ozdoby wybrać na choinkę, na okno, stół czy kominek. Czy mają być wielokolorowe, czy raczej do twojego domu pasowały będą jednolite dekoracje, na przykład białe albo błękitne. Bierz się do pracy, a do pomocy zaproś cała rodzinę. 

 

ozdoby świąteczne
fot. home and you

Świąteczne tkaniny bożonarodzeniowe

To najprostszy sposób na odmienienie wnętrza na Boże Narodzenie. Wystarczy kilka powłoczek na poduszki, pled, serweta i już widać w salonie atmosferę świąt.
Możesz wybrać wzorzyste tkaniny, na przykład w bałwanki czy choinki albo motyw głogu. Klimatyczne są motywy z suchymi gałązkami z siedzącymi na nich ptakami albo szkocka krata. Warto pamiętać o tym, aby nie przesadzić z nadmiarem wzorów. Dobrym pomysłem jest układanie na kanapie poduszek nie z kompletu.
Pokój będzie wtedy bardziej przytulny.
Pamiętaj, że możesz uszyć też pokrowce na krzesła czy kieszonki na sztućce. Ważne w tym przypadku są kolory. Ze świętami kojarzy się czerwień, bordo, zieleń, granat.

ozdoby świąteczne
fot. loberon.pl

Ozdoba okna

Jest bardzo wdzięczna. Okno potraktuj jak ramy obrazu, a ty zamalujesz płótno.
Zobacz co można wyczarować z zielonych gałązek, przezroczystych bombek choinkowych i przeróżnych figurek zwierząt. W aranżacji przydadzą się aniołki.
Niektóre zostały ustawione na parapecie, inne na trójkątnej konstrukcji. Drewniane ptaszki siedzą natomiast na gałązce. Efekt zimy został wzmocniony dużymi gwiazdkami śniegu.
Okno może być przystrojone oczywiście delikatniej. Wystarczy postawić na nim misę ze światełkami led albo drewnianego renifera, jak w stylu skandynawskim.
Można powiesić świecące gwiazdki albo tylko kilka zawieszek. Warto więc zamocować nad parapetem haczyki, które wykorzystasz także o innych porach roku, do innych dekoracji.

Zobacz też: Zewnętrzne oświetlenie świąteczne: lampki led, światełka, girlandy

ozdoby świąteczne
fot. loberon.pl

Aranżacja pod kloszem

To jest prosty i wspaniały patent. Warto mieć w domu przynajmniej dwa klosze, które mogą być różnej wielkości.
Co nimi przykryjesz? Na przykład kilka bombek choinkowych i gałązkę świerku, albo figurkę Mikołaja niosącego worek z prezentami czy domek z piernika, garść orzechów.
Rzeczy, które się znajdą pod kloszem od razu nabierają innego charakteru, robią się bardziej dekoracyjne, a dekoracja świąteczna jest magiczna i elegancka.
Pod szkłem możesz też schować babeczki czy pierniczki, które będzie można zjeść. Klosze są bardzo praktyczne.
Na wiosnę posłużą do zrobienia zupełnie innych dekoracji w domu.

ozdoby świąteczne
fot. home and you

Zastawa z choinkowymi motywami

Przygotuj sobie komplet naczyń na specjalną okazję. Nie musi to być cały serwis obiadowy.
Wystarczy, aby w klimacie świąt były na przykład talerzyki do ciasta i kubki do kawy czy herbaty.
Motywy? Prosty świerk na piaskowym talerzyku, na czerwono pomalowana obwódka i wystarczy.
Innym pomysłem jest dokupieni kilku rzeczy, które będą pasowały do serwisu, który już masz.
Jeśli jest on biały, dobierz białe zdobione w listki ostrokrzewu salaterki albo szklanki z zielonego i czerwonego szkła.
Ozdobną rolę może też pełnić taca, na której przyniesiesz przystawki.

ozdoby świąteczne
fot. loberon.pl

Eleganckie figurki na komodzie

To mebel idealny do zrobienia dekoracji bożonarodzeniowych, a pole do popisu masz na prawdę duże. My proponujemy urządzenie całej scenki rodzajowej.
Potrzebne ci będą figurki, podświetlane tealightami domki, miniaturowe drzewka i drobniutkie świecące lampki.
Ustawiasz to wszystko na komodzie i spryskujesz sztucznym śniegiem. Warto dorzucić kilka orzechów albo mandarynek czy świeże gałązki świerku, ostrokrzewu.
Jakie wybrać figurki? Mogą być ludziki na łyżwach ale też sarenki, jelonki, renifery, mikołaj, koniki na biegunach… Nie uważasz, że są to najpiękniejsze dekoracje?

ozdoby świąteczne
fot. loberon.pl

Dawne zabawki i aniołki

To idealny pomysł, bo od razu przenosisz się w czasy dzieciństwa. Zapewne też spodobają się najmłodszym.
Na drzewku możesz powiesić drewniane zawieszki choinkowe, które mają ruchome ręce i nogi, jak z teatrzyku kukiełkowego sprzed stu lat.
Na stole mile widziane będą drewniane jelonki, dziadki do orzechów, koniki na biegunach. Mogą być sanki albo samochodziki w dawnym stylu.
Ważne aby zabawki były zrobione z naturalnych materiałów jak drewno, metal czy sznurek albo ceramika. Plastik nie zda tu egzaminu.
Mają sprawiać wrażenie, jakby były bardzo, bardzo stare. Warto wybierać takie, które mają rysy czy odpryski farby, choć są nowiutkie.
Stworzą magiczna atmosferę świąt.

ozdoby świąteczne
fot. homla

Papierowe gwiazdy - może wielokolorowe?

Ciekawa aranżacja świąteczna? Wyjątkowa ozdoba czyli gwiazdy z papieru.
Mogą być przeróżne - origami, proste harmonijki, przypominające wycinanki ludowe, rozpięte na drucikach albo przypominające  kwiaty.
Ważne jest to, że muszą być dużych rozmiarów i zrobione z papieru. Wydają się wtedy takie lekkie.  Powieś je na oknie.
Będzie można je podziwiać z zewnątrz i z wewnątrz domu. Możesz ozdobić nimi drzwi albo umocować nad stołem.
Pięknie wyglądają takie zrobione z papieru w różnych kolorach.
Bibułowe gwiazdy warto rozświetlić. Będą jak eteryczne chmurki. Zaletą tych ozdób jest zazwyczaj łatwość ich przechowywania.
Składasz je jak wachlarz i chowasz do małego pudełka. To dobra alternatywa dla dosyć oklepanych już wieńców świątecznych.

ozdoby świąteczne
fot. affari

Suszone owoce - nietypowe ozdoby świąteczne 

Jest to bardzo prosta dekoracja. Nie wymaga dużo pracy, ani pieniędzy. Możesz ją też przygotować dużo wcześniej. Jej podstawą będą suszone plasterki pomarańczy, cytryny, grejpfruta. Owoce musisz pokroić w plasterki i suszyć w ciepłym, przewiewnym miejscu. Możesz je włożyć do piekarnika i uchylić drzwiczki podczas suszenia.
Albo wykorzystać suszarkę do grzybów. Plastry pięknie będą wyglądały w szklanym słoju. Dobrym pomysłem jest nanizanie ich na nitkę.
Owocowy łańcuch powieś na choince albo na oknie czy gałązce świerku włożonej do wazonu. Albo ułóż je na paterze razem z lukrowanymi pierniczkami, rozrzuć niedbale na stole… Wprowadzą do wnętrz świąteczną atmosferę. Zaletą tej dekoracji jest też piękny zapach, który wydzielają owoce już od momentu suszenia.
Koniecznie sprawdź ten pomysł.

ozdoby świąteczne
fot. jotex.pl

Zabawne zawieszki

Święta to czas radości, nie wszystko więc musi być ustrojone w tradycyjnym stylu. Niektóre dekoracje można potraktować z przymrużeniem oka.
Na przykład na świątecznym drzewku, zamiast typowych szklanych bombek powieś... zabawne.
Ta w kształcie mikrofonu nawiązuje do pasji gospodyni, a gwizdek związany z zamiłowanie syna do sportu.
Są bombki przypominające bohaterów z kreskówek albo kopie przedmiotów codziennego użytku. Udekorowany nimi świerk będzie zapewne niecodzienny.
Możesz się rozejrzeć za podkładkami w zabawne bałwanki czy szklanki, na których dnie stoi szklany renifer czy choinka.
Goście siedzący przy stole na pewno się uśmiechną.

stół świąteczny
fot. loberon.pl

Udekoruj stół

Warto zrobić stroik na stole. Tutaj widać drewnianą misę, w której piętrzą się bombki i ozdoby, zielone gałązki i lampki choinkowe.
Punkt centralny kompozycji stanowi niewielkie drzewko z przymocowanymi do niego dużymi szyszkami. Możesz dodać skrzaty świąteczne albo bałwanki.
Ta ozdoba świąteczna na pewno przyciągnie wzrok. Kiedy przy stole zasiądzie rodzina i zabraknie miejsca na potrawy, wystarczy przestawić misę na parapet czy półkę kominkową. Mocny akcent dekoracyjny możesz też zbudować na piętrowej paterze.
Warto do tego celu wykorzystać też metalowy kwietnik, na którym ułożysz bombki i girlandy światełek.
Będzie witał gości spieszących do ciebie na Wigilię. Ustaw go na przykład na ganku albo w kąciku w korytarzu.

Zobacz też: Dekoracje świąteczne na okna, drzwi i kominek. Zobacz, których pomysłów jeszcze nie znasz


Opracowanie Beata Woźniak

Zobacz również