Okna dachowe. Czemu warto je zamontować?
Budujemy domOkna dachowe to coraz powszechniejszy element krajobrazu polskich wsi i miast. Mogą być montowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w kamienicach. Ich zalety okażą się ponadto bardzo ważne w przypadku budynków komercyjnych. Dzięki oknom dachowym zaadaptowanie poddasza do celów mieszkalnych lub użytkowych jest dużo łatwiejsze, znacznie wzrasta też funkcjonalność wygospodarowanych w ten sposób pomieszczeń.
Jeśli planujemy remont poddasza, montaż okna dachowego może okazać się doskonałą inwestycją. Pozytywnie wpłynie on nie tylko na komfort korzystania z wnętrza, ale też realnie obniży koszty eksploatacji budynku. Czemu konkretnie warto zdecydować się na taki krok? Jak przebiega montaż okna dachowego? Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę przy jego wyborze? Na te inne pytania związane z oknami dachowymi odpowiadamy w kolejnych akapitach.
Okna dachowe – najważniejsze wady i zalety
Zacznijmy od kwestii, która dla inwestorów rozważających montaż okien dachowych ma na pewno kluczowe znaczenie. Jak nietrudno się domyślić, chodzi o zalety i wady tego rozwiązania. Wśród mocnych stron okien dachowych należy wymienić przede wszystkim:
-
optymalne oświetlenie pomieszczenia – odpowiednio dobrana liczba i łączna powierzchnia okien dachowych zapewnia równomierne rozpraszanie światła w całym wnętrzu, co w słoneczne dni eliminuje potrzebę korzystania z sztucznego oświetlenia i tym samym zmniejsza zużycie energii;
-
estetyka – okna połaciowe pozwalają uniknąć efektu „obskurności”, co pozytywnie wpływa na wygląd wnętrza. Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki dostępowi naturalnego światła pomieszczenie zyskuje na przytulności;
-
trwałość – wykonane ze starannie dobranych, wytrzymałych materiałów, nowoczesne okna dachowe są bardzo odporne na uszkodzenia i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne;
-
szerokie możliwości montażu: okna dachowe nie wymagają ingerencji w konstrukcję dachu, więc można zainstalować je właściwie we wszystkich budynkach;
-
bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu nowoczesnych zabezpieczeń.
Oczywiście okna dachowe nie są także pozbawione wad. Decydując się na ich montaż, należy pamiętać przede wszystkim o:
-
zwiększonych stratach ciepła ubywającego przez szkło;
-
nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu w miesiącach letnich;
-
większa podatność na wilgoć (ten problem można jednak zminimalizować dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu;
-
większa podatność na zabrudzenia (np. odchody ptaków).
Okna dachowe – jak przebiega ich montaż?
Jak widać, lista zalet okien dachowych jest dużo dłuższa niż ewentualnych wad. Jeśli powyższe argumenty do was przemówiły, powinniście dowiedzieć się, jak przebiega montaż tego typu okien. Cała procedura składa się z następujących kroków:
-
wycięcie otworu w miejscu montażu okna;
-
zdjęcia pokrycia dachowego;
-
montaż łat montażowych;
-
osadzenie ramy wraz ze skrzydłem.
Chociaż powyższa instrukcja może wydawać się prosta, w rzeczywistości montaż okien dachowych może przysporzyć wielu problemów. Na szczególnie duże trudności powinni przygotować się inwestorzy nieposiadający doświadczenia, umiejętności i specjalistycznego sprzętu. Tymczasem stawka jest naprawdę wysoka, bo ewentualne błędy mogą skutkować osłabieniem konstrukcji okna. To z pewnością wystarczające argumenty za tym, by instalację okna powierzyć sprawdzonemu fachowcowi. Oferty montażu można bez problemu znaleźć w internecie. Często tę usługę możemy także zamówić już na etapie kupowania okna.
Jak wybrać najlepsze okna dachowe?
To, na ile przyjemna i bezproblemowa będzie eksploatacja okien dachowych zależy od wielu czynników. Najważniejsze są dwa – wspomniany prawidłowy montaż oraz dobór odpowiedniego modelu. Jak jednak poradzić sobie z tym zadaniem? Wybór okna dostosowane do specyfiki dachu i znajdującego się pod nim pomieszczenia nie jest łatwy, jednak dzięki znajomości najważniejszych zasad na pewno uda się wam uniknąć co najmniej większości problemów. Najważniejsze czynniki, które powinniście wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego okna to:
-
długość – powinna ona być tym większa, nim większe jest nachylenie dachu;
-
materiał – ze względu na odporność na wilgoć i promieniowanie UV, większą trwałością cechują się okna PCV;
-
współczynnik przenikalności cieplnej – im niższy będzie, tym lepszą izolację termiczną zapewni konkretny model okna;
-
system otwierania i zamykania umożliwiający wygodną eksploatację okna na co dzień;
-
jakość – w trosce o wytrzymałość okien, warto wybierać modele renomowanych producentów. Do marek godnych zaufania należą między innymi VELUX i FAKRO. Okna tych firm można zakupić za pośrednictwem strony www https://renowa24.pl/pol_m_Okna-dachowe_Okna-dachowe-wedlug-pakietu-szybowego_Okna-dachowe-3-szybowe-7341.html.
Okna dachowe pozwolą ci zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, a przy okazji sprawią, że korzystanie z poddasza będzie dużo przyjemniejsze. Jeśli czeka cię modernizacja tej części budynku, nie czekaj i jak najszybciej zwiększ jego funkcjonalność dzięki oknom tego typu. W ofercie producentów na pewno znajdziesz model dostosowany do swoich potrzeb.
Materiał Partnera
Fot. Shutterstock.com