przeprowadzka na wieś

Własne siedlisko – nowe przepisy ułatwiają przeprowadzkę na wieś

Budujemy dom

Szukam w Wielkopolsce domu, siedliska, najchętniej stare zabudowania (czerwona cegła / poniemieckie / do remontu). Chętnie odludzie. Las, sad bardzo mile widziane.” Tego typu anonsy od wielu miesięcy królują w portalach ogłoszeniowych.

reklama

Przeprowadzka na wieś 

Im bardziej przedłuża się pandemia koronawirusa, tym więcej mieszkańców dużych miast chce znaleźć sobie miejsce w bezpiecznej odległości od innych. Mniej sąsiadów oznacza ich zdaniem mniejszą możliwość zarażenia wirusem SARS-CoV-2.

Według Alicji Sander, właścicielki biura nieruchomości „Białas”, największym powodzeniem cieszą się siedliska oddalone mniej więcej o 20-30 km od dużych aglomeracji z domem o powierzchni ok. 100 mkw., które umożliwiają wyprowadzkę na wieś bez zmiany miejsca pracy czy szkoły dla dzieci. Choć obecnie – jak zaznacza Sander – gdy wiele osób pracuje i uczy się zdalnie, ten argument jest mniej istotny niż na przykład jeszcze rok temu. Ceny takich podmiejskich nieruchomości w ciągu 12 miesięcy wzrosły o kilka procent.

Drugą chodliwą ofertą są niewielkie domy na pustkowiu, zwłaszcza w atrakcyjnych krajobrazowo rejonach, do których można uciec na weekend, na święta albo na wakacje. Według ekspertów popyt na tego typu nieruchomości wzrósł od początku pandemii o około 10-20 procent i wciąż rośnie.

Obrót ziemią rolną – nowe przepisy

Zwiększone zainteresowanie siedliskami to nie tylko efekt koronawirusa, ale też nowelizacji ustawy o obrocie ziemią rolną, która weszła w życie 26 czerwca 2019 roku. Wprowadzone zmiany m.in. zwiększyły powierzchnię nieruchomości uznanej za siedlisko, czyli takiej, którą mogą kupować tzw. nierolnicy, czyli na przykład mieszczuchy. Przed nowelizacją było to do 5 tys. mkw. z zabudowaniami, natomiast obecnie jest to nawet hektar. 

Jak obserwują agenci pośredniczący w obrocie nieruchomościami, wielu rolników wydziela ze swoich gospodarstw takie jednohektarowe działki, stawia niewielkie domki (jeśli nie ma na niej np. starej obory) i sprzedaje jako siedliska. Ceny są różne w zależności od regionu i stanu oferowanego budynku i kształtują się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Wprowadzona nowelizacja skraca także czas odsprzedania ziemi rolnej innej osobie bez uprawnień rolnych: obecnie jest to 5 lat od momentu zakupu, a było 10 lat.

Kupno ziemi rolnej korzystniejsze niż lokata

Popyt na nieruchomości rolne nakręcają również rekordowo niskie stopy procentowe oraz inflacja. Z analizy HRE Investments wynika, że obecnie, powierzając bankowi 10 tys. zł na lokatę oprocentowaną na poziomie 0,16 procent w skali roku, po 12 miesiącach można liczyć na mniej niż 13 zł odsetek po opodatkowaniu. Doliczając do tego inflację, okazuje się, że właściciel zakładanej teraz rocznej lokaty, której termin minie w latach 2021-2022, straci około 2-3 procent włożonego do banku kapitału. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się kupić siedlisko nawet z ruderą do wyburzenia, wychodząc z założenia, że „ziemia jeść nie woła”, a z czasem zyskuje na wartości. 

Jak wybudować dom na działce siedliskowej?

  • Gdy na działce siedliskowej chce wybudować dom ktoś, kto nie jest rolnikiem, musi mieć pozwolenie na budowę, a po zakończeniu inwestycji ziemię odrolnić.
  • Jeśli nie jesteś rolnikiem, a kupiłeś siedlisko z już istniejącą zabudową rolną, możesz wystąpić z wnioskiem o przebudowę stojących na jej terenie budynków.

Co zmieniła nowelizacja ustawy o obrocie ziemią rolną?

Osoby niebędące rolnikami mogą kupować działki rolne o powierzchni mniejszej niż hektar. Na terenie administracyjnym miast wprowadzono możliwość zakupu nieograniczonej liczby działek rolnych, o ile żadna z nich nie ma hektara. Poza granicami miast, jeśli ktoś kupi nawet w kilku transakcjach łącznie więcej niż 1 ha gruntów rolnych, to będzie w rozumieniu ustawy zobowiązany prowadzić powstałe w wyniku zakupu ziemi gospodarstwo rolne. Jeśli tego nie zrobi, KOWR ma prawo odkupić ziemię po cenie rynkowej.

Skrócony został też okres, przez który trzeba samodzielnie gospodarować na kupionych hektarach, mieszkając przy tym na terenie gminy. Dotychczas było to 10 lat. Po zmianach wystarczy 5 lat. Jeśli będziemy chcieli działkę sprzedać wcześniej – niezbędna jest zgoda szefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Tekst: Mirosław Wesołowski
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Tanie ogrzewanie, czyli ile kosztuje dom energooszczędny?
Zobacz także: Prawo budowlane: co wybudujesz bez pozwolenia?

Zobacz również