Jak zaarażować pokój dla dziewczynki, a jak dla chłopca? O czym warto pamiętać urządzając pokój dla niemowlaka oraz dla ucznia? Oto pomysły na aranżacje pokoju dziecięcego.
Aranżacja pokoju dziecięcego: pokój niemowlaka
Pokój niemowlęcia jest głównie dla rodziców. Nagle potrzebnych jest tyle rzeczy. Zabawki i grzechotki można schować w przyborniku przypiętym do łóżeczka, pieluszki i ubranka – w komodzie połączonej z przewijakiem. Przyda się też kołyska i miejsce do nocnego czuwania fotel bujany lub wygodny puf.
Aranżacja pokoju dziecięcego: pokój przedszkolaka
Na pierwszym miejscu jest zabawa. Łóżka piętrowe, po których można się wspinać, albo takie przypominające mały domek lub warownię. A dla małego Indianina – namiot tipi. Dzieci rosną szybko, domowy budżet często nie nadąża. Warto zainwestować w meble, które zmieniają się razem z nimi – łóżeczko dla niemowlaka, które posłuży też jako łóżko dla malucha, krzesło o regulowanej wysokości. A jeśli dziecku pokój się znudzi, meble zawsze można przemalować czy okleić tapetą.
Ciepłe światło cotton balls pomaga w usypianiu dziecka, które nie lubi ciemności. Takie girlandy są lekkie i nie nagrzewają się, dlatego możemy je bezpiecznie zawiesić przy łóżeczku malucha.
Co z bałaganem? Zamiast bez przerwy się denerwować, wstaw do pokoju pojemną szafę, zamykane biurko, kosze i skrzynie na zabawki. Kolorowe półki, pudełka na przybory, organizery na ścianę pomogą utrzymać porządek. Jeśli chcesz zachęcić dzieci do sprzątania, wesprą cię pomysłowe meble – szafa jak domek albo stolik nocny jak miś.
Aranżacja pokoju dziecięcego: pokój ucznia
Pierwsze lektury w łóżku. Nie obejdzie się bez wygodnego zagłówka i lampki nocnej. – Do nauki potrzebne jest światło, które pobudza – mówi dr Paweł Morawski z Philips Lighting Poland. Dlatego najlepsze będzie takie o barwie lekko chłodnej, które dobrze wpływa na koncentrację i pozwala zebrać myśli. Przy zbyt ciepłym dziecko bardzo szybko poczuje senność. Idealna barwa światła ma temp. powyżej 3500 K.
Moc lampki dobierz do koloru biurka dla dziecka – jasne barwy odbijają światło, a ciemne pochłaniają. W pokoju ucznia pod ręką powinna być półka na książki i szafka na skarby, które trzeba schować przed dorosłymi. Starszak ma już własny gust – w pokoju chce się poczuć jak w swojej bajce. Niech sam zdecyduje, czy woli kratkę, czy kwiatki. A może kotwice?
Jak wybrać odpowiednie biurko? Przeczytasz o tym w artykule: Biurka dla dzieci – 10 aranżacji dla każdego ucznia
Aranżacja pokoju dziecięcego: pokój dziewczynki
Dla dziewczynki, która lubi pudrowe kolory wybierz odcienie różu, mięty lub chłodnych błękitów, zestaw je z bielą lub szarością. Delikatne, jasne bawry powiększą optycznie małe pomieszczenie i dodadzą mu uroku. Zawieś kolorwe ramki na ścianie lub tablice, które pozwolą rozwijać dziecięcą kreatwność.
W pokoju dziewczynki świetnie sprawdzi się łóżko z minibaldachimem albo wysokim zagłówkiem. Nie zapomnij także o szafach, skrzynkach, skrytkach i sekretnych miejscach, w których będzie trzymała swoje skarby. Pamiętaj, że nie każda dziewczynka chce być księżniczką. Urządzając pokój, pomyśl o jej zainteresowaniach. Może marzy, aby zostać weterynarzem, sportowcem albo kosmonautą?
Aranżacja pokoju dziecięcego: pokój chłopca
Nie tylko błękit pasuje do sypialni chłopca, postaw na zieleń, granat, żółty i pomarańczowy. Ciekawym rozwiązaniem będą także kolorowe tapety, gładkie albo z motywami roślinnymi i zwierzęcymi.
W pokoju chłopca świetnie sprawdzą się wiszące siedziska, łóżka z drabinkami oraz kosze zawieszone w nietypowych miejscach na przykład ramie łóżka, które ułatwią przechowywanie ulubionych zabawek. Pamiętaj, aby meble były funkcjonalne, wytrzymałe i bezpieczne.
Opracowanie: Magdalena Burkiewicz
Zdjęcia: Celestyna Król, materiały prasowe, shutterstock, zdjęcia Tommebel dzięki uprzejmości Car Möbel
Zobacz także: Obraz ręcznie malowany we wnętrzu mieszkania