Skąd wiadomo, ile pustaków będzie potrzebnych do budowy domu?

Skąd wiadomo, ile pustaków będzie potrzebnych do budowy domu?

Budujemy dom

Określenie liczby pustaków ceramicznych potrzebnych do budowy domu nie jest w żadnym stopniu skomplikowane. Do tego celu idealnie sprawdzi się profesjonalny kalkulator zapotrzebowania na materiał murowy dostępny na stronie Wienerberger!

reklama

Jakie ściany wznosi się w domu?

Każdy budynek mieszkalny jednorodzinny wnoszony w technologii tradycyjnej murowanej składa się z kilku rodzajów ścian. Przegrody o najważniejszym znaczeniu to ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne nośne. Te elementy konstrukcyjne chronią wnętrze budynku przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz biorą aktywny udział w przenoszeniu obciążeń. Wnętrze każdego domu jest podzielone poprzez ściany działowe. Przegrody tego typu nie są trwale połączone z konstrukcją stropów i przez to nie przejmują obciążeń z wyżej położonych kondygnacji. Założony rodzaj ścian wpływa na ich grubość. Ściany o charakterze nośnym wykonane z ceramiki poryzowanej zazwyczaj mają grubość z zakresu od 18,8 do 44 cm. Przegrody działowe ze względu na niekonstrukcyjną funkcję są znacznie cieńsze. Ich grubość wynosi z reguły 11,5 lub 8 cm. Grubość każdego rodzaju przegrody zależy między innymi od wymagań konstrukcyjnych, a także od wymogów dotyczących izolacyjności termicznej i akustycznej.

Dzięki inteligentnej aplikacji „Ile pustaków na m2 kalkulator dostępnej na stronie Wienerberger określenie potrzebnej do budowy liczny pustaków to błahostka. Wystarczy otworzyć zakładkę z kalkulatorem i wpisać kilka danych zawartych w dokumentacji projektowej.

Kalkulator zapotrzebowania Wienerberger – szybkie i dokładne obliczenia

Jak już wspomniano, w celu określenia zapotrzebowania na ceramiczny materiał murowy należy pochylić się nad dokumentacją projektową. Na podstawie rzutów kolejnych kondygnacji ze ścianami murowanymi trzeba ustalić liczbę metrów bieżących przegród o różnych grubościach. Po przemnożeniu długości kolejnych rodzajów ścian przez wysokość poszczególnych kondygnacji otrzymamy ich powierzchnię, która jest podstawową daną do wpisania w kalkulatorze zapotrzebowania. 

Kalkulator zapotrzebowania Wienerberger jest profesjonalnym narzędziem. Kolejnym etapem szacowania liczby potrzebnych pustaków jest wskazanie konkretnego rodzaju elementów murowych, a także zaprawy, która ma zostać zastosowana do ich łączenia.

Dzięki podanym danym wejściowym kalkulator poda informację zwrotną dotyczącą liczby pustaków niezbędnych do wymurowania każdego metra kwadratowego ściany, a także liczby sztuk potrzebnych do wykonania całości danego rodzaju przegrody. Warto pamiętać, że dzięki użyciu kalkulatora dowiemy się także, na ilu paletach będzie znajdował się ceramiczny materiał murowy.

Materiał partnera

Zobacz również