łóżko do sypialni

Wybieramy łóżko do sypialni – 4 kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę

Urządzamy dom

Wybór łóżka do sypialni jest kwestią, której należy poświęcić sporo uwagi. Nie chodzi przy tym jedynie o estetykę i dopasowanie go do planowanego wystroju sypialni. To właśnie w łóżku spędzamy blisko jedną trzecią życia. Od tego, czy będzie wygodne, zależy jakość nocnego wypoczynku, a co za tym idzie – codzienne funkcjonowanie i stan zdrowia. Jak wybrać łóżko do sypialni, by zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen?

reklama

Jak dobrać wielkość łóżka?

Wielkość łóżka jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na komfort snu. Przyjmuje się, że jego minimalna długość powinna wynosić przynajmniej 20 cm więcej, niż wzrost śpiącej osoby. Z kolei szerokość zależy przede wszystkim od tego, czy śpi się w pojedynkę, czy z drugą osobą.

Łóżka 140x200 lub 120x200 zapewniają wygodny sen jednej osobie. Z kolei dwie osoby potrzebują nieco większej przestrzeni – minimum to łóżko do sypialni 160x200, choć w wielu przypadkach może się ono okazać zbyt wąskie. Z tego powodu wiele osób decyduje się – o ile pozwalają na to rozmiary sypialni – na duże łóżko 220x220 lub 200x220.

Łóżko do sypialni musi być na tyle szerokie, by umożliwić swobodną zmianę pozycji bez budzenia drugiej osoby. Większy mebel polecany jest też osobom, które mają małe dzieci – trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że mogą odwiedzać rodziców  czasie snu.

Jakie łóżko sprawdzi się w małej sypialni?

Rozmiar powierzchni spania to jednak nie wszystko. Trzeba wziąć pod uwagę, że np. nowoczesne łóżko do sypialni 160x200 w istocie jest o przynajmniej kilka centymetrów dłuższe i szersze. Ma to znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy nie dysponujemy dużym metrażem, a jednocześnie chcemy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Łóżko do małej sypialni nie zawsze musi być jednak wąskie. Jeśli w pokoju jest wystarczająca przestrzeń, dobrym pomysłem może być zakup mebla składanego. Nowoczesne łóżka do sypialni tego typu pozwalają maksymalnie wykorzystać dostępny metraż, zapewniając komfort poruszania się po pokoju w ciągu dnia oraz doskonałe warunki wypoczynku w nocy.

Pojemnik na pościel – potrzebny czy nie?

Łóżka do sypialni z pojemnikiem mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Szczególnie cenione są przez osoby, które dysponują niewielkim metrażem, gdzie każda przestrzeń, w której można przechowywać rzeczy, ułatwia utrzymanie porządku. Ich zaletą jest możliwość schowania rzeczy, które mogą zajmować dużo miejsca w szafach czy komodach, takich jak zapasowa pościel, koce, poszewki.

Ciekawą propozycją są także łóżka do sypialni z szufladami. W niektórych modelach są one na tyle duże, by umożliwić schowanie pościeli; mniejsze z kolei mogą stanowić praktyczny schowek np. na zimową odzież lub inne rzeczy.

Niektórzy jednak podkreślają, że znajdujący się pod łóżkiem pojemnik utrudnia utrzymanie porządku – zwłaszcza odkurzanie. Wolna przestrzeń może służyć również jako miejsce na walizki, pudła z różnymi rzeczami oraz inne elementy, które nie zmieściłyby się we wbudowanej szufladzie. Przede wszystkim jednak łóżka tego typu wybierają osoby, którym zależy na idealnym porządku.

Łóżko tapicerowane – czy warto?

Tapicerowane łóżka do sypialni najchętniej wybierane są przez osoby, które lubią wieczorami zrelaksować się przy książce lub filmie. Często wyposażone są bowiem w miękkie, wygodne zagłówki, o które można się wygodnie oprzeć. Nie są one natomiast polecane osobom, które borykają się z alergiami. Faktura tkaniny sprawia bowiem, że między jej włóknami kurz gromadzi się łatwiej, niż na gładkich powierzchniach. W takiej sytuacji o wiele lepszym wyborem do sypialni będzie łóżko drewniane lub metalowe.

Zaletą tapicerowanych łóżek do sypialni jest możliwość dobrania koloru tkaniny do wystroju wnętrza. Dostępne w salonach meblowych obicia wpisują się zarówno w najnowsze trendy w dziedzinie aranżacji wnętrz (np. wyjątkowo modne obecnie łóżka czarne), jak i pasują do tradycyjnych pomieszczeń – jak np. łóżka do sypialni białe. Co ciekawe, możliwość personalizacji nie zawsze oznacza, że produkt będzie droższy niż model dostępny od ręki w salonie. Analizując dane opracowane przez Komfort, można zauważyć, że istnieje szereg sposobów na to, by pomimo inflacji uzyskać naprawdę korzystną cenę mebli. Klienci sklepów meblowych najczęściej w tym celu korzystają z oferty dodatkowych usług, takich jak indywidualny projekt, transport, montaż, a także zakup większej liczby produktów na raz, co zwiększa szansę na otrzymanie rabatu lub dodatkowe benefity.

Autor: Vera
Materiał partnera