Technologia budowania domów z bali ma w Polsce długą tradycję, wywodzącą się z Podhala. Przez ostatnie kilkanaście lat obserwujemy powrót do budownictwa drewnianego, spowodowany zainteresowaniem ekologicznymi aspektami takiego budowania, a także urodą tradycyjnego ciesielstwa. Jednakże każdemu, kto pomyśli o domu z bali, bardzo szybko nasuwa się sporo wątpliwości.
Czy budynek z bali może być trwały?
Oczywiście, że może. Pod warunkiem, że zostanie wzniesiony przez rzetelnych fachowców. Profesjonalnie wybudowany dom z bali, dobrze osadzony konstrukcyjnie, wykonany z prawidłowo zaimpregnowanych materiałów i właściwie eksploatowany postoi 150-200 lat i posłuży kilku pokoleniom. Wbrew obiegowym opiniom domy z bali nie są łatwopalne - ich odporność ogniowa jest prawie identyczna jak budynków murowanych.
Czy dom z bali będzie ciepły?
Drewno jest doskonałym izolatorem (zarówno akustycznym jak i cieplnym), który gwarantuje zatrzymywanie ciepła zimą oraz przyjemny chłód latem. Kluczowa dla współczynnika termoizolacyjności i trwałości domu wykonanego z bali jest jakość materiału. Do wznoszenia tego typu budynków drewnianych stosowane jest od wieków drewno drzew iglastych. Najwięcej zalet ma cedr i modrzew - te gatunki drewna wyróżnia nie tylko wytrzymałość i uroda tekstury, ale także właściwości antyseptyczne. Współcześnie najczęściej jednak stosuje się drewno sosnowe i świerkowe, przede wszystkim ze względu na dostępność i cenę.
Budować z drewna mokrego czy suchego?
Niektórzy producenci stosują do budowy tańszy, mokry materiał, jednak niesie to ze sobą spore ryzyko oraz wiele wad, z koniecznością kilkunastomiesięcznego oczekiwania na możliwość wykończenia wnętrza na czele. Większość firm preferuje budowanie z drewna suszonego. Tradycyjnie drewno powinno leżakować i suszyć się "naturalnie" przez około dwa lata. Nowoczesne technologie pozwalają jednak na skrócenie tego procesu do kilku tygodni. Właściwe wysuszenie drewna jest bardzo ważne - minimalizuje to kurczenie się i osiadanie ścian. Suche drewno jest także bardziej odporne na zarażenia pleśnią. Impregnacja i tak jest konieczna, ale im suchszy materiał, tym ryzyko zasinienia jest mniejsze.
Jaka wielkość bali będzie odpowiednia?
Przeciętnie grubość bala waha się między 18 a 22 cm. Budowanie z cieńszych bali wymaga zastosowania izolacji - wełną mineralną, celulozą lub specjalnymi piankami. Istotne jest aby były to materiały paroprzepuszczalne - dom z drewna musi "oddychać", to jedna z jego największych zalet. Natomiast bale grubości powyżej 22 cm nie wymagają zastosowania dodatkowego ocieplenia! Warto pamiętać, że dla właściwej termoizolacji ważna jest również jakość konstrukcyjnych połączeń bali i mimo iż tradycyjne, skomplikowane góralskie zamki ciesielskie wypierane są przez nowocześniejsze techniki, nadal doświadczenie i profesjonalizm wykonawcy ma ogromne znaczenie.
Tekst: Monika Mężyńska-Jakóbczyk, emem.pl
Zdjęcia: materiały prasowe firm domyskibinski.pl, balhaus.pl, sielanka.org.pl