jak-klasc-heksagony

Jak i gdzie układać płytki heksagonalne, by stworzyć ciekawe wnętrze?

Urządzamy dom

Heksagony zrewolucjonizowały branżę ceramiki. Obecnie są jedną z najczęściej wybieranych opcji do dekoracji wnętrz. Pokażemy Ci, jak układać płytki heksagonalne, by stworzyć ciekawsze aranżacje.

reklama
Jednolita podłoga z heksagonów

Płytka heksagonalna na ścianie czy na podłodze?

Kafle sześciokątne powstały jako dekory i przeznaczone były głównie na ściany. Jednak okazało się, że rewelacyjnie sprawdzają się także na podłodze, gdyż:

  • nadają pomieszczeniu lekkości;

  • powiększają przestrzeń;

  • nowocześnie dekorują wnętrze;

  • przełamują stereotypy tradycyjnych aranżacji.

Należy tylko uważać, aby nie przesadzić z ich ilością. Płytka heksagonalna na podłodze wygląda lepiej w zestawieniu z tradycyjną - kwadratową lub prostokątną - ceramiką na ścianach. I odwrotnie.

Natomiast na podłodze zazwyczaj nie należy układać mozaiki heksagonalnej. W większości są to opcje ścienne o mniejszej odporności na ścieranie i wytrzymałości na nacisk. Parametry te należy sprawdzić przed wyborem płytki heksagon.

Ściana patchwork

Gdzie ułożyć heksagony na ścianach?

Wszystkie tego typu propozycje, nawet w wersji monochromatycznej, są intensywne i dekoracyjne. Ich wyrazistość przyciąga wzrok. Dlatego najlepiej wybrać dla nich te ściany, które warto wyróżnić. Płytki heksagonalne w kuchni są idealne nad blatem roboczym, w łazience świetnie prezentują się pod natryskiem lub nad umywalkami, w salonie za sofą lub na ścianie z pamiątkami rodzinnymi.

Sprawdzają się w roli spoiwa łączącego aranżacje różnych pomieszczeń. Ułożone na ścianach w pokojach, kuchni i łazience są motywem przewodnim spajającym wszystkie miejsca.

Płytki heksagon mogą też ciekawie dzielić dużą, otwartą przestrzeń na poszczególne strefy np. oddzielić jadalnię od salonu. Wystarczy ułożyć je na ścianie za stołem, by wyznaczyć granicę.

Mozaiki heksagonalne sprawdzają się także jako intensywne ozdoby łazienkowe. Są świetne np. jako obudowa wanny.

Dekoracyjna ściana z heksagonów

Jak ciekawie ułożyć płytkę heksagonalną na ścianie?

Utartą opcją jest ułożenie kafli sześciokątnych na całej powierzchni. Taki sposób jest wskazany, gdy musi ona być funkcjonalna np. w kuchni nad blatem roboczym.

Przestrzeń nabierze wyrazistości, jeśli połączymy na niej płytki heksagon monochromatyczne z wzorzystymi kaflami sześciokątnymi, tworząc unikatowe wzory. Patchwork można wówczas zastosować na fragmencie ściany i uzupełnić jednorodnymi opcjami w pozostałej części.

Ciekawie prezentują się też dekory pojawiające się jedynie w niektórych miejscach jednolitej powierzchni.

Intrygująco wyglądają również płytki heksagonalne ułożone w formie niedokończonego “plastra miodu”. Sprawdza się to w częściach reprezentacyjnych domu - w salonie, przedpokoju i holu, a także w sypialni.

Jak układać płytki heksagonalne na podłodze?

Jednorodna powierzchnia stworzona z heksagonów jest idealna do mniejszych przestrzeni. Dekoruje je i powiększa.

W dużych wnętrzach mamy nieco więcej możliwości.

Płytki sześciokątne patchwork na podłodze można zestawić z monokolorowymi opcjami.

Jednak ciekawiej wygląda połączenie heksagonów z tradycyjną, prostokątną ceramiką. Taka kompilacja jest trudniejsza do ułożenia. Wymaga od glazurnika perfekcyjnego cięcia płytek prostokątnych i ich dopasowania do przestrzeni między heksagonami. Istnieje ryzyko większej straty materiałowej. Jednak warto. Efekt jest niesamowity. Takie ułożenie dzieli też przestrzeń na strefy. Dlatego świetnie sprawdza się w aranżacjach opartych na planie otwartym lub w łazienkach połączonych z toaletą.

Inną ciekawą propozycją jest tworzenie dywanów z płytki heksagon patchwork. Kilka elementów układa się na środku podłogi i uzupełnia monochromatyczną ceramiką. Taka opcja sprawdza się w salonie, gdzie patchworkowy dywan może zastąpić ten tradycyjny. Świetnie wygląda także w kuchni, holu i przedpokoju.

Płytki heksagon to studnia możliwości. Kafle sześciokątne dostępne są w każdej formie - od imitacji marmuru, po płytki drewnopodobne. Patchwork bywa geometryczny, florystyczny i orientalny, a ostatnio pojawiły się również heksagony przestrzenne.

Warto więc na nie postawić, gdy chcemy zindywidualizować wnętrze, nadając mu niepowtarzalnego charakteru.

Materiał partnera

 

 

Zobacz również