Ogrzewanie elektryczne – czy to się może opłacać?
Budujemy domWśród wielu sposobów na ogrzewanie domu, wyróżnia się także elektryczne. Narosło wokół niego wiele mitów, dlatego z tego artykułu dowiesz się jakie są jego rodzaje i czy może być opłacalne.
Czym charakteryzuje się ogrzewanie elektryczne?
Ogrzewanie elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na energii elektrycznej i do jego działania potrzebne jest podłączenie do sieci elektroenergetycznej. Ten typ ogrzewania można zastosować w zasadzie w każdym budynku z uwagi na to, że tylko pojedyncze nieruchomości nie mają przyłącza do sieci. Sposobów na ogrzewanie prądem masz do wyboru kilka, ponieważ na rynku dostępne są różne urządzenia grzewcze.
Pompy ciepła
Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, ponieważ nie potrzebują paliwa ani nie wytwarzają zanieczyszczeń powietrza. Do swojego działania wykorzystują drugą zasadę termodynamiki, która polega na dostarczaniu ciepła z miejsca cieplejszego do chłodniejszego. Pompa ciepła przekazuje ciepło z zewnątrz do wnętrza budynku za pomocą wymienników ciepła (parownika i skraplacza) oraz specjalnej mieszaniny związków chemicznych, czyli czynnika chłodniczego. Całe urządzenie zużywa do swojej pracy niewielką ilość energii elektrycznej. W ten sposób pompy jako źródło ciepła są tańsze w eksploatacji niż ogrzewanie gazowe czy olejowe.
Oprócz tego, że pompy ciepła są ekologiczne, kolejną ich zaletą jest to, że podczas pracy nie zachodzą procesy spalania, a przez to są bezpieczne dla zdrowia. W związku z tym, że bazują na energii elektrycznej i wszystkie procesy zachodzą w nich bez ingerencji z zewnątrz, są też niezawodne i bezobsługowe. Natomiast ich wadą są wysokie koszty inwestycyjne, które wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Piece akumulacyjne
Wyróżnia się także piece akumulacyjne. Gromadzą one ciepło, które potem stopniowo oddają do budynku. Ich wadą jest jednak to, że ogrzewają tylko pomieszczenia, w których zostały zamontowane.
Kotły elektryczne
Oprócz nich stosuje się także kotły elektryczne, które są alternatywą dla kotłów olejowych lub gazowych. Do ich zamontowania nie jest ci potrzebny komin, ale za to musisz mieć podpięte zasilanie trójfazowe, czyli specjalny typ przyłącza do sieci.
Ogrzewanie elektryczne płaszczyznowe
Inną opcją, jaką masz do wyboru, jest ogrzewanie elektryczne płaszczyznowe w podłogach i ścianach, które wymaga specjalnych mat grzewczych. Jest jednak proste w montażu i nie potrzebuje dodatkowych źródeł ciepła.
Promienniki podczerwieni
Kolejną opcją są promienniki podczerwieni, które ogrzewają podłogi, ściany czy przedmioty, a nie powietrze. Z uwagi na to, że przenoszą ciepło za pomocą fal podczerwonych, ogrzewają także użytkowników, więc gdy będziesz w danym pomieszczeniu, natychmiast odczujesz ciepło. Taki sposób ogrzewania elektrycznego domu powoduje, że temperatury rozkładają się równomiernie i panuje w nim zdrowy klimat. Minusami tego rozwiązania są jednak wysokie koszty montażu instalacji i brak możliwości podgrzewania wody, co powoduje, że promienniki stosuje się najczęściej jako ogrzewanie dodatkowe.
Ogrzewanie konwekcyjne
Jako uzupełniające źródło ciepła stosuje się także ogrzewanie konwekcyjne, które występuje w wersji wolnostojącej lub do montażu na ścianach. Ciepło w ramach tego rozwiązania jest wytwarzane na zasadzie konwekcji. Pod wpływem energii elektrycznej grzejnik ogrzewa zimne powietrze, które napływa do niego od dołu, a następnie, po ogrzaniu, unosi się góry. W ten sposób powstaje cyrkulacja powietrza, która ogrzewa powietrze w całym pomieszczeniu. By zwiększyć sprawność tego typu grzejników, często wyposaża się je także w wentylator.
Zalety i wady ogrzewania prądem
Ogrzewanie elektryczne ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim największym atutem tego typu rozwiązań jest ich ekologiczność, ponieważ bazują na energii elektrycznej i nie emitują zanieczyszczeń do powietrza. Właśnie dzięki temu, że nie produkują spalin, są bezpieczne dla zdrowia, a dodatkowo bardzo proste w obsłudze.
Kolejną zaletą ogrzewania elektrycznego jest jego niezależność od innych źródeł ciepła. Urządzenia są łatwe w montażu i stosunkowo tanie, co przekłada się na ich niską awaryjność. Ze względu na konstrukcję nie trzeba ich także konserwować ani przeprowadzać przeglądów technicznych.
Natomiast wadą jest to, że najefektywniej działają w domach energooszczędnych i tych z dobrą izolacją termiczną. Brak odpowiedniego ocieplenia w domu sprawia, że znacząco wzrastają koszty eksploatacyjne. W sytuacji, gdy masz niskie zapotrzebowanie na ciepło w domu, to ogrzewanie elektryczne będzie dobrym i opłacalnym wyborem. W przeciwnym razie będziesz płacić wysokie rachunki za prąd. Najważniejsze jest to, by dostosować źródło ciepła do zapotrzebowania oraz możliwości montażowych i finansowych.
Jeżeli zainteresował Cię ten temat, więcej informacji na temat ogrzewania elektrycznego znajdziesz na https://lepiej.tauron.pl/bezpieczenstwo-i-finanse/czy-ogrzewanie-elektryczne-jest-oplacalne/
Materiał Partnera
Fot. Envato Elements