Gwiazdka we Dworze Dawidy. Dekoracje bożonarodzeniowe i świąteczna kolacja w pałacowym stylu
Domy w PolscePierwsza Wigilia w Dawidach? Biały obrus i choinka w kontenerze budowlanym, bo jeszcze trwał remont. Dziś kolacje są wykwintne: sandacz w migdałach, barszcz na zakwasie, kutia.
Meble prowansalskie z nutą orientu
– Gdy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcie dworu, pomyślałem, że jest kameralny, w sam raz dla mnie. Szczególnie przypadł mi do gustu mansardowy dach – łamany, złożony z dwóch połaci – wspomina Jan, od 13 lat właściciel Dworu Dawidy, znawca lokalnej historii i zapalony podróżnik, który zajmuje się organizowaniem wypraw do Afryki.
Remont starego dworu
Szybko dotarł do informacji, że myśliwski dwór jest dziełem Johanna Caspara Hindersina, architekta rodu Dohnów, ma prawie 300 lat, a rodzina mieszkała w nim do 1945 roku. Po wojnie przeszedł na własność gminy. – Gdy w latach 70. kupił go prywatny inwestor ze Szczytna, groził zawaleniem – mówi Jan, sięgając po gruby notes, z którego wysypują się pamiątkowe zdjęcia. – Nowy właściciel uratował go przed ruiną i przez 20 lat miał tu pensjonat. Potem interes podupadł, a posiadłość wystawiono na sprzedaż.
Mnie czekał remont kapitalny, z wymianą stropów i dachu włącznie. Pięć lat – dodaje i pokazuje fotografię, na której widać szkielet dworu bez drugiego piętra. – Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że będę w nim przyjmować gości. Pomyślałem o tym w momencie, gdy zakończył się remont i zrobiło się pusto w kieszeni.
Dwór Dawidy – lokalna kuchnia według tradycyjnych przepisów
– Pani Halinka, moja gospodyni i dobra dusza dworu, jest niezastąpiona. Dzięki niej w kuchni wszystko chodzi jak w zegarku – mówi z uśmiechem gospodarz.
Wnętrza orientalne, rękodzieło i naturalne materiały
Naturalne materiały uzupełnia orientalne rękodzieło. Właśnie za nie gospodarz tak bardzo ceni Maroko.
– Tam każde lustro, lampa czy wazon są dziełem ludzkich rąk. Każdy przedmiot niesie ze sobą jakąś historię – opowiada. Przykuwają uwagę swoją urodą i są pretekstem do fascynujących rozmów przy kominku: o dalekich podróżach, naskalnych malowidłach i afrykańskich bezdrożach.
Więcej zdjęć zobaczysz w galerii.
Kontakt: www.dawidy.com
Tekst i stylizacja: Agnieszka Wrodarczyk Zdjęcia: Michał Skorupski
Zobacz także:
Wigilia z widokiem na Izery – dekoracje domu na Boże Narodzenie