Planujemy dom! Wyjątkowe projekty, przepisy budowlane i wskazówki
Budujemy domPodjęliśmy decyzję: budujemy dom! Teraz czas na wybór idealnego projektu, zapoznanie się z przepisami budowlanymi oraz otrzymanie cennych wskazówek, które oferują doświadczeni w budowie inwestorzy oraz projektanci. Choć pracy jest dużo, ale warto ją podjąć, aby możemy stworzyć idealne miejsce dla siebie oraz swojej rodziny.
Jak wybrać odpowiedni projekt domu?
Warto pamiętać o tym, że wybór konkretnego projektu ma decydujący wpływ na finalny koszt budowy. Możemy skorzystać z opcji projektu indywidualnego, jednak jego koszt jest zazwyczaj znacznie wyższy od projektu gotowego (ich oferta jest tak duża, że każdy bez problemu może znaleźć idealne rozwiązanie, a przy okazji zaoszczędzić). Jeżeli chcemy postawić na prostotę i oszczędność (ale wciąż funkcjonalność i stylowy wygląd) możemy skorzystać z projektów mających konstrukcję prostego, nieskomplikowanego kształtu oraz dachu (ten odpowiada nawet za 40% kosztów całej inwestycji). To nie tylko oszczędność, ponieważ do zalet projektów o takiej bryle można zaliczyć również fakt, że buduje się je stosunkowo szybko.
Nie warto komplikować procesu budowy. Im prostszy projekt, tym mniejszy koszt. Istnieje wiele projektów pięknych domów w różnych stylach: skandynawskim, nowoczesnym, górskim, które mogą uszczęśliwić nas nie tylko pod względem wydatków, ale również zachwycić swoją funkcjonalnością, wygodą, przemyślaną strefą dzienną i dodatkowymi pomieszczeniami lub przestrzeniami. Zaliczyć do nich można np. garaż, schowki, spiżarnię, piwnicę, poddasze użytkowe lub nieużytkowe, taras, basen itp. Warto pamiętać, że pomieszczenia, takie jak piwnica generują dodatkowe koszty. Szacuje się, że opłata za jej wykonanie może wynosić do 30% kosztów całkowitych!
Bardzo ważne jest, żeby wybrać dobrego wykonawcę. Warto poprosić o wycenę kilka firm, które nas interesują. Jeżeli chcemy poświęcić na to dłuższą chwilę, poleca się poczytać opinie inwestorów, którzy korzystali już z usług, lub zapytać zaufane osoby o polecenie konkretnej firmy. Dobra decyzja na tym etapie, może skutkować całkowitym zadowoleniem na późniejszym, lub kompletnym rozczarowaniem, gdy nie wszystko pójdzie po naszej myśli. Dlatego kwestię wynagrodzenia i jakości danej usługi, warto zweryfikować bardzo szybko.
Najpiękniejsze projekty domów – idealne na działkę na wsi!
Formalności przed budową domu
Nie na każdej ziemi opłaca się zbudować dom o którym marzymy, więc decyzję warto przemyśleć zawczasu (badania geotechniczne pomogą ustalić, czy teren nadaje się pod budowę). Najważniejszym dokumentem, określającym własność działki jest księga wieczysta. To z niej dowiemy się więcej odnośnie danej powierzchni. Większość inwestorów szuka działek zorientowanych na północ, gdzie wjazd będzie od strony północnej, a ogród od przeciwnej. Dzięki temu rośliny będą lepiej doświetlone.
Istotnym elementem, gdy planujemy postawić dom, jest korzystny wynik mapki w planie zagospodarowania przestrzennego, czyli dokładnie – dopuszczenie działki pod teren zabudowy. Jest on dostępny w gminnym wydziale architektury i urbanistyki. Jeżeli jest zatwierdzony, potrzebujemy jeszcze pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Jeżeli nie, powinniśmy wystąpić do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Urząd ma na odpowiedź dwa miesiące.
Przyłączenie mediów do działki czasami przewyższa koszt jej zakupu. Informację o uzbrojeniu ziemi znaleźć można w wypisie z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Droga wjazdowa to kolejna kwestia, która musi być przemyślana. Może się okazać, że droga konieczna, która prowadzi do posesji, nie jest własnością gminy, a… sąsiada. Warto porozumieć się polubownie, by uniknąć sporów.
Przed budową domu musimy uzyskać następujące dokumenty budowlane: mapę zasadniczą i do celów projektowych, wypis i wyrys planu miejscowego (gdy obowiązuje on na danym terenie), oświadczenia o możliwości przyłączenia do poszczególnych sieci, decyzję o warunkach zabudowy (gdy nie ma planu miejscowego), oświadczenie kierownika budowy, zawiadomienie o rozpoczęciu robót, dziennik budowy, pozwolenie na budowę (lub zgłoszenie budowy), projekt budowlany, zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej (jeżeli działka go nie ma) i opinię geotechniczną (jeżeli zalecane jest zbadanie gruntu lub nasz teren ma trudne warunki gruntowne).
Adaptacja – obowiązkowa przy projektach gotowych!
Jeszcze jedną obowiązkową rzeczą, którą musimy zrobić przed budową, jest adaptacja naszego projektu (o ile jest to projekt gotowy, projektów indywidualnych ten proces nie dotyczy). Na czym on polega? Na dostosowaniu projektu do wymogów prawa budowlanego, indywidualnych potrzeb inwestorów oraz warunków lokalnych (zawartych w przepisach lokalnych, czyli w MPZP lub WZ). Adaptacja jest konieczna, żeby uzyskać pozwolenie na budowę oraz akceptację zgłoszenia budowy. Wykonuje ją biuro architektoniczne, a dokładnie architekt adaptujący.
Ten proces to dobry czas na ewentualne zmiany. Projekty gotowe, o ile autor wyraził zgodę, mogą być modyfikowane. Ilu inwestorów, tyle pomysłów, dlatego warto dać szansę swoim przemyśleniom. Prawie każda zmiana jest możliwa do wprowadzenia, ale nie wszystkie są opłacalne. Kontakt z profesjonalistą na pewno ułatwi to zadanie.
O tym pamiętaj, zanim kupisz projektu domu!
Zbudowanie domu to prawdopodobnie największy wydatek finansowy, jaki przyjdzie nam ponieść w swoim życiu. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy rezygnować z rzeczy, które nas uszczęśliwią. Oszacowanie budżetu na samym początku oraz przemyślany wybór projektu to klucz do sukcesu. Wybierając konkretny dom trzeba zastanowić się nad tym, ile dokładnie sypialni oraz innych pomieszczeń potrzebujemy. Często okazuje się, że przestrzeń jest bardzo duża, a my użytkujemy jedynie połowę naszego własnego domu. Wtedy uświadamiamy sobie, że niepotrzebny wydatek mogliśmy przekształcić w większą strefę dzienną, jadalnię lub pomieszczenie gospodarcze. Jednym z często wybieranych rozwiązań jest budowa domu z poddaszem do późniejszej adaptacji. Pozwala podzielić wydatki na różne etapy, a poddasze dobudować w momencie, gdy np. mieszkańcy zaczną planować powiększenie rodziny.
Zanim wybierzemy dom marzeń, warto porozmawiać z rodziną i ustalić podstawowe założenia przyszłego budynku. Jaka powinna być liczba sypialni, dodatkowych pokoi, wielkość tarasu, kuchni oraz garażu? Wiele pytań wymaga odpowiedzi! Niekiedy wystarczy, że w projekcie znajduje się funkcjonalna wiata garażowa, która jest znacznie tańsza, a może spełnić wszystkie potrzebne inwestorom funkcje. Nie warto też inwestować w dwustanowiskowy garaż, jeżeli nie przewidujemy posiadania dwóch aut.
Podczas procesu budowy, przyszłym mieszkańcom będą potrzebni specjaliści. Mogą oni również rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania. Są to: projektant, ekipa budowlana, geodeta i kierownik budowy. Jeżeli sądzimy, że nie poradzimy sobie z aranżacją wnętrz, warto zatrudnić profesjonalistę. Jeżeli chcemy pozyskać informacje już na etapie wyboru projektu, bez problemu można poradzić się doradcy projektowego. Choć budowa domu może być stresującym procesem, z pomocą innych można uczynić ten czas przyjemnym.