zbiornik na deszczówkę

Zbiornik na deszczówkę – jak wybrać najlepszy?

Budujemy dom

Zbieranie deszczówki to praktyczny pomysł na zapewnienie sobie i swoim roślinom dostępu do darmowej wody. Do tego celu przyda się specjalny pojemnik na deszczówkę. Sprawdź, na jakie kryteria zwrócić uwagę przy jego wyborze!

reklama

Zbieranie deszczówki to praktyczny pomysł na zapewnienie sobie i swoim roślinom dostępu do darmowej wody. Do tego celu przyda się specjalny pojemnik na deszczówkę. Sprawdź, na jakie kryteria zwrócić uwagę przy jego wyborze!

  1. Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?
  2. Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?
  3. Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny
  4. Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę? 

Zbieranie deszczówki to świetny sposób na zaoszczędzenie na rachunkach za wodę. Pozwala na wygenerowanie ogromnych oszczędności. Deszczówka idealnie nadaje się przede wszystkim do podlewania roślin, dlatego jej zbieranie jest doskonałą propozycją dla właścicieli ogrodów. Świetnie sprawdzi się również do prania i zmywania. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak wybrać najlepszy zbiornik na deszczówkę, koniecznie przeczytaj ten tekst do końca.

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Przy wyborze zbiornika na deszczówkę, należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Jej wybór zależy od kilku ważnych czynników. Najbardziej istotnym parametrem jest to, jakiej ilości wody potrzebujesz. Jeżeli zależy Ci na dużych ilościach deszczówki, warto postawić na zbiornik o większych rozmiarach.

Jeżeli natomiast będzie Ci potrzebna niewielka ilość wody, możesz zdecydować się na zakup mniejszego zbiornika. Ważne jest, aby przy wyborze wielkości zbiornika przyjrzeć się także własnościom dachu, takim jak jego powierzchnia, spadek oraz szybkość spływu. Niemniej ważna jest również ilość opadów, które występują rocznie w Twojej okolicy.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Na rynku dostępne są różne rodzaje zbiorników na deszczówkę. Jeżeli chodzi o sposób montażu, można wyróżnić dwa rodzaje takich zbiorników. Są to:

- Zbiorniki naziemne – zwykle ustawiane są w pobliżu rynny, zbierającej wodę z dachu. Najprostsze z nich to tzw. beczki na deszczówkę. Najtańszym rozwiązaniem będzie zbiornik o prostym designie, jednak jeśli zależy Ci na estetyce wykonania, możesz zdecydować się na zakup ozdobnego zbiornika. Są one dostępne w różnych kolorach i kształtach. Zbiorniki naziemne mogą mieć różne pojemności – najczęściej pomiędzy 300 a 2000 litrów.

- Zbiorniki podziemne – to bardziej zaawansowany rodzaj zbiornika. Jak sama nazwa wskazuje, takie zbiorniki są montowane pod ziemią na terenie działki. Są one doskonałą propozycją dla osób, którym zależy na pozyskaniu większych ilości deszczówki. Takie zbiorniki mają dużą pojemność – zazwyczaj wynosi ona pomiędzy 2000 a 10000 litrów.

Różne rodzaje zbiorników na deszczówkę znajdziesz w sklepie internetowym: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/zbiorniki.html.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Pojemniki, które zbierają deszczówkę z systemu rynnowego, to jeden z najprostszych sposobów pozyskiwania wody deszczowej. Stosowanie zbiorników na deszczówkę z rynny ma wiele zalet. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Zbieranie deszczówki może przynieść spore oszczędności w kwestii rachunków za wodę. Pozwala wykorzystać duże ilości wody, która w innym przypadku trafiłaby po prostu do kanalizacji deszczowej. Deszczówka jest przydatna przede wszystkim dla właścicieli dużych ogrodów, którzy mogą jej użyć do podlewania roślin i trawników. Pozwala na znaczne zredukowanie kosztów ponoszonych w sezonie na podlewanie działki. Jednak idealnie sprawdzi się również do czynności wykonywanych w gospodarstwie domowym, takich jak np. pranie i zmywanie.

Kolejną zaletą stosowania zbiorników na wodę z rynny jest szybki i łatwy montaż. Czy takie zbiorniki mają wady? W ich przypadku należy jedynie pamiętać o tym, że aby móc korzystać z nich zimą, bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie rynien. Warto to robić dwa razy w roku – zarówno przed zimą, jak i na wiosnę.

Należy przede wszystkim dokładnie oczyścić rynnę z odpadków (liście, kurz, gałązki), które często tamują swobodny przepływ deszczówki. W nieodpowiednio zabezpieczonej rynnie woda może zamarzać, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu technicznego rynien.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?

Przy zakupie zbiornika bardzo ważnym parametrem, któremu należy się przyjrzeć, jest jego pojemność. Zbiorniki o dużej pojemności są droższe, ale jednocześnie pozwalają na wygenerowanie większych oszczędności. Im większa pojemność zbiornika, tym więcej wody można zaoszczędzić.

Warto również zwrócić uwagę na kolor wybranego zbiornika. Na rynku dostępne są modele w różnych kolorach. Dla gospodarstw rolnych najlepiej sprawdzi się zbiornik w kolorze czarnym (woda w ciemnych zbiornikach nagrzewa się szybciej).

Wybierając zbiornik na deszczówkę należy także wybrać model o odpowiednim kształcie. Powinien on być dopasowany do infrastruktury i komfortowy w użytkowaniu. Wysokiej jakości zbiorniki znajdziesz na https://www.castorama.pl/.

Zbieranie deszczówki to świetny sposób na oszczędzanie. Zebrana woda doskonale nadaje się m.in. do podlewania roślin, dlatego idealnie sprawdzi się w przypadku właścicieli ogrodów, ale nie tylko. Będzie doskonała również do takich prac domowych jak pranie czy zmywanie. Deszczówkę powinien zbierać każdy, kto chce żyć w zgodzie ze środowiskiem!

Materiał partnera: castorama.pl
Zdjęcie: Pixabay

Zobacz również